Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Dupa ce am mancat multe dulciuri si alte porcarii de genul asta ma gandesc sa fac o detoxifiere...am auzit ca e bine sa mananci intr-o zi doar iaurt...:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce am mancat multe dulciuri si alte porcarii de genul asta ma gandesc sa fac o detoxifiere...am auzit ca e bine sa mananci intr-o zi doar iaurt...:P

poti manca numai iaurt...dar ai grija caci produsele lactate se digera foarte greu.

daca nu esti un consumator de lactate poti avea probleme cu digestia....crampe..diaree..

de ce?...

exista o gena care produce enzima numita lactaza....aceasta enzima digera laptele si produsele din lapte...

daca nu este produsa suficient acesta enzima vei avea probleme...nu grave dar ....

.....................

mitul detoxifierii?.....poate consumul excesiv de lapte produce diareea de care ziceam....detoxifiere si deshidratare masiva...

:)

 

Dupa ce am mancat multe dulciuri si alte porcarii de genul asta ma gandesc sa fac o detoxifiere...am auzit ca e bine sa mananci intr-o zi doar iaurt...:D

baga tone de fructe si legume ( mai ales legume cu fibra....morcov, telina,)

fibrele nu sunt digerate si ajuta la tranzitul intestinal....trag dupa ele tot ...sunt ca un fel de curatator/razatoare a colonului...

.............

si bea lichide cu tonele,ceaiuri, limonade,.....

ai sa vezi ce bine este....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa fac o zi...ceai verde toata ziua ? :) legume si fructe suna bine...si la asta m-am gandit dar parca vroiam mai mult spre foame.... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu vreau sa fac o zi...ceai verde toata ziua ? :) legume si fructe suna bine...si la asta m-am gandit dar parca vroiam mai mult spre foame.... :P

pai cum vrei omule bun sa te faci bine?

"trebuie sa bagi ceva care sa impinga afara acel altceva toxic ( cum ii spui tu)"

daca nu mananci nimic nici nu iese ceva,,,,

inlocuieste toxicul cu netoxicul,,,,impinge toxicul afara.....

..hai ca te-am luat babeste...ca pe copii...

........fructe nenea, si lichide...branzeturi usoare....supe de legume....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce am mancat multe dulciuri si alte porcarii de genul asta ma gandesc sa fac o detoxifiere...am auzit ca e bine sa mananci intr-o zi doar iaurt...:bye:

 

 

sauna...alimentarea sanatoasa...si muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulte lichide

 

 

vreau sa-mi fac un obicei sa merg la sauna....:bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da sauna este sanatoasa...am sa vad o zi saptamana asta sper cand sa mananc doar fructe si legume :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da sauna este sanatoasa...am sa vad o zi saptamana asta sper cand sa mananc doar fructe si legume :yes:

............

sauna?..hmm..

sauna nu se face asa dupa ureche, gandindu-ne ca daca intram acolo si pompam caldura si aburi dam gata "toxina"

...........

mai mult....sauna nu este benefica pentru orisicine..

........

prin sauna nu elimini toxinele asa cum se crede.

prin sauna poti elimina stresul acumulat, se relaxeaza musculatura, transpiratie abundenta=. eliminare de lichide care contin si elemente daunatoare organismului..( dar o hiperglicemie nu prea ai cum sa o rezolvi prin sauna)...

..sauna relaxeaza mintea...iar un dus racoritor dupa sauna reda pofta de viata...te incarca pozitiv..

dar atentie!..sauna nu se face direct pe cel mai inalt nivel.....se face treptat, cu temperaturi ce se regleaza in timp si in perioade mici....( 3min..5min..10 min..15 min maxim)....de ce?....apare o deshidratare mare...care este periculoasa ( organismul are nevoie de foarte multe lichide....am mai spus asta)

sauna are indicatii si contraindicatii absolute..idicatii

 

Forme usoare de hipertensiune

Patologii coronare asimptomatice

Pacienti postinfarct in faza de reeducare

Astm bronsic

Bronsita astmatiforma

Contracturi musculare

Leziuni musculare si ale partilor moi

Patologii rahidiene de origine musculara

Boli reumatismale

contraindicatii

Boli inflamatorii acute interne (in special ficat si rinichi)

Infectii generale febrile, virale sau bacteriene

Infarct de miocard in stadiul acut

Stare de decompensare cardiovasculara

Tulburari severe ale circulatiei cerebrale

Epilepsie

Glaucom

Boli sexuale

Tumori

Boli venoase cronice....doctor.info.ro

asa ca ai grija......

....dar de ce simti tu nevoia de detoxifiere?..... :bye: :bye:

 

sauna...alimentarea sanatoasa...si muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulte lichide

 

 

vreau sa-mi fac un obicei sa merg la sauna....:o:

nu face nimic dupa "ureche"....vezi daca te incadrezi in tabel.

www.doctor.info.ro

http://www.doctor.info.ro/html/sauna.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca am avut o alimentatie cam aiurea...multe dulciuri in ultimul timp...sunt cam depedent de zahar... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu vreau sa fac o zi...ceai verde toata ziua ? :blink: legume si fructe suna bine...si la asta m-am gandit dar parca vroiam mai mult spre foame.... :blink:

 

detoxifiere intr-o zi? ma indoiesc. aia se face in timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca am avut o alimentatie cam aiurea...multe dulciuri in ultimul timp...sunt cam depedent de zahar... :blink:

..............

da-l in spanac de zahar..il iei din fructe....

zaharul "ingrasa"....

si daca zici ca iti place asa mult "zaharul"-dulciurile....poti incerca sa le inlocuiesti ( nu de tot, dar macar un pic)

..............

fa-ti o budinca cu branza dulce ( dar fara zahar)---( oua, paste fainoase, branza dulce, cuptor ..si gata...)...si ca sa o indulcesti putin iti pui in portia din farfurie o lingurita mica de miere.....MEGA BUNA..iti zic eu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×