Sari la conținut
Forum Roportal
aio

Maica Domnului din mai multe perspective

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dupa ce arunci duda, incepi sa respecti brusc subiectul, nu? haida-de!

 

Maria la care te inchini a uitat de la mana pana la gura ce i-a zis ingerul, cand a ramas insarcinata cu sfantu' porumbel.

 

n-a venit Maria cu rudele ei sa-l ia pe Isus acasa pe sus, pentru ca debita prostii din punctul lor de vedere?

 

mama lui Isus apare la locul crucificarii doar in evanghelia lui Ioan, in cele sinoptice lipsind cu desavarsire si de la executie si de la mormant. asta arata faptul ca episodul romantic al incredintarii ei in grija lui apostolului de catre Isus murind pe cruce este pura imaginatie scriitoriceasca.

 

De cand ai avut tu o revelatie particulara?

si nu mai zic, atat curaj sa contrazici ceea ce spune Biserica, mai ales fara sa stii excat ce invata ea....aici nu e nici fotbal, nici ploitica....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cand ai avut tu o revelatie particulara?

de cand am citit biblia din scoarta in scoarta. :offtopic:

 

si nu mai zic, atat curaj sa contrazici ceea ce spune Biserica, mai ales fara sa stii excat ce invata ea....aici nu e nici fotbal, nici ploitica....

curaj? ha! da' stiu ca trebuie un tupeu nemaipomenit sa contrazic o gramada de treburi visate de niste unii oameni care nici azi nu-s de acord unii cu altii! :cheer:

 

si tot nu mi-ai raspuns. de ce te inchini la Maria, cand Isus nici n-a iesit afara din casa s-o vada?

 

in tot ce-am spus, eu am ca dovada biblia, tu ce argumente ai? traditia bisericii? ma fac sa rad... :P traditia bisericii a facut-o curva pe Maria Magdalena, ca apoi s-o spele si s-o pupe in '69, dupa aproape un mileniu juma' de ocara. traditia bisericii a hotarat ca tre' sa fie patru evanghelii pentru ca si cainele are patru picioare. mai vrei? cand a fost declarata ca dogma inchinarea la Maria?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de cand am citit biblia din scoarta in scoarta. :offtopic:

 

 

curaj? ha! da' stiu ca trebuie un tupeu nemaipomenit sa contrazic o gramada de treburi visate de niste unii oameni care nici azi nu-s de acord unii cu altii! :cheer:

 

si tot nu mi-ai raspuns. de ce te inchini la Maria, cand Isus nici n-a iesit afara din casa s-o vada?

 

in tot ce-am spus, eu am ca dovada biblia, tu ce argumente ai? traditia bisericii? ma fac sa rad... :P traditia bisericii a facut-o curva pe Maria Magdalena, ca apoi s-o spele si s-o pupe in '69, dupa aproape un mileniu juma' de ocara. traditia bisericii a hotarat ca tre' sa fie patru evanghelii pentru ca si cainele are patru picioare. mai vrei? cand a fost declarata ca dogma inchinarea la Maria?

 

lasati, lasati..

Biblia care nici nu te intereseaza cum a aparut....

si apoi nici nu cunosti invatatura bisericiii, dar dai cu parerea in sus si in jos..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai, chiar asa Florin, ia sa vedem cum a aparut Biblia? Pe ce criterii au fost alese evangheliile? Daca Irineu era mai gnostic asa de felul lui, sau macar un om cu mintea destupata, alta Biblia citeai tu azi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apostolii, nici la Iisus nu se rugau!

:bye: :bye:

Păi, dacă bisericuţa ta nu te-a informat, Isus este Dumnezeu.

 

1 Timothy 3

 

16And without controversy great is the mystery of godliness: God was manifest in the flesh, justified in the Spirit, seen of angels, preached unto the Gentiles, believed on in the world, received up into glory.

 

Deci, apostolii se rugau LUI.

 

Fatima e numele unei fete....

-_- vă rugaţi acum şi lu' asta? :o: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lasati, lasati..

