Sari la conținut
Forum Roportal
boss123

Ac cazut in rezervor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sal vad ca aveti idee despre renault si mai ales despre sistemul de injectie.Am un megane bicorp 1.5dci 2003 si imi trepida cateodata putin mai mult la relantiu si m-am gandit sa bag aditiv,si in timp ce bagam aditiv cu seringa mi-a scapat din greseala acul de la seringa in rezervor.Se poate intampla ceva:D.Ma gandesc ca exista un filtru sau sita inante sa traga pompa de injectie din rezervor.Poate sa imi zica si mie cineva daca e pericol ,pana acum am mers vreo 50 km si nimic nu s-a intamplat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pompa de injecţie aspiră benzina din rezervor. Dar poţi sta liniştit, acul o să stea cuminte pe fundul rezervorului p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal vad ca aveti idee despre renault si mai ales despre sistemul de injectie.Am un megane bicorp 1.5dci 2003 si imi trepida cateodata putin mai mult la relantiu si m-am gandit sa bag aditiv,si in timp ce bagam aditiv cu seringa mi-a scapat din greseala acul de la seringa in rezervor.Se poate intampla ceva:D.Ma gandesc ca exista un filtru sau sita inante sa traga pompa de injectie din rezervor.Poate sa imi zica si mie cineva daca e pericol ,pana acum am mers vreo 50 km si nimic nu s-a intamplat.

Masina ta va ramine pe veci cu acul acolo. Uita de el...Sau poti incerca sa-l scoti cu magnet daca aliajul contine fier. Daca nu...asta e. Daca prin absurd ajunge in linia de alimentare se va opri in primul filtru- cel de sub masina- si o data cu schimbarea lui la revizie va "pleca' la gunoi si acul de siringa. Altfel va sta cuminte acolo pe fundul rezervorului bine merci si va calatori peste tot alaturi de masina ta...totusi daca ar ajunge in conducta si conducta nu-i foarte groasa partea din plastic a acului (cea care se monteaza la siringa) ar putea strangula alimentarea.

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, nu va pati nimic.

Alti au in rezervor sute de bete de chibrituri si nu au patit nimic. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de marca masinii si vechimea ei, carburantul este aspirat fie de o pompa imersata caz in care exista un filtru montat pe aspiratia pompei fie printr-o teava care are la capat un sorb care si el este prevazut cu un filtru. Deci poti sta linistit masina va ajunge peste 30 de ani la fier vechi si acul tot acolo va fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×