Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi e o zi speciala cand se maninca mere aduse de Mos Nicolae langa nuci si alune de padure, dupa o traditie foarte veche, cand inca nu se cunostea ciocolata sau bomboanele.

In copilarie primeam niste mere mici si rosii foarte dulci cu ocazia asta, ca altfel mancam doar mere salbatice batute de bruma si coapte dupa ce s-au scos painii din cuptor.

Nu uitati sa daruiti copiilor langa banane si alte fructe si pe cele traditionale ca au nevoie de vitaminele ce le contin. Face si masa de sufragerie mai placuta la vedere daca intr-un cos sau intr-un castron sint fructe locale de iarna intre crengute de brad.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mere coapte din fructe mai ugly ... ca ies repede din sezon in aceste zile de primavara!!! Eu mereu le tai in doua sa ma conving ca-s bune si le asez intr-o tava de sticla si in cuptor pentru o vreme. Las sa se raceasca ca ard altfel gura cu aburii fierbinti si sint mai gustoase decat orice alt desert din fructe. Au o aroma aparte desi nu se pune nimic pe ele :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mananc mere cu biscuiti, cu paine de casa

mere caramelizate in tigaie cu unt si zahar - garnitura la friptura de porc

tort de mere: scobesti merele de cotor, in locul lui pui dulceata de mure sau visine, le pui intr-o tava unsa cu unt si le bagi la cuptor pt 40 de minute, apoi pui un aluat de pandispan sau pane di spagna si iar la cupror :) tava trebuie sa fie una inalta. rotunda pt tort :) e o minune

mai pun mere la salata: salata verde, pui, masline, ou fiet, mar, branza :) asezonat cu ulei si lamaie

mare la salata de telina cu pui si maioneza :)

compotul de mere: o minune pe care o fac vara intr-o cratita si beau zeama rece. musai scortisoara ;)

placinta de mere e la loc de cinste

foietaj cu mere :), briose, linzer ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata si eu prepar "sos de mere" sau applesauce zic americanii, mere fierte si sparte, fara multa apa si aromate cu ce vrea fiecare, eu cu scortisoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au aparut merele noi pe piata, mere acrisoare si mici de marime dar foarte aromatice. Nu poti sa treci pe langa ele fara sa ridici un saculet cel putin de 1 kg, ca-s impachetate undeva in sud. Am un vecin peste drum cu 3 meri in gradina din fata casei si mereu le lasa pe pom sa se putrezeasca fructele, a plantat pomii sa faca umbra geamurilor ca bate soarele dupa amiaza foarte puternic. Mai demult aveau de mers urgent acasa la parinti si vecinul care ingrijea casa lor, mi le-a cules toate merele si se minuna cum de-mi plac???

Majoritatea americanilor nu maninca nici portocalele din curte, le arunca sa nu-i murdareasca iarba verde si sa nu atraga albinele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Opal-Apple-Party-Recipes-1.png

 

Sint noi pe piata, scumpi, peste 7 dolari/kg dar tot se cumpara ca painea clada ca e noutate.  Au mai aparut si alte hibrizi de mere excelente la gust si textura. 

 

2015-Academy-Awards2-01.jpg

 

Ieri in alimentara se vinde aceste mere luxoase 3 bucati la 1 dolar ca in timpul transportului din Canada s-au juluit si nu se mai putea vinde la pret de market.  Cantaresc jumate kg bucata iar sub coaja nu aveau nimic, doar o aroma de sampanie, dulcie placut la gust si foarte zemos pe langa ca este tare.   

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la TV intr-un show de gatit pe o tanara din nordul europei, reprezenta Scandinavia prin specialitatile foarte tipice precum salmonul, curcanul, mare folosite pentru un desert si o bautura cu gheata adus de pe un ghetar direct.   Doar desertul am incercat ca este foarte usor de preparat in cantitate mica, seamana cu mere pentru tarta americana, Apple Pie, doar se decoreaza cu frisca si mar congelat razuit si asta e partea locala ca eu n-am mai mancat mar congelat.   Folosea si cimbru ca aroma in mere caramelizata si stins cu putina Votka peste in chibrit aprins, eu am folosit lichior de portocala ca n-am Votka in casa.   Am mai folosit si niste biscuiti simpli ca era cam multa zeama si nu-mi place doar asa cu lingura sa le mananc.  Parerea mea este, cine lucreaza pan-aici cu merele, face inca un pic de efort si are un pie cu crusta, nu doar umplutura savureaza.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce idee geniala de inceput o zi cu un mar ... s-a pus in vanzare un soi mai aparte "Apple Envy"  cu un gust divin, sint fructe mici-medium, sint tari, aromate si zemoase.

E micul dejun pentru mine azi.    Nu cred ca si-ar pastra aroma in prajitura sau copt, fiert.   Mie doar iarna-mi pica bine merele!   :yam:


8967813726238.jpg


Acum observ ca sint produse din Noua Zeelanda ... 

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Image result for Oneonta

Au un gust excelent, sint zemoase si textura mai consistenta, se mananca cu mare placere acest soi de mere ultra scump!!!   Nu stiu de ce nu se cultiva si in State ca-i loc destul in zone cu 4 sezoane, costa cam 9 dolari/kg, sint si grele si mari, cam 2 bucati/kg.    Este o regula de la controlul alimentar care trebuie respectat, daca nu s-au vandut intr-o saptamana, cele expuse se dau la pungi de 4 kg la 99 de centi, atunci cumpar doar aceste specialitati, ca sint si alte soiuri locale ieftine pentru prajituri sau compot.       

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×