Biblia care nici nu te intereseaza cum a aparut....

eu stiu foarte bine cum a aparut si am si purtat discutii interminabile pe tema asta pe vremea cand tu nu erai nicaieri. ma intreb daca tu stii sau preferi sa crezi ce ti se spune... :bye:

 

 

si apoi nici nu cunosti invatatura bisericiii, dar dai cu parerea in sus si in jos..

se pare ca dau bine cu parerea, pentru ca nu poti sa raspunzi deloc la subiect. e al doilea mesaj al tau care se axeaza pe persoana mea si nu pe intrebarile mele.

va simteti bine? :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu stiu foarte bine cum a aparut si am si purtat discutii interminabile pe tema asta pe vremea cand tu nu erai nicaieri. ma intreb daca tu stii sau preferi sa crezi ce ti se spune... :bye:

 

 

 

se pare ca dau bine cu parerea, pentru ca nu poti sa raspunzi deloc la subiect. e al doilea mesaj al tau care se axeaza pe persoana mea si nu pe intrebarile mele.

va simteti bine? :bye:

 

Nu am nimica cu persoana, ci cu cea ce scrieti

si as raspunde la subiect daca in ceea intrebati aveti si dovezi clare....documnete oficiale ale bisericii...nu as de la coltul gardului....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am nimica cu persoana, ci cu cea ce scrieti

si as raspunde la subiect daca in ceea intrebati aveti si dovezi clare....documnete oficiale ale bisericii...nu as de la coltul gardului....

nici macar nu stii despre ce vorbesc, nu-i asa?

 

1. maria uita cine era Isus - dovada biblia, evanghelia dupa luca.

 

2. maria vine cu rubedeniile sa-l ia acasa, Isus refuza s-o vada - dovada biblia, evanghelia dupa matei, luca. in marcu Isus se plange ca intr-un prooroc nu cred nici rudele lui. in ioan se mentioneaza ca nici rudele lui nu credeau in el.

 

3. maria prezenta la crucificare: doar in ioan. in restul nu se mentioneaza despre ea ca ar fi venit acolo. pavel nici macar nu o mentioneaza pe mama lui Isus, fiul lui Dumnezeu...

 

4. Maria Magdalena e prostituata: in 591 papa grigore intaiul o identifica cu prostituata. in 1969, biserica catolica revizuieste calendarul si n-o mai identifica cu femeia pacatoasa.

 

5. Irineu e de parere ca tre' sa fie patru evanghelii pentru ca si animalele au patru picioare: Irineu-impotriva ereziilor 3:11.

 

astea-s documente de la coltul gardului? :think: mai invata...

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici macar nu stii despre ce vorbesc, nu-i asa?

 

1. maria uita cine era Isus - dovada biblia, evanghelia dupa luca.

 

2. maria vine cu rubedeniile sa-l ia acasa, Isus refuza s-o vada - dovada biblia, evanghelia dupa matei, luca. in marcu Isus se plange ca intr-un prooroc nu cred nici rudele lui. in ioan se mentioneaza ca nici rudele lui nu credeau in el.

 

3. maria prezenta la crucificare: doar in ioan. in restul nu se mentioneaza despre ea ca ar fi venit acolo. pavel nici macar nu o mentioneaza pe mama lui Isus, fiul lui Dumnezeu...

 

4. Maria Magdalena e prostituata: in 591 papa grigore intaiul o identifica cu prostituata. in 1969, biserica catolica revizuieste calendarul si n-o mai identifica cu femeia pacatoasa.

 

5. Irineu e de parere ca tre' sa fie patru evanghelii pentru ca si animalele au patru picioare: Irineu-impotriva ereziilor 3:11.

 

astea-s documente de la coltul gardului? :think: mai invata...

 

Lasti astea. Biblia trtebuie citita in integritatea ei....

Da-mi texte din Conciliu Vatican al II-lea din Vatican, unde expusa doctrina bisericii sau din Catehismul Bisericii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa Florin, de ce sa le lasam? Eu propun chiar sa le comentezi (daca mai ai ceva de comentat). Lasa tu divagatiile cu doctrina si cu conciliul, si te rog sa raspunzi punctual la ce a scris Darklight.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×