Sari la conținut
Forum Roportal
qqqanonymusqqq

am nevoie de un sfat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Situatia:Am cunoscut acum un an si jumatate o fata, mai mare decat mine cu aproape 4 ani.A fost acel ceva pe care il simti atunci cand stii ca ai intalnit femeia vietii tale.Pe masura cu trecerea timpului m-am indragostit din ce in ce mai mult.Ea in schimb dupa primele cateva saptamani sa-a racit.De un an de zile stiu ca nu ma iubeste, absolut deloc.Este indragostita de fostul prieten si nu stie nimic altceva.Ma mai lasa sa stau langa ea doar in lipsa de altceva sau din teama de a nu ramane singura.Eu sunt insa indragostit pana peste cap in continuare de ea si stiu ca asa va fi toata viata.Nu imi pot imagina viata fara ea.

Problema:In momentul de fata am doar doua alternative.Sa incetez orice relatie cu ea si sa suport consecintele.Sa ma insor cu ea si sa o am langa mine tot restul vietii.Stiu ca ea nu va simti nimic pentru mine la fel cum stiu ca eu voi trai doar pentru ca o am aproape.

Poate fi cea mai mare greseala sa ma insor cu ea, la fel cum poate fi cea mai mare greseala sa o las sa plece, sa o pierd si in felul acesta sa ma autodistrug.

 

Orice parere ajuta.Nu vreau neaparat sa urmez vreun sfat, doar ca am nevoie sa mai stiu si cate o parere obiectiva. Cum mai vad si altii situatia si cate o solutie la problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca ai ... ghinion :good:

 

Glumesc!

Viata e frumoasa si merita traita. Alege prima alternativa...las-o (balta)! Nu merita sa suferi ! A venit vara, iesi la plimbare, uita-te dupa fete! Si zambeste! ineva se va indragosti de zambetul tau!

 

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai bine ar fi sa rupi legatura cu ea. Poate astfel isi va da seama cine e mai important: tu sau fostul ei prieten. Daca nu-i acorzi libertatea, n-o sa-si dea niciodata seama. Daca totusi simte ceva pentru tine, se va intoarce in mod sigur. Daca nu......... chiar crezi ca vei fi fericit alaturi de cineva care nu iti impartaseste sentimentele? Te asigur ca nu. Si sa stii ca timpul vindeca orice rani. Si nu se poate sa nu intalnesti pe cineva alaturi de care sa fii fericit.

Sper sa iei decizia corecta. Bafta! :lucca:

poate te mai inveseleste poza asta:

post-5223-1117790441_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Las-o!nu te merita!Cum sa te insori cu cineva care nu te iubeste?sunt destule fete in lumea asta,gandeste-te ca sunt mai multe fete decat baieti,asa ca se va gasi una si pentru.tine care sa te aprecieze la adevarata ta valoare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. diferenta de varsta nu pare a fii o problema

2. faptul ca ea isi iubeste inca fostul prieten e un dezavantaj pentru tine

3. daca ai impresia ca e singura femei din lume ....te-ai inselat....uitate-n jur

4. Intr-o relatie ...iubirea,compromisurile si pasiunea trebuie sa fie reciproca

5. faci un sacrificiu pueril daca vrei sa te insori cu ea ...doar pentru a o avea langa tine

6. NU MERITA SA-TI BATI JOC DE VIATA TA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate vad majoritatea sunt de parere ca trebuie sa o lasi balta.Eu nu pot sa zic ca sunt tocmai de aceiasi parere...pentru ca stiu ca e fff greu sa renunti,dar oricum nu e bine sa te insori pentru ca oricand poate sa gaseasca pe alcineva si sa te lese balta,dar totusi incearca sa o faci sa-si dea seama de valoarea ta,sa mai incerci pentru ultima data sa se indragosteasca de tine si daca nu reusesti atunci renunta,stiu ca e greu dar gandeste-te ca e mai bine pentru tine,poate o sa suferi la inceput dar dupa aia o sa vezi ca totul o sa fie bine,pentru ca fete sunt si ai viata inainte si nici nu stii ce intorsaturi i-a viata poate o sa ajunga sa se tine ea dupa tine. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate fi cea mai mare greseala sa ma insor cu ea, la fel cum poate fi cea mai mare greseala sa o las sa plece, sa o pierd si in felul acesta sa ma autodistrug.

