Sari la conținut
Forum Roportal
flaminggo

Ingrijirea orhideelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o orhidee japoneza , ...

 

 

Ma duc imediat in magazin si o sa intreb de curiozitate, daca stiu angajatii :stars:

Aici de obicei se arunca cu totul dupa ce florile au trecut, se considera planta moarta,

indiferent care ar fi. Alta la rand!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca sunt destul de ieftine la clima de acolo. aici nu sunt ieftine, e in jur de 60 de dolari o planta ordinara. eu nu learunc una-doua, le mai dau un buchon la buchon in caz de urgenta:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow ce de bibileala la orhidei. eu le bag sa stea in apa cat e ghiveciul de mare. 30 min one a week. si gata

 

Eu le ud de doua ori pe saptamana din stropitoare

 

Ma duc imediat in magazin si o sa intreb de curiozitate, daca stiu angajatii :stars:

Aici de obicei se arunca cu totul dupa ce florile au trecut, se considera planta moarta,

indiferent care ar fi. Alta la rand!!!

 

Merci Olga, dar vezi ca este varianta dendrobium nu phalanopsis.

 

cred ca sunt destul de ieftine la clima de acolo. aici nu sunt ieftine, e in jur de 60 de dolari o planta ordinara. eu nu learunc una-doua, le mai dau un buchon la buchon in caz de urgenta:D

La noi sunt 10-20 de dolari in functie de marime si culoare

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci Olga, dar vezi ca este varianta dendrobium nu phalanopsis.

La noi sunt 10-20 de dolari in functie de marime si culoare

 

Numai devreme dimineata vine gradinarul sa ingrijeasca florile, vanzatoarele nu stiu nimic altceva decat sa le impacheteze daca vrei de cadou ceva suberb si fundite stralucitoare care ambalaj costa de 3 ori cat planta :crazy: Preturile variaza de marimea plantei si in ce se vinde, ghiveci sau vaza speciala sau ca floare taiata pentru butoniera sau pe mana fetelor in loc de ceas, pentru balurile/dansurile traditionale locale, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie asteptat ca florile sa cada si tulpina incepe sa se ofileasca, usuce care se va putrezi daca ramane acolo, dar numai atunci se poate taia de pe oricare soi de floare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello, iubitoare de orhidee!

 

Am si eu o mica problema cu orhideele mele si sunt tare trista ca nu mai fac flori frumoase, nici nu le mai creste vreo frunza sau vreo radacina.. Le-am schimbat mediul acum vreo 4 luni de zile si de atunci nu mai cresc tije noi. Frunzele si radacinile nu sunt uscate, sunt de un verde crud. Le ud ca la carte, au sol special pentru orhidee, ghivecele sunt transparente, speciale pt astfel de plante. Le tratez ca pe niste printese (asa imi place sa le numesc). In plus, la una dintre ele i-a crescut o tija de aia din care trebuie sa se desprinda un pui. La fel, procesul a stagnat, puiului nu i-au crescut radacini pentru a putea fi mutat, dar nici nu s-a uscat. Practic, parca hiberneaza. Sunt vii, dar nu fac nimic... Ce se intampla cu ele?

Editat de meBlu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ai rabdare cu ele. Ca si cu orice parazit, acesta trebuie inteles ca nu face treaba numai cand vrea el. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×