Sari la conținut
Forum Roportal
Stefan Liviu STANCIU

Literatură S.F.

Postări Recomandate

Orson Scott Card, saga Ender(Jocul lui Ender, vorbitor in numele mortilor,etc). Am fost placut surprinsa de stilul si ideile lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fanele, respectele mele ! si eu sunt bolnav de acceashi boala incurabila. am devorat fundatia de 2 ori intr-o luna!!

no, primul contact cu universul sf l-am avut prin intermediul lui nenea A.C.Clark. apoi am pus mana pe Asimov...si am devenit dependent de scrierile sale.am copilarit a-shi putea spune cu "povestiri cu roboti" . eu unul consider ca scrierile lui asimov nu trebuie citite doar de pasionatii de sf, ci si de cititorul care vrea sa isi largeasca orizonturile si care cauta o lectura placuta, profunda !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer sunt indignat. De cand scrie Anne Rice SF? Cronicile vampirilor sau vrajitoarelor (ce o ma fi acolo) sunt clasificate drept SF asa cum Philip K Dick scrie romane de dragoste ..............in fine

 

 

 

consider ca singura carte cu adevarat buna din universul Fundatiei , si care merita citita ar fi Marginea fundatiei . Isaac Asimov are un limbaj simplu cartile lui trebuiesc citite si.... doar atat , nu ai ocazia de a interpreta chestii parca abunda in monotonie.

 

incearca-l pe Roger Zelasny- Domn al luminii

mult preacunoscuta saga a Dunei de Herbert

Philip k Dick - Ubik , Philip Jose Farmer Fluviul vietii si deasemenea Scott Card cu saga lui Ender

 

Scuze defapt Jose Philip Farmer intreaga LUmea Fluviului Fluviul vietii e doar primul volum

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Philip K. Dick - Ubik, de departe SF-ul meu preferat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Picnic la marginea drumului" (Calauza)

Autori: Arkadi Strugatki si Boris Strugatki.

(Cartea sta la baza filmului lui Tarkovski, "Calauza")

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze defapt Jose Philip Farmer intreaga LUmea Fluviului Fluviul vietii e doar primul volum

 

Asta chiar trebuie citita! :crazy:

Si ca sa raman ceva mai departe de spatiul anglo-american, mult discutat aici, Stanislav Lem, "Solaris".

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×