Sari la conținut
Forum Roportal
SithLord

Cazuri IML - Razbunarea lui Sith

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna roportalieni.

Va fac un anunt de o deosebita importanta pt tara. Am luat-o in nas. Am stat cu el bandajat la Spital si acum e perfect stramb.

Am identificat responsabilii, si urmeaza sa ma judec cu ei. Intrebarea mea este urmatoarea. Fara certificat de la IML pot sa ii bag la jilava vreo 2 ani?

 

A doua intrebare este legata despre SithLoarda. (Apropiatii stiu la ce ma refer) pt nestiutori, este vorba despre o vipera cu doua picioare, pe care o tot pandesc de aproape 1 an, si abia acum o am la mana... sau poate ca nu!

Intrebarea suna in felul urmator: Exista in instanta termenul de autoare morala a unei infractiuni???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea suna in felul urmator: Exista in instanta termenul de autoare morala a unei infractiuni???

Cred că este ceea ce Codul Penal defineşte la art.25: "Instigator este persoana care, cu rea intenţie, determină pe o altă persoană să săv

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred că este ceea ce Codul Penal defineşte la art.25: "Instigator este persoana care, cu rea intenţie, determină pe o altă persoană să săv
Editat de Wahaha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
*cu intentie

+coautori

 

Art. 180 C. Pen. Lovirea sau alte violente

Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

art. 181 C. Pen. Vatamarea corporala.

Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pt. vindecare ingrijiri medicale de cel mult 60 zile se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani.

 

Nr. de zile de ingrijiri medicale este cuprins intre 21-60 zile. Fapta s-ar putea incadra aici. Citeaza doctorii si asistentele ca martori.

 

art. 182 C. Pen. Vatamare corporala grava

alin. 2). Daca fapta a produs vreuna din urmatoarele consecinte: pierderea unui simt sau organ, incetarea functionarii acestora, o infirmitate permanenta fizica sau psihica, slutirea, avortul, ori punerea in primejdie a vietii persoanei, pedeapsa este de la 2 la 10 ani.

Editat de Wahaha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
art. 181 C. Pen. Vatamarea corporala.

Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pt. vindecare ingrijiri medicale de cel mult 60 zile se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani.

 

Nr. de zile de ingrijiri medicale este cuprins intre 21-60 zile. Fapta s-ar putea incadra aici. Citeaza doctorii si asistentele ca martori.

 

art. 182 C. Pen. Vatamare corporala grava

alin. 2). Daca fapta a produs vreuna din urmatoarele consecinte: pierderea unui simt sau organ, incetarea functionarii acestora, o infirmitate permanenta fizica sau psihica, slutirea, avortul, ori punerea in primejdie a vietii persoanei, pedeapsa este de la 2 la 10 ani.

 

multumesc reea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt. mai multe detalii, iti recomand sa consulti la biblioteca o carte de drept penal special(drept penal, partea speciala) actuala, capitolul infractiuni contra integritatii corporale. E mai ieftina ca un avocat. Dupa ce te lamuresti, si daca crezi ca ti se renteaza, poti apela si la avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×