Sari la conținut
Forum Roportal
aknetaton

Orfeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca am vrut sa fie Enki, pentru ceea ce reprezinta el in mitologia sumeriana. (am eu o pasiunea deosebita pentru orientul antic, ce vrei! :) )

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca am vrut sa fie Enki, pentru ceea ce reprezinta el in mitologia sumeriana. (am eu o pasiunea deosebita pentru orientul antic, ce vrei! :) )

k, nu-i nici o problema, dar nu-i frumos sa scoti limba :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul este ca intotdeauna religiile misterelor au prins cel mai bine in antichitatea clasica. Oamenii antici s-au saturat de zei pe care sa-i venereze, iar in schimb sa nu primeasca nimik, de aceea au inceput desi timid in prima faza sa se indrepte spre "semizei", pe care ii considerau mai aproape de ei "dat find natura lor umana" "Orfeu - rege trac", "Heracles - 1/2 uman", "zeii din Samotrace - razboinici neinfricati", "Mithras - semizeu", etc... nu mai are rost sa continui cu exemplele, reiese de la sine.

 

Imaginea zeitatilor a fost creata tot de mecanismele administrative "umane" ( in sens fizic). Ai dreptate in cea ce priveste "spleen-ul" in Antichitatea clasica, mai ales ca nu prea exista pentru muritori o varianta a Raiului ci doar Infernul. Dar, departajam cultele de mistere de problematica semizeilor, chiar si pentru simplul fapt ca si actuala activa religie crestina uziteaza pe Isus tot cu o formula de semizeu, fara ca sa fie cult de mistere Crestinismul.

 

orice poveste are o morala ...care e morala in cazul legendei lui orfeu ? :D

 

In ton cu postarea imaginii tale , morala ar fi ca Orfeu nu era rapper.

 

Exista o vorba in antichitate din pacate nu o stiu exact dar ea zicea ceva de genul "cinsteste-i si respecta-i pe zei, dar nu te increde in ei", deci in opinia mea relatia omului antic cu zeii era asa cum o descriau romanii in sintagma "do ut des", "da-mi ca sa-ti dau".

 

Specificarea e binevenita. In antichitate relatia omului simplu cu divinitatea era una tensionata. Zeii nu constituiau modele si puteri, de aceea nu inspirau incredere. Cultele de mistere au generat o interesanta reevaluare a sinelui, din cauza "lipsei de grija" a divinitatii pentru om(vezi exemplul prometeic).

Expunerea ta pote fi un germene justificativ al antropozofiei. Interesanta ideea !

 

Mitul orfic era o alegorie a ireversibilităţii timpului. Mitul se refera la incercarea disperata a eroului de a o readuce pe Euridice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

zei sau zeitati, tot o facatura omenesca , o nascocire fara de care nu se puteau controla " contribuabilii " de atunci -oamenii saraci din timpurile acelea care-si luau de la gura lor ca sa intretina burtile preotilor lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
zei sau zeitati, tot o facatura omenesca , o nascocire fara de care nu se puteau controla " contribuabilii " de atunci -oamenii saraci din timpurile acelea care-si luau de la gura lor ca sa intretina burtile preotilor lor

 

Este prea generala referirea. La inceputurile constientizarii, oamenii au definit zeitatile dintr-o necesitate spirituala si nu ca un organism administrativ. (sigur ca si organismul administrativ este constituit tot din oameni !)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cultul orfeic, urmarea in primul rand constientizarea ratiunii umare asupra inevitabilitatii si irevesabilitati legilor naturii, si nicidecum o dijma pusa la gatul contribuabililor. NU RELICIA FOST CEA CARE L-A INCATUSAT PE OM, CI OMUL S-A INCATUSAT SINGUR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cultul orfeic, urmarea in primul rand constientizarea ratiunii umare asupra inevitabilitatii si irevesabilitati legilor naturii,

 

 

As spune mai ales asupra ciclicitatii.

Limbajul poete parea tipic delfinilor, dar asta e conotatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As spune mai ales asupra ciclicitatii.

Limbajul poete parea tipic delfinilor, dar asta e conotatia.

este adevarat si sunt intru-totul de acord cu tine - antichitate era foarte greu sa faci o distinctie clara intre poete, filosofie si istore. Toate cele trei genuri recurgeau la aceleasi metode plastice "combinarea rimelor, pentru a oferi cititorului sau ascultatorului o imagine, a sugera o senzatie sau emotie".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este adevarat si sunt intru-totul de acord cu tine - antichitate era foarte greu sa faci o distinctie clara intre poete, filosofie si istore. Toate cele trei genuri recurgeau la aceleasi metode plastice "combinarea rimelor, pentru a oferi cititorului sau ascultatorului o imagine, a sugera o senzatie sau emotie".

Suportul liric a constituit ,in cazul lui Orfeu, mobilul impamantenirii unui cult.

 

Substanta religioasa a fost disimulata discret in aceasta lirica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×