Sari la conținut
Forum Roportal
GiiieeMan

Cum sa bubui casa

Postări Recomandate

Sa aprinzi focul in soba dupa ce ai stropit lemnele cu multa, multa acetona :)

Cum arde acetona?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este mult mai puternica chiar decat benzina .

Asta am patit-o eu , la bunici , am zis sa fac si eu un lucru bun, sa fac cald in casa pana cand vin ei .

Urmarea ? a sarit usa de la soba iar eu am ramas pentru o perioada fara gene , sprancene si breton :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este mult mai puternica chiar decat benzina .

Asta am patit-o eu , la bunici , am zis sa fac si eu un lucru bun, sa fac cald in casa pana cand vin ei .

Urmarea ? a sarit usa de la soba iar eu am ramas pentru o perioada fara gene , sprancene si breton :(

Ohooo, deja vorbim cu cineva care are experienta ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa te prinda nevasta cand,iti faci de cap cu amanta in patul conjugal!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...pe la mine pe la tara se pune naftalina in soba....apoi toarce ca o pisicuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...pe la mine pe la tara se pune naftalina in soba....apoi toarce ca o pisicuta

Incepe sa faca popcorn? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce experimente NU trebuie sa la faci in casa?

 

Salut...

Sa nu incerci sa faci clorura feerica (aveam 16 ani) introducand pilitura de fier intr-o sticla cu acid clorhidric.

Deoarece din reactie nu rezulta clorura feerica ci clorura feroasa care nu este buna pentru corodat circuite imprimate electronice. In plus, reactia chimica este exoterma si cu degajare de gaz. Daca incepe sa iasa acid clorhidric cu bule de gaz prin gura sticlei nu incerca sa-l opresti punand un dop la sticla chiar daca este pe balcon (asa era la mine). Dupa putin timp dopul a sarit in tavanul balconului si am primit un dus cu acid clorhidric. Am fugit repede in baie, am luat o mana de soda calcinata si m-am spalat bine...Nu am avut arsuri chimice. Am revenit in balcon...tavanul era compromis si asa este si acum...am neutralizat acidul...etc...

 

Sa nu incerci sa faci artificii cu oxidant permanganat de potasiu chiar daca ai umectat amestecul componentelor cu alcool medicinal pentru pasivarea amestecului...incercam cu un cui si un ciocan sa indes amestecul umed intr-un tub care la un moment dat a explodat cu flacara...degetul meu ars a fost in directia flacari nu a schijelor produse de tub.

 

Sa nu ai curiozitatea de a pune in glicerina granule de permanganat de potasiu...

 

Ar fi multe...

Gabi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa nu incercati sa aruncati cartofii pentru prajit ...in uleiul foarte incins de la distanta ....ies niste flacari .... :doh: :D"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nu incercati sa aruncati cartofii pentru prajit ...in uleiul foarte incins de la distanta ....ies niste flacari .... :doh: :) "

 

 

Saracii cartofi nu au nici o vina ....scutura apa de pe ei mai cu spor :cry:

 

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×