Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Banana prajita

Postări Recomandate

Ca desert azi la pranz (acum 5 minute) am mancat o banana prajita in ou cu zahar. Pe fundul farfuriei era miere.

 

Hai ca la asta numai englezii se puteau gandii! Am mai vazut (desi nu gustat) carnati in ou, burgeri in ou si multe altele.

 

Fish and chips implica prajirea pestelui in ou.

 

Oricum, a fost delicioasa. A avut un gust ciudat la inceput (am luat o bucata de deasupra, fara miere), dar cand am descoperit mierea de la fund, a inceput sa fie foarte buna.... :o:

 

Sa imi ziceti daca va incumetati sa o faceti acasa... Daca vreti pot sa il intreb pe bucatarul de la cantina cum o face....

 

Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca desert azi la pranz (acum 5 minute) am mancat o banana prajita in ou cu zahar. Pe fundul farfuriei era miere.

 

Hai ca la asta numai englezii se puteau gandii! Am mai vazut (desi nu gustat) carnati in ou, burgeri in ou si multe altele.

 

Fish and chips implica prajirea pestelui in ou.

 

Oricum, a fost delicioasa. A avut un gust ciudat la inceput (am luat o bucata de deasupra, fara miere), dar cand am descoperit mierea de la fund, a inceput sa fie foarte buna.... :o:

 

Sa imi ziceti daca va incumetati sa o faceti acasa... Daca vreti pot sa il intreb pe bucatarul de la cantina cum o face....

 

Kline

hai sa-ti dau eu o reteta marfa...desert usor de facut

1.o banana taiata pe lung in 2 buc.

2.uncub de unt ..un unt gras,,si bun,,( president ex.)

3.scortisoara.

4.doua cupe de inghetata de vanilie sau nuca

5.o lingura de miere

6.o lingura de miez de nuca drobit

.7. toping de ciocolata

..............................................

se pun bucatile de banana la cuptor intr-un vas de sticla ( termorezistent), im preuna cu untul

si se tin la foc mediu cam 10-15 minute,

.odata cu bananele se baga in cuptor si miezul de nuca dar intr-o tava

...se scot bananele si se aseaza pe un platou intins...

langa ele se pun cele 2 cupe de inghetata ,

sa pune mierea peste banane se presara miezul de nuca si scortisoara,,,si se stropeste cu toping de ciocolata....

...............................

inghetata se poate inlocui cu smantana nu foarte grasa si dulce..

.....

mega bun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca desert azi la pranz (acum 5 minute) am mancat o banana prajita in ou cu zahar. Pe fundul farfuriei era miere.

 

Hai ca la asta numai englezii se puteau gandii! Am mai vazut (desi nu gustat) carnati in ou, burgeri in ou si multe altele.

 

Fish and chips implica prajirea pestelui in ou.

 

Oricum, a fost delicioasa. A avut un gust ciudat la inceput (am luat o bucata de deasupra, fara miere), dar cand am descoperit mierea de la fund, a inceput sa fie foarte buna.... :o:

 

Sa imi ziceti daca va incumetati sa o faceti acasa... Daca vreti pot sa il intreb pe bucatarul de la cantina cum o face....

 

Kline

 

Nu ti s-a facut rau dupa aia :P?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca desert azi la pranz (acum 5 minute) am mancat o banana prajita in ou cu zahar. Pe fundul farfuriei era miere.

 

Hai ca la asta numai englezii se puteau gandii! Am mai vazut (desi nu gustat) carnati in ou, burgeri in ou si multe altele.

 

Fish and chips implica prajirea pestelui in ou.

 

Oricum, a fost delicioasa. A avut un gust ciudat la inceput (am luat o bucata de deasupra, fara miere), dar cand am descoperit mierea de la fund, a inceput sa fie foarte buna.... :o:

 

Sa imi ziceti daca va incumetati sa o faceti acasa... Daca vreti pot sa il intreb pe bucatarul de la cantina cum o face....

 

Kline

 

In America latina si in caraibe se consuma foarte des banane prajite sau coapte, nu e chiar aceeasi banana pe care o cumperi pt consumul proaspat, se numeste Plantain, dar seamana ca forma si aroma.

 

http://www.turbana.com/produ_recipes/plant_recipe_index.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2.uncub de unt ..un unt gras,,si bun,,( president ex.)

Unt de Albalact! Bun tare mai! :o:

Suna dragut reteta ta... desi nu ma incumet sa o pun in aplicare din lipsa de resurse (locuiesc intr-un internat)....

 

 

Nu ti s-a facut rau dupa aia :o:?
Mi se pare super scarboasa reteta ta, Kline! :P

Nu... inca mai traiesc.... Intr-adevar, probabil ca inainte mi s-ar fi parut si mie scarboasa, dar am incredere in bucatarul de la cantina, daca nu ii placea de mine, eram otravit de mult :P...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In America latina si in caraibe se consuma foarte des banane prajite sau coapte, nu e chiar aceeasi banana pe care o cumperi pt consumul proaspat, se numeste Plantain, dar seamana ca forma si aroma.

 

http://www.turbana.com/produ_recipes/plant_recipe_index.htm

ce zici tu, exista si aici, numai ca aia e considerata leguma, nicidecum fruct :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai, eu stiu ca si fructele se prajesc

de ex eu folosesc la fripturi garnitura de mere, pere, gutui parajite sau caramelizate ... si banana prajita e chiar foaaarte buna :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai, eu stiu ca si fructele se prajesc

de ex eu folosesc la fripturi garnitura de mere, pere, gutui parajite sau caramelizate ... si banana prajita e chiar foaaarte buna :o:

dar nu in ou, banuiesc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca desert azi la pranz (acum 5 minute) am mancat o banana prajita in ou cu zahar. Pe fundul farfuriei era miere.

 

Hai ca la asta numai englezii se puteau gandii! Am mai vazut (desi nu gustat) carnati in ou, burgeri in ou si multe altele.

 

Fish and chips implica prajirea pestelui in ou.

 

Oricum, a fost delicioasa. A avut un gust ciudat la inceput (am luat o bucata de deasupra, fara miere), dar cand am descoperit mierea de la fund, a inceput sa fie foarte buna.... :o:

 

Sa imi ziceti daca va incumetati sa o faceti acasa... Daca vreti pot sa il intreb pe bucatarul de la cantina cum o face....

 

Kline

 

Zi zau, ca ti-a placut asa ceva :(

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×