[snapbacca]46261[/snapbacca]

 

Mare dilema. Incerc sa ma pun in locul tau si nu pot sa "iau" o decizie. Cert este ca tot ceea ce ti-au scris userii pana acum este adevarat. Sfatul ar fi: las-o daca poti.

 

Tu trebuie sa poti sa renunti la ea, nu doar sa te rupi de ea. Ramai cu ea, pentru ca lipsa ei te va face sa te indragostesti si mai tare de atat, o vei cauta si o vei cere de sotie dupa o absenta indelungata si o suferinta inabusita. Daca tu o termini cu ea fara motiv iti vei reprosa asta mai devreme sau mai tarziu. Cam asta se intampla in majoritatea cazurilor in care incerci sa-ti scoti cu forta pe cineva din suflet ...si nu esti inca pregatit.

 

Stai langa ea atat cat crezi ca ai nevoie, dar in timpul asta incearca sa o uiti, ramanand langa ea. Pare paradoxal ceea ce spun eu, dar daca incerci sa-ar putea sa te ajute mult. Fii langa ea dar pregatindu-te pentru ruptura. Poate intre timp face ea o greseala si nu o vei mai vedea atat de "perfecta".

 

In mod normal nu ti-as da sfatul asta, dar ea nu tine la tine. Daca tu te obisnuiesti cu ideea ca nu este femeia vietii tale, iar asta nesuferind in absenta ei, ea oricum nu va suferi.... Sau poate ca devenind mai rece in incercarea de a putea renunta, iti vei schimba atitudinea. O altfel de atitudine venita din partea ta o poate face sa se indragosteasca de tine.

 

Tu ce fel de persoana esti? Orgolioasa, hotarata, ambitioasa, patimasa? Conteaza mult asta... dupa felul in care ai scris mesajul nu cred ca ai putea lua hotararea sa o termini brusc. Sau daca da... nu va tine mult pana sa o cauti iar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de aceiasi parere cu Crystal .

 

e usor sa spui -uit-o' dar e foarte greu sa faci asta.

crede-ma ca te inteleg perfect, pot sa spun, chiar am fost intr-o situatie asemanatore. tineam mult la el(fostul prieten), si chiar daca nu am putut ramane impreuna, m-am resemnat, si am incercat sa ramanem prieteni buni, deoarece dragostea mea pentru el era mai mult decat atractie fizica, mai mult decat -chimie' .

Dragoste de-a sila nu se poate, trebuie sa fi constient de asta.

o sa-ti fie f greu, dar incearca sa ramai langa ea, si treptat, treptat, sa incerci sa-o uiti.

un sfat: incearca sa iesi cu prietenii mai mult in oras, sa cunosti alte fete.... :good:

 

bafta ! ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incearca sa ramai langa ea, si treptat, treptat, sa incerci sa-o uiti.

 

Eu am aplicat metoda contrara. Am evitat sa mai vad persoana respectiva, am evitat locurile pe care stiam ca le frecventeaza si am evitat orice discutie despre sau cu el.

La mine a functionat, dar ai nevoie de o vointa de fier.

 

Sunt sigura ca ea are si defecte. Incearca sa pui accent pe ele atunci cand te gandesti la ea. Si asta ajuta.

 

In rest, iti urez succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mine nu a mers faza cu despartirea brusca..... asa`sa eu, doar pas cu pas ... insa cred ca depinde de persoana.

dar daca el zice ca o iubeste asa de mult, ii va fi grea o despartire brusca.

 

si inca ceva... sa nu`ti fie frica de nou :good:

 

Ai grija de tine, si incearca sa fi vesel, viata e mai mult decat suferinta cauzata de iubirile astea :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×