Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Depasirea termenului de 30 de zile a petitiilor.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am depus la Primaria orasului doua petitii.Termenul de 30 de zile a expirat in urma cu mai mult de o luna.La telefon mi sa spus ca raspunsul lor e negativ iar eu le-am spus ca nu ma intereseaza ce spun verbal ci ca astept raspunsul in scris oficial.Daca mi-ar raspunde Primaria s-ar incrimina singura de aceea evita sa o faca in scris.Ce as putea sa fac eu in aceasta situatie?Exista alte cai de a trata problema in afara de justitie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LEGE Nr. 554 din 2 decembrie 2004

LEGEA CONTENCIOSULUI ADMINISTRATIV

 

ART. 8

 

(1) Persoana vatamata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain pentru raspuns.

 

Din art.7 al aceleeasi legi am inteles ca ar trebui sa depun mai intai o plangere prealabila la institutia situata ierarhic superior,in acest caz Prefectura.Ce parere ai si cum crezi ca ar trebui sa procedez?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multam fain pentru raspuns.

 

Din art.7 al aceleeasi legi am inteles ca ar trebui sa depun mai intai o plangere prealabila la institutia situata ierarhic superior,in acest caz Prefectura.Ce parere ai si cum crezi ca ar trebui sa procedez?

 

Adica ce vrei sa zici? Ca Prefectura e ierarhic superioara Primariei? Fals. Nu exista raport de subordonare intre cele 2. Prefectura e doar cladirea in sine, institutia prefectului are personalitate juridica.

Mai bine ai scrie aici succint cazul tau si o sa imi dau cu parerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica ce vrei sa zici? Ca Prefectura e ierarhic superioara Primariei? Fals. Nu exista raport de subordonare intre cele 2. Prefectura e doar cladirea in sine, institutia prefectului are personalitate juridica.

Mai bine ai scrie aici succint cazul tau si o sa imi dau cu parerea.

 

 

Pe scurt: la adresa unde locuim noi, avem o suprafata de teren de 2502 mp. In harta zonei, mai exact intr-un plan aerofotogrammetric, niste tante foarte smechere au desenat un drum prin curtea noastra, catre partea din spatele casei, au inscris in acest desen un alt proprietar si au emis un titlu de proprietate pe numele acestuia. Noi am facut trei cereri pana in prezent, pentru ca cei de la biroul de cadastru sa justifice desenul si atribuirea ilegala a terenului altui proprietar decat noi. Am primit doua raspunsuri vagi si stupide, iar la a treia cerere, prin care am cerut anularea desenului si a adnotarilor din plan nu ni s-a raspuns. Termenul legal de 30 de zile a expirat din septembrie. Am depus si cerere la Legea 18, pt. 2502 mp, odata cu aceasta cerere si la fel, nici un raspuns. Intelegi ceva din povestea asta? Avem deja doua procese pe rol cu asa zisul proprietar si nu prea stie nimeni cum sa scoata povestea asta la capat, pentru ca e greu de crezut ca Primaria sa fi facut o boroboata asa de faina. Mai am multe de povestit. Pana aici ai inteles? :D

Astazi am vorbit din nou la telefon cu sefa serv. Patrimoniu si mi-a spus ca imi va trimite raspuns saptamana asta.Chiar daca il va trimite stiu dinainte ca va fi negativ si indulcit cu explicatii fara sens.Nu-mi mai pot permite sa ma joc de-a scrisorelele cu ei.In cele doua procese civile cu noul improprietarit,am invatat destule despre procedura dar in afara de 554 nu stiu nimic despre contencios administrativ si cum as putea sa tratez aceasta problema,practic.Daca mai vrei detalii iti stau la dispozitie.Pa. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ordonanta nr.27/2002 reglementeaza activitatea de solutionare a petitiilor.

 

In conformitate cu art.10, in cazul in care un petitionar adreseaza aceleiasi autoritati publice mai multe petitii SESIZAND ACEEASI PROBLEMA, acestea se vor conexa, petentul urmand sa primeasca un singur raspuns. Daca DUPA TRIMITEREA RASPUNSULUI se primeste o noua petitie de la acelasi petitionar, cu acelasi continut, ACEASTA SE CLASEAZA, la numarul initial facandu-se mentiunea despre faptul ca s-a raspuns.

 

Prin urmare ati primit raspuns cel putin o data in problema dumneavoastra. Primaria nu mai are obligatia sa va raspunda la o cerere cu acelasi obiect, cel mult sa va informeza asupra faptului ca petitia a fost solutionata si care este raspunsul.

 

ORDONANŢĂ Nr. 27 din 30 ianuarie 2002

privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor

AUTOR: COMPANIA DE INFORMATICĂ NEAMŢ

 

Text actualizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru raspuns si ordonanta.Nu am de ce sa-mi fac griji cu art. pomenit de tine,mai mult,in cateva zile implinesc doua luni intarziere peste cele 30 de zile.Stiu ca raspunsul e negativ dar nu au curajul s-o faca in scris pentru ca s-ar incrimina.

Stii ceva de procedura actiunii in contencios administrativ sau unde pot gasi informatii? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi pentru raspuns si ordonanta.Nu am de ce sa-mi fac griji cu art. pomenit de tine,mai mult,in cateva zile implinesc doua luni intarziere peste cele 30 de zile.Stiu ca raspunsul e negativ dar nu au curajul s-o faca in scris pentru ca s-ar incrimina.

Stii ceva de procedura actiunii in contencios administrativ sau unde pot gasi informatii? 8)

 

 

Cele trei petitii ale tale aveau acelasi obiect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cele trei petitii ale tale aveau acelasi obiect?

 

In data de 30 august am depus doua petitii(nu trei).Una este o cerere la legea 18 cu documentatia aferenta,iar cealalta este o plangere prin care le solicit sa-mi justifice in baza caror documente au facut modificari si adnotari pe o schita aerofoto,prin care atribuie terenul altei persoane.Asta e tot.Pentru ca se stiu cu musca pe caciula nu vor nici sa cedeze nici sa raspunda in scris,oficial.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×