Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

Ne integram sau nu la 01.01.2007?

Postări Recomandate

Dupa cum cred ca deja stiti Olanda si Franta au votat impotriva constitutiei europene. Dar din pacate nu este inca moarta. Din cele aflate pana astazi trebuie sa existe minim 6 tari in care sa se voteze impotriva pentru a se anula constitutia.

Problema este ca vrem sau nu sa acceptam, dar aceste voturi negative ne afecteaza destul de tare. Si asta deoarece tratatul constitutiei prevede 27 de tari in componenta uniunii. Dar prin voturile negative acum nu mai exista constitutie, deci nu prea mai arde sa ne primeasca pe noi si pe bulgari.

Sunt tare curios ce mai zic acum partizanii integrarii despre acest lucri, avand in vedere ca tocmai ni se trimit semnale ca nu suntem doriti. Cineva zicea intr-un topicca votul negativ nu are legatura cu integrarea noastra. Din pacate are o mare legatura, pentru ca daca noi intram, Franta va pierde multi bani, in special din sectorul agricol, bani care ajungeau la ei ca fonduri europene. Si care acum vor ajunge la noi. Ca sa nu mai vb ca si alte tari vor pierde bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin vechea Constitutie orice stat (european de preferat) poate adera la UE; deci, integrarea Romaniei nu este pusa in pericol (nu din cauza respingerii noii constitutii in orice caz). Bineinteles situatia de criza va avea repercusiuni asupra intregii UE (euro a marcat cea mai scazuta cota din ultimele 8 luni). Oamenii nu mai au incredere in guvernele actuale iar respingerea noului tratat tradeaza nemultumirea la nivel national(politic).Cred ca unirea statelor europene trece de la stadiul de ideal la un adevarat esec!!! Conflictele care apar in sanul UE face ca aceasta sa se prabuseasca sub propria-i greutate!!

Insa e totusi cam devreme pntru a trage concluzii pripite!Decizii se vor lua de urgenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

........Poate sa-mi spuna si mie careva de unde as putea citi constituita europeana?

......pe ce site pot sa o gasesc?.....si pe aia veche si pe aia noua......va rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata ma gandesc ca nu ar trebui...nu meritam... :cheer: ,si ar mai fi taaaaaaaaare multe de facut pe la noi :cheer: .Pana acum ,ce am facut am facut de ochii lumii,nu vi se pare?

Personal,si acum sustin ca cel mai bine ptr tara noastra era sa fim tara neutra...ca si Elvetia.Era mult mai bine ptr oameni.

Si poate ne costa mai putin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateodata ma gandesc ca nu ar trebui...nu meritam... :cheer: ,si ar mai fi taaaaaaaaare  multe de facut pe la noi :cheer: .Pana acum ,ce am facut am facut de ochii lumii,nu vi se pare?

Personal,si acum sustin ca cel mai bine ptr tara noastra era sa fim tara neutra...ca si Elvetia.Era mult mai bine ptr oameni.

Si poate ne costa mai putin...

[snapbacca]48350[/snapbacca]

 

 

E adevarat ca nu meritam, dar pe de alta parte au mai intrat si altii care nu meritau.

 

Daca am inteles bine si Elvetia se gandeste sa faca un referendum cu privire la intrarea in UE. Daca si ei vor sa intre...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E adevarat ca nu meritam, dar pe de alta parte au mai intrat si altii care nu meritau.

 

Daca am inteles bine si Elvetia se gandeste sa faca un referendum cu privire la intrarea in UE. Daca si ei vor sa intre...

[snapbacca]48353[/snapbacca]

Nu stiu cat se gandesc sa intre in uniune cat am inteles ca vor sa intre in spatiul senghen (sper ca am scris bine). Dar nu cred ca isi deschid ei granitele penrtu toti imigrantii, legali sa nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
........Poate sa-mi spuna si mie careva de unde as putea citi constituita europeana?

......pe ce site pot sa o gasesc?.....si pe aia veche si pe aia noua......va rog

[snapbacca]48290[/snapbacca]

Daca afli o locatie sa stii sunt si eu interesat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×