Sari la conținut
Forum Roportal
balu85

Despre coincidente !?

Postări Recomandate

Salut... Nu stiu daca ati trecut vreodata prin un sir de coincindente, asa cum trec eu de vreo cateva luni incoace... unele chiar dintre cele mai stranii. Zilele trecute schimbam postul de radio, unde tocmai se termina o melodie (o melodie ce ma leaga sentimental de o prietena) dupa care sa inceapa si pe postul pe care tocmai am schimbat, aceasi melodie... sau in autobus o doamna din fatza mea sa se uite pe niste hartii care intamplator sau nu :think: pe una din ele era scris numele ei si data de nastere... sunt multe, multe coincidente...si intamplarea face ca si ea sa traiasca coincidente foarte asemnatoare in aceleasi momente. Oare e destin ?! Oare e hazard ?! pt ce se intampla toate aceste lucruri ?! cu ce scop ?! Cred ca o sa ajung sa :o:

Editat de balu85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut...Nu stiu daca ati trecut vreodata prin un sir de coincindente...unele chiar dintre cele mai stranii. Zilele trecute schimbam postul de radio, unde tocmai se termina o melodie (o melodie ce ma leaga de celalalta persoana) dupa care sa inceapa si pe postul pe care l-am schimbat... sau sa merg pe strada, iar la semafor sa opreasca o masina din care sa se auda...parca eram urmarit de melodia accea...dar sunt multe si mult coincidente...si intamplarea face ce cealalta persoana, o persoana draga mie, sa traiasca coincidente foarte asemnatoare in aceleasi momente. Oare e destin ?! Oare e hazard ?! pt ce se intampla toate aceste lucruri ?! cu ce scop ?! Cred ca o sa ajung sa :o:

e vorba de "legatura" strinsa dintre tine si acea persoana...... si exteriorul iti reaminteste ...... important e cu ce "sentimente" ai ramas de la ac persoana ....de aici incepe analiza........ iar " legaturile stranii" atunci incep sa fie intelese.... nu e coincidenta :think:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e vorba de "legatura" strinsa dintre tine si acea persoana...... si exteriorul iti reaminteste ...... important e cu ce "sentimente" ai ramas de la ac persoana ....de aici incepe analiza........ iar " legaturile stranii" atunci incep sa fie intelese.... nu e coincidenta :o:

multa iubire

 

cine stie ?! daca intradevar totul, se rezuma la iubire ?! poate noi ca societate am citit sau vazut prea multe filme si treptat treptat ni sa inoculat, ca un eventual sir de coincidente nu reprezinta nimic altceva decat invariabil o poveste de dragoste...Eu unul tind sa cred ca toate aceste "mesaje" sunt de la Doamne Doamne....dar nu stiu ce ar trebuii sa inteleg din ele... ca viata nu e un sir de intamplari ale hazardului si ca totul are un sens ?! si atunci care e sensul ?! pt ce se intampla asteaaaa....de ce nu e totul clar ?!

Editat de balu85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine stie ?! daca intradevar totul, se rezuma la iubire ?! poate noi ca societate am citit sau vazut prea multe filme si treptat treptat ni sa inoculat, ca un eventual sir de coincidente nu reprezinta nimic altceva decat invariabil o poveste de dragoste...Eu unul tind sa cred ca toate aceste "mesaje" sunt de la Doamne Doamne....dar nu stiu ce ar trebuii sa inteleg din ele... ca viata nu e un sir de intamplari ale hazardului si ca totul are un sens ?! si atunci care e sensul ?! pt ce se intampla asteaaaa....de ce nu e totul clar ?!

pai fiecare om are povestea lui de " dragoste"(exista diferite mesaje in functie de om si "calitati" ) ....... iar ca sa vorbim la general .... sensul vietii e iubirea ..... nimic nu e intimplator( ca omul are liber arbitru dar si "restrictii" pt binele lui) :o: - deci nu poti analiza " fara date" :think: doar cel in cauza o poate face sau poate prezenta "mai mult" ca sa poata sa i se spuna o parere la o problema...... dar in final tot alegerea celui in cauza ramine ...... :doh:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut... Nu stiu daca ati trecut vreodata prin un sir de coincindente, asa cum trec eu de vreo cateva luni incoace... unele chiar dintre cele mai stranii. Zilele trecute schimbam postul de radio, unde tocmai se termina o melodie (o melodie ce ma leaga sentimental de o prietena) dupa care sa inceapa si pe postul pe care tocmai am schimbat, aceasi melodie... sau in autobus o doamna din fatza mea sa se uite pe niste hartii care intamplator sau nu :scare: pe una din ele era scris numele ei si data de nastere... sunt multe, multe coincidente...si intamplarea face ca si ea sa traiasca coincidente foarte asemnatoare in aceleasi momente. Oare e destin ?! Oare e hazard ?! pt ce se intampla toate aceste lucruri ?! cu ce scop ?! Cred ca o sa ajung sa :bye:

 

 

Se numeste sincronicitate, iar ideea hazardului este ceva pur materialist si care nu are nici un sens....Prin sincronicitatese poate spune la propriu ca comunici cu Dumnezeu....Dumnezeu fiind privit ca intrega creatie si manifestare...nu ca pe cineva sau ceva subiectiv.....Sincronicitatea e poate manifesta atunci cand tu ca fiinta te rupi oarecum de stringurile cu care ai fost incorsetat....doar atunci sincronicitatea se poate maniesta fara a fi alterata....Cel mai bun mod de a intra intr-un flow de sincronicitati este sa fii atent la tot ce se intampla in jurul tau...la semne, simboluri care iti apar in cale ...si sa le iei in considerarea ca fiind un mesaj divin....modul in care viata iti spune pe unde sa o iei....Numai tu poti descifra ceea ce ti-a fost transmis cu privire la prietena ta, iar daca vei fii atent in continuare sunt sigura ca vei primi chiar un raspuns clar.... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se numeste sincronicitate, iar ideea hazardului este ceva pur materialist si care nu are nici un sens....Prin sincronicitatese poate spune la propriu ca comunici cu Dumnezeu....Dumnezeu fiind privit ca intrega creatie si manifestare...nu ca pe cineva sau ceva subiectiv.....Sincronicitatea e poate manifesta atunci cand tu ca fiinta te rupi oarecum de stringurile cu care ai fost incorsetat....doar atunci sincronicitatea se poate maniesta fara a fi alterata....Cel mai bun mod de a intra intr-un flow de sincronicitati este sa fii atent la tot ce se intampla in jurul tau...la semne, simboluri care iti apar in cale ...si sa le iei in considerarea ca fiind un mesaj divin....modul in care viata iti spune pe unde sa o iei....Numai tu poti descifra ceea ce ti-a fost transmis cu privire la prietena ta, iar daca vei fii atent in continuare sunt sigura ca vei primi chiar un raspuns clar.... :P

 

ai citit alchimistul lui coelho?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa mergi sa vorbesti cu ea...incearca sa petreceti mai mult timp impreuna..fara sa va faceti niste planuri anume..

 

daca se leaga..se va lega strans, f strans!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai citit alchimistul lui coelho?

Din pacate nu, desi am auzit ca este foarte interesanta cartea.....Ceea ce stiu despre sincronicitate este desprins din viata mea de zi cu zi, observand anumite fenomene si invatatnd din ele...:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate nu, desi am auzit ca este foarte interesanta cartea.....Ceea ce stiu despre sincronicitate este desprins din viata mea de zi cu zi, observand anumite fenomene si invatatnd din ele...:P

 

cred ca o sa-ti placa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×