Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

NASA a efectuat un studiu pentru a vedea eficacitatea -puilor de somn' :good: Acestia au urmarit imbunatatirile avute in urma unor astfel de atipiri si au stabilit un orar optim pentru reducerea starii -ursuze-

Concluziile au fost multiple, 8 ore de somn (in timpul noptii) este doza recomandata la 24 de ore iar atipiri de o ora sau mai mult (in timpul zilei) inlesnesc unele activitati mentale complexe.

 

Detalii la:

http://science.nasa.gov/headlines/y2005/03....htm?list124750

 

pe.sa. : aratati sefului vostru si poate va lasa sa dormiti la lucru. Hei, cine stie, daca aveti noroc va alegeti si cu o canapea si o perna :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca dorm mai mult de 8 ore pe noapte

de mica asa ma ascundeam de toate dormeam si mi-am format un obicei

:Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu daca nu dorm cel putin 9 ore pe noapte (10 ideal) se vede usor...

daca dorm 8 ore noaptea trebuie neaparat sa dorm si ziua putin....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o: neata ....

Si eu ma inscriu la categoria insomniacilor-fara-frontiere , subclasa zombi nedormit :wub: cel putin in aceasta perioada a anului cand aici la ora unspe noaptea este o lumina ca la amiaza , de zici ca au uitat `astia la :) sa stinga lumina ::cat2:: ! Cred ca o sa plec la vanatoare :cat2: de pui de somn , poate asa ajung si eu sa dorm ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:wub: neata ....

Si eu ma inscriu la categoria insomniacilor-fara-frontiere

[snapbacca]50300[/snapbacca]

Helau, there...ma inscriu si eu... desi imi place sa motai sau chiar sa dorm... nu reusesc decat sa pierd nopti destul de des, apoi cand ma ajunge oboseala simt ca as dormi vreo trei zile, dar ma multumesc cu-o jumate (hAc!!.. :) ) . In alta (dez)ordine de idei, pentru o persoane care a fost supusa la stres indelungat, una din chestiile care ajuta relaxarii este sa nu doarma deloc intr-o noaptea si sa-si ocupe timpul doar cu chestii care-i plac in mod special (net, carti pictat..bla bla..:cat2: ) si sa adoarma abia a doua seara dupa ce in timpul zilei a facut orice altceva placut..... (nu mai stiu unde-am citit dar e adevarat)

Cafea!? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu dorm cam 9 ore pe noapte...fara nici un pui de somn in timpul zilei...si-sa fres :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×