Sari la conținut
Forum Roportal
potemkin

Primul pacat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma intreb uneori cum a inceput totul, care a fost primul pacat pe care l-am facut, cum am continuat dupa asta... Ma opresc si iar ma intreb : de ce nu am facut lucruri bune si unde as fi fost atunci? De ce a trebuit sa fac un lucru rau si sa continui, iar azi sa ajung sa-mi pun probleme despre destin, liber arbitru ?

Cu ce ma afecteaza pe mine acel prim pacat al omului ? Daca nu am ales eu sa pacatuiesc atunci (sau am ales?), de ce trebuie sa ma chinui acum cu efectele acelei alegeri?

Ne meritam destinul pe care il avem, dar de ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb uneori cum a inceput totul, care a fost primul pacat pe care l-am facut, cum am continuat dupa asta... Ma opresc si iar ma intreb : de ce nu am facut lucruri bune si unde as fi fost atunci? De ce a trebuit sa fac un lucru rau si sa continui, iar azi sa ajung sa-mi pun probleme despre destin, liber arbitru ?

Cu ce ma afecteaza pe mine acel prim pacat al omului ? Daca nu am ales eu sa pacatuiesc atunci (sau am ales?), de ce trebuie sa ma chinui acum cu efectele acelei alegeri?

Ne meritam destinul pe care il avem, dar de ce ?

 

Primul pacat pe care l-ai facut sau primul pacat al omului (in sens biblic)?

"Ne meritam destinul pe care il avem"...este treaba ta daca enunti "axiome"...dar enunta-le la persoana I-a...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma si intreb : primul pacat care mi se atribuie mie este chiar primul pacat pe care l-a facut omul sau nu ?

Si corectez : imi merit destinul pe care il am. M-am lasat purtata de ganduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti-va de treaba!

 

Primul pacat nu apartine omului evoluat care se naste asa cum a lasat Creatorul ...ci se refera la cei facuti din noroi de catre Dumnezeu si care nu pot evolua caci ptr ei ...nu exista evolutie!

 

Pacatul Primordial ...si numele ii spune ...apartine Primilor ...adica Zeilor ...si drept argument iata ca Fiul alaturi de Tatal inca inainte de Geneza + Duhul Sfant ...adica Treimea indivizibila ---lasa gravida o fecioara!

 

Si din aceasta feciora nu se naste un COPIL ...ci insasi Fiul ... cel care a fecundat-o ca parte a Treimii pe fecioara ...deci Isus este si propriul sau Tata si propriul sau Fiu ...Diabolic ..nu-i asa? ...si culmea ....in calitate de FIU care si-a lasat mama gravida ...EL este cel care a facut un PACAT DIABOLIC!

 

Acesta este Pacatul Primordial ...aruncat de zei in carca oamenilor ...ca nu-i asa ...asa e democratic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×