Sari la conținut
Forum Roportal
BlackAngel

TV-Out si firul coaxial de antena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, de curand am facut niste upgraduri prin calculator si odata cu ele a venit si o plca vodeo un 7600GT

 

Nu sunt un maniac cu filmele sau jocurile dar un film prefer sa il vad pe TV-out, Placa video un Leadtek A7600 GT TDH iar TV-ul un NEI 2044, primul model de NEi, dupa multa haraiala si dupa ce am incercat o gramada de fire am reusit sa il fac sa mearga color si la o rezolutie de 1024x768. totul bine si frumos pana cand am vrut sa introduc cablul de antena in televizor, cand am facut asta imaginea a luato razna danduse peste cap si vazanduse alb negru, si cu un barait puternic in difuzorul televizorului, baraitul persista si daca opresc TV-ul din telecomanda, daca scot mufa de antena e OK imaginea revine la normal.

 

Ce credeti ca are ?

 

mentionez ca

- cablul de la calculator la TV este S-vodeo la RCA, cam de 1,5 M apoi este imbinat cu un cablu facut de mine, am folosit cam 5 M de cablu coaxial de 75 ohm, si 2 mufe tip RCA una mama si una tata.

- Internetul imi vine tot pe cablul de TV, un singur cablu vine de pe stalp, se inparte in 2 cu un spliter, apoi un capat intra in TV iar altul in Modem (provider RDS)

- Problema este aceiasi si daca folosesc numai cablul de 1,5 M fara prelungire.

- sursa calculatorului este Termatake asa ca nu cred ca filtrajul ei este problema (model TR2-470 PP)

- impamantare exista si in + sursa UPS este APC deci calitatea filtrari este cu atat mai mare (model CS-500)

- Firul principal de cablu TV intra prima data intr-un VCR Philips, dar problema persista si daca il bag direct in TV

- intentionez sa pun si un filtru pentru protectie la fulgere pe firul principal de la RDS/RCS, fiinca mi-a ars o data modemul de la RDS o recomandare a unui model este binevenita

 

Daca cineva stie ceva montaj de filtrare a semnanului TV care sa ma scape de kestia asta as fi foarte recunoscator, ma gandesc ca trebuie sa fie un filtru cu cativa condesatori, dar nu am gasit nimik pe net

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, de curand am facut niste upgraduri prin calculator si odata cu ele a venit si o plca vodeo un 7600GT

 

Nu sunt un maniac cu filmele sau jocurile dar un film prefer sa il vad pe TV-out ...

Dacă vrei să utilizezi ieşirea TV-out a plăcii video

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, merci de raspuns dar solutia mea nu este asta, am incredere in TV, 1 fiinca sursa este modificata de mine prin supradimensionarea trafului si marirea filtrajului pe condesatori 2) fotodioda de separare a voltajelor a fost si ea inlocuita cu una de calitate mai mare

Stiu ca se poate folosi VCR ca modulator dar, (l-am folosit asa pentru a trimite semnalul video la mai mult de 1 TV) ca sa functioneze trebuie sa fie si el aprins in momentul in care doresc Imagine pe TV. Asta ma deranjaza fiinca trebuie sa am si de el grija sa in opresc cand termin (uzura lui fiind foarte mare are o gramada de motorase care bazaie nestingherite prin el) si in plus vine echipat cu inca o telecomanda pe care o voi pierde sigur prin pat, pentru computer si TV am aceiasi telecomanda.

 

Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, merci de raspuns dar solutia mea nu este asta, am incredere in TV, 1 fiinca sursa este modificata de mine prin supradimensionarea trafului si marirea filtrajului pe condesatori 2) fotodioda de separare a voltajelor a fost si ea inlocuita cu una de calitate mai mare

Da, un bun motiv să ai

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×