Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Programarea parentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu cred ca pe nici unu, deoarece daca l-ar iubi pe cel sanatos i-ar un exemplu bun si unu negativ, si daca l-ar iubii pe cel bolnav nu ar face diferente intre ei pt ca amandoi sunt copii lor , e trist ca se intampla astfel de lucruri dar asta e societatea in care traim si din pacate mai este fff mult pana vom evolua(:

 

Cei decompensati nu prea mai evolueaza. Mai intai cauta sa scape de simptom cu ajutorul horoscopului, cu un descantec la mama omida, cu siropuri, tincturi si ceaiuri din ziarul formula AS.

Daca i-a mers prost e pentru ca planeta X s-a intersectat cu planeta Y, dar nu face nimic ca se reincarneaza la anul Z cand planeta X nu se va mai intersecta cu Y si n-o sa mai dea de belea.

In fine, cand cade in patru labe, se duce la psihiatru, ia pastile, devine robot si tot asa ramane, inconstient de sine si viata lui. Unii insa nici cu pastile nu se calmeaza si asa ajung vedete cu capetele crapate la stirile de la ora 5.

In fine, instinctul femeii e mai pervers decat al barbatului, pentru ca se soldeaza cu copii, posedati, chinuiti, nenorociti pe viata. Am vazut intr-o zi tiganci din Romania cu puradeii in brate cersind prin Bruxelles, sau in alte orase (li se parea natural si normal sa faca copii, desi lipsite de educatie si mijloace materiale ca apoi sa-i foloseasca pentru a starni mila). Ori e saraca, ori e chioara, ori e nebuna, femeia face copil. Face ce face si momeste sexual un inconstient si asa apar noi sclavi. Daca o intrebi de ce a facut copii, zice ca nu stie. Ca si cand intrebi un barbat, ma de ce esti ahtiat dupa fundu femeilor? Habar n-am, e frumos. Mama lui de instinct... :roll:

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sa facem..."oameni" suntem. Urla animalul din noi. Norocul meu ca nevasta-mea nu vrea copii. :bataita:

 

Ar fi frumos ca o femeie sa doreasca copii doar atunci cand se simte iubita si isi iubeste sotul si i-a demonstrat sotului ca i-l iubete asa cum si el i-a demonstrat ei ca o iubeste. Iar din aceasta dragoste impartasita e firesc, moral si dumnezeiesc sa apara un copil. Asta doreste si copilul, sa nu fie "violat" (adus cu forta pe lume) in existenta sa de instinctele parintilor animalici. Copilul se asteapta in primul rand la intelegere si acceptare neconditionata (pentru asta se nasc copiii cu handicapuri diverse, ca parintii care se asteapta la mici genii perfecte sa fie testati si sa cada testul pentru a suferi si a-si corecta modul de a iubi). Copilul mic ar fi dezgustat sa afle ca a aparut din sex, fie el si motivat de iubire curata. Datoria parintilor e sa se ingrijeasca de sufletul copilului. Mancarea, hainele tin de trup, nu de suflet. De suflet ţin altele, de care habar nu au parintii instinctuali cu set de valori axat pe satisfactia materiala.

 

Din pacate, instinctul porunceste femeii sa faca copii in orice conditii, iar iubirea e pe ultimul loc, pe primul loc primeaza locuinta si salarul partenerului, factori favorizanti si suficienti pentru a declansa dorinta femeii fara educatie de a procrea. La fel, asptectul fizic al femeii e suficient pentru a declansa dorinta barbatului de a

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi frumos ca o femeie sa doreasca copii doar atunci cand se simte iubita si isi iubeste sotul si i-a demonstrat sotului ca i-l iubete asa cum si el i-a demonstrat ei ca o iubeste. Iar din aceasta dragoste impartasita e firesc, moral si dumnezeiesc sa apara un copil. Asta doreste si copilul, sa nu fie "violat" (adus cu forta pe lume) in existenta sa de instinctele parintilor animalici. Copilul se asteapta in primul rand la intelegere si acceptare neconditionata (pentru asta se nasc copiii cu handicapuri diverse, ca parintii care se asteapta la mici genii perfecte sa fie testati si sa cada testul pentru a suferi si a-si corecta modul de a iubi). Copilul mic ar fi dezgustat sa afle ca a aparut din sex, fie el si motivat de iubire curata. Datoria parintilor e sa se ingrijeasca de sufletul copilului. Mancarea, hainele tin de trup, nu de suflet. De suflet ţin altele, de care habar nu au parintii instinctuali cu set de valori axat pe satisfactia materiala.

 

Din pacate, instinctul porunceste femeii sa faca copii in orice conditii, iar iubirea e pe ultimul loc, pe primul loc primeaza locuinta si salarul partenerului, factori favorizanti si suficienti pentru a declansa dorinta femeii fara educatie de a procrea. La fel, asptectul fizic al femeii e suficient pentru a declansa dorinta barbatului de a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur. O mica mentiune am si anume ca exista oameni care se iubesc asa de mult si-si iubesc asa de mult viitorii copii ca decid sa nu-i mai aduca pe lume pe viitorii lor copii. Din prea multa dragoste pentru ei, ca sa nu traiasca in dementa asta, inconjurati de atatia nesanatosi.

Da, multi au sarit gardu'. Esti si tu dintre astia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, multi au sarit gardu'. Esti si tu dintre astia?

Probabil ca da. Noroc ca cea mai mare parte din timp sunt in deplinatatea facultatilor mintale. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca da. Noroc ca cea mai mare parte din timp sunt in deplinatatea facultatilor mintale. 8)

 

D.p.d.v. psihiatric da, suntem majoritatea in deplinatatea facultatilor mintale. In USA, un criminal psihotic greu poate fi absolvit de responsabilitate, din cauza asta o parte din detinuti la ei sunt psihotici tratati si cazati la un loc cu ceilalti delicventi, nu ca la noi in spitalele de psihiatrie ale statului.

 

D.p.d.v. psihologic, majotitatea oamenilor sunt inconstienti. Chiar si cei care si-au facut o terapie serioasa si au constientizat foarte mult din problematica psihopatologica risca sa alunece lent inapoi unde erau daca traiesc in mediu psihopatologic.

 

Legea absolva de responsabilitate doar psihoticii, nu si persoanele inconstiente psihologic pentru ca un psihopat desi nu e psihotic, desi nu stie de ce face ce face totusi stie ca savarseste un rău celuilalt atunci cand joaca un joc de gradul 3 (crima). Prin urmare chiar daca nu sti de ce iti vine sa faci un rau cuiva, totusi pentru ca sti ca faci rau esti considerat responsabil de fapta.

 

La topic

Copilul in principiu trebuie sa-si asculte parintele cu ochii deschisi. Chiar daca are parte de programare negativa, copilul poate alege sa respinga principiile negative impuse de parinte. Chiar si depenednta afectiva o poate respinge de la o anumita varsta daca realizeaza ca e dependent de persoane cu o atitudine incorecta fata de el. Devin importante modelele exterioare. Pentru asta insa e nevoie de inteligenta destul de mare.

 

Programarea parentală ţigănească

Mama in varsta de 20 de ani are 2 copii, cel mic de 4 ani, cel mare de 7 ani.

In societatea tiganeasca, e timpul ca mama sa se pensioneze iar pensia sa-i fie platita din munca copiilor. "Sa mergeti la cersit ca de nu dracu` va ia!" - porunceste mama celor doi copii ai iei scosi de ea la cersit in intersectie. Cel mare se băga mai tot timpul in fata celui mic si primea bani mai multi.

"Lasa-l mă si pe asta mai mic sa faca si el un ban!" - striga mama celui de 7 ani temperand concurenta intre frati.

Astfel cei doi copii mici sunt programati sa-si asume o falsa datorie (intretinerea parintilor din cersit) achitata intr-un mod necinstit (cersitul) si devalorizant (sunt devalorizati mai intai de parinti si apoi de cei care le dau banii) pentru ei.

 

Modul asta de a programa - pregati pentru viata un copil nu e prezent numai la ţigani.

Caţi părinţi rom

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PĂRINTELE "NAZIST" ŞI PORUNCA "GREŞEŞTE!" SAU "NU REUŞI"

 

Naziştii aveau nevoie ca victimele lor incarcerate in lagărele de exterminare sa greseasca cat mai curand si des posibil oferindu-le un pretext pentru o executie individuala sumara. Pentru asta foloseau o atitudine de intimidare, exprimata verbal dar mai ales non verbal prin privire, postura corporala de atotputernic in fata caruia deţinutul nu