Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Erori

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
5 replici la acest subiect

#1 FlorinAndrei06

FlorinAndrei06

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 24 October 2007 - 05:02 PM

Am citit mai sus despre eventualele ERORI privind aplicarea pedepsei capitale.
Tin sa precizez ca in ziua de astazi e cam greu sa se mai produca erori. Te pot asculta astia si in pivnita, te urmaresc oriunde te-ai duce, daca esti suspect. Asa la-u ridicat pe cineva cunoscut despre care nu stiam ca este criminal. Era la iarba verde cu prietenii, au venit mascatii si l-au ridicat. Inclusiv pe toti cei prezenti.
Iar daca esti suspect, nu e ca pe vremuri -te arata cineva cu degetul si te-a inchis-. Nu, au metode. Mai ales daca se implica SRI-ul, bag mana in foc ca 100% cel vinovat este prins.
Am vazut prea multe crime si prea multe atrocitati.
As apasa personal butonul scaunului electric.
  • 0

#2 Ghijoi

Ghijoi

matza

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 7460 mesaje

Scris 24 October 2007 - 05:43 PM

Tin sa precizez ca in ziua de astazi e cam greu sa se mai produca erori. Te pot asculta astia si in pivnita, te urmaresc oriunde te-ai duce, daca esti suspect. Asa la-u ridicat pe cineva cunoscut despre care nu stiam ca este criminal. Era la iarba verde cu prietenii, au venit mascatii si l-au ridicat. Inclusiv pe toti cei prezenti.
Iar daca esti suspect, nu e ca pe vremuri -te arata cineva cu degetul si te-a inchis-. Nu, au metode. Mai ales daca se implica SRI-ul, bag mana in foc ca 100% cel vinovat este prins.

probleme gogule,probleme?
  • 0

#3 Anonymus Kline

Anonymus Kline

Orhidee

• Advanced Member
  • 1715 mesaje

Scris 24 October 2007 - 06:40 PM

Unde ai vazut? Esti politist? :flowers:
  • 0

#4 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • 11334 mesaje

Scris 24 October 2007 - 11:30 PM

Apreciem faptul că recunoşti :flowers:

Lasă butonul, că aia poate să o facă orice copil de doi ani sau orice maimuţă. Ia un topor sau un cuţit de măcelărie, treci personal la fapte, după care ai să apreciezi faptul că în Uniunea Europeană nu e admisă pedeapsa capitală.

În rest, încrederea ta în SRI şi în faptul că nu este şi nu va fi niciodată folosit ca organ de represiune împotriva adversarilor politici este demnă de o cauză mai bună :cheer:
  • 0

#5 qusay

qusay

Orhidee

• Advanced Member
  • 1246 mesaje

Scris 25 October 2007 - 06:05 AM

Tin sa precizez ca in ziua de astazi e cam greu sa se mai produca erori. Te pot asculta astia si in pivnita..

De acord, dar faptasii nu intodeauna sunt prinsi, marile talharii raman nepedepsite, anchetele sunt facute superficial cand exista un interes. Mi-aduca mainte de cazul fetitei sechestrata care a murit dupa o luna, nestiuta de nimeni, intr-o magazie. A fost rapita de un vecin de pe scara...
  • 0

#6 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • 11334 mesaje

Scris 26 October 2007 - 01:09 PM

Tin sa precizez ca in ziua de astazi e cam greu sa se mai produca erori. Te pot asculta astia si in pivnita, te urmaresc oriunde te-ai duce ...

Cu toată aroganţa de care sunt capabil, o să presupun că nu ai fost niciodată ca parte într-o sală de tribunal şi că dreptatea ta nu a depins niciodată de modul cum un procuror se ocupă de un dosar. Când un procuror are sute de dosare care aşteaptă, începe să nu-i mai pese care e realitatea şi încearcă doar să reducă numărul lor. Ca şi Poliţia, care se străduieşte din greu să reducă cu orice preţ numărul AN-urilor. Iar "cu orice preţ", exact asta înseamnă: cu preţul a 10-12% din infracţiuni atribuite altcuiva decât autorului real.

Faptul că dpdv "tehnic", orice e realizabil în materie de înfăptuire a actului de justiţie, nu înseamnă că şi în practică se alocă sau se pot aloca oricâte resurse pentru a demonstra (ne)vinovăţia cuiva. În lumea reală, alocarea şi disponibilitatea resurselor joacă un rol mai important decât ar trebui, chiar şi când e vorba de justiţie.

Aceast mesaj a fost editat de harald: 26 October 2007 - 01:10 PM

• 0