Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Romanilor le e frica sa faca trazactii online

Postări Recomandate

lasa ca numai avem mult pana ii ajungem din urma si pe restul

apropo sa stii ca si eu bat drumul si stau la coada, ca asta e inca nu am ajuns sa intru in robotificarea asta a platilor on-line, dar se va ajunge si acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Frica" vine din multele patanii ale omului de rand.Cand depui acte la fisc prin posta si te trezesti ca nu le-au primit,te cheama ...si pierzi o zi ...degeaba,poate mai platesti si o amenda.... :blinca:

Sau depui balanta pe discheta si dupa cateva luni te cheama sa vii sa le mai depui odata...ca nu le merge "softul"... :good:

Astea fac sa fie asa mare neincrederea in sistemele noi.

Eu unul ,sincer ,nu am nici macar un card.Nu -i vad rostul.personal,la ora aceasta,cardul este un mijloc prin care banca face bani f frumosi ,si incearca sa ne faca sa credem ca e mai bine sa-la folosim decat sa folosim bani cas.

NU SUNT CONSERVATOR!

Dar face-ti o comparatie:avantaje /dezavantaje;si o sa vedeti ca ...singurul avantaj e ca ...nu ai bani la tine(numerar).

Un mic calcul:10 mil. lei.Scot in fiecare zi 500.000 lei de la bancomat ,care nu e al bancii emitente.Cat e comisionul?Ati calculat?Sunt curios daca si in alte tari ,comisioanele bancare sunt asa de mari... :-

Momentan am o parere f proasta despre banci privind preacticarea comisioanelor:Am platit 30000lei comision ptr o plata de 7000!!!.nu spun banca :">

Poate am divagat de la subiect,o sa ziceti,dar eu cred ca tocmai aceste motive determina omul simplu sa nu aiba incredere in sistemele noi,electronice,fiindca sunt prost gestionate,si omul nu are acum nici un avantaj.

:good: Si daca mai punem la socoteala si saracia... :o:" ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc acest sistem de plata a facturilor pe internet si imi convine de minune. Pe langa astea mai avem si alte cheltuieli fixe pe care le plateste banca direct. Mi se pare civilizat. Nu am bani lichizi la mine. Foarte rar mai pun acolo un 10 franci in caz de.... Platesc totul cu un card (nu e carte de credit). Probabil ca daca acest sistem de plata sa-ar introduce si la noi multi dintre concetatenii nostri ar ramane fara meseria de baza ------- "o mana de ajutor la curatenia buzunarelor celorlalti". Mie daca imi iau cardul nu au la ce sa-la foloseasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca, acest instrument de plata, cardul, ne face totusi viata mai usoara. Este un serviciu bancar, si, ca orice serviciu, trebuie platit. Problema este ca multi comercianti, in special din cei mici, nu accepta cardul la plata. Poate nu au incredere sau se tem de comisioane; sua, pur si simplu, unii nu vor ca toate incasarile sa fie urmarite; in momentul in care accepti cardul, in cont se vad toate intrarile si nu ai cum sa le ascunzi de fisc. In momentul in care va creste rata de acceptare pentru plata bunurilor si serviciilor, sunt convins ca din ce in ce mai multi vor utiliza cardul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu folosesc acest sistem de plata a facturilor pe internet si imi convine de minune. Pe langa astea mai avem si alte cheltuieli fixe pe care le plateste banca direct. Mi se pare civilizat. Nu am bani lichizi la mine. Foarte rar mai pun acolo un 10 franci in caz de.... Platesc totul cu un card (nu e carte de credit). Probabil ca daca acest sistem de plata sa-ar introduce si la noi multi dintre concetatenii nostri ar ramane fara meseria de baza ------- "o mana de ajutor la curatenia buzunarelor celorlalti". Mie daca imi iau cardul nu au la ce sa-la foloseasca.

[snapbacca]46152[/snapbacca]

Presupun ca nu te afli in Romania, mesajul tau nu se prea potriveste cu situatia de aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu subiectul tranzactiilor online.

Puteti folosii cu succes cardul TAIFUN eliberat de BANCPOST nu le fac reclama dar merita. Se pot face plati direct pe internet in tara si strainatate. Este singurul care poate face asta. Dupa stiinta mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In legatura cu subiectul tranzactiilor online.

Puteti folosii cu succes cardul TAIFUN eliberat de BANCPOST nu le fac reclama dar merita. Se pot face plati direct pe internet in tara si strainatate. Este singurul care poate face asta. Dupa stiinta mea

[snapbacca]58478[/snapbacca]

 

Eventual poate adaugi si un linca pentru informarea cit mai completa a celor de pe forum. :good:

 

http://www.bancpost.ro/bpsite/produsul.jsp...dprod=pj_taifun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cre ca in scurt timp si romanii mai ales cei tineri vor folosi din ce in ce mai mult tranzactiile online.

 

Parerea mea :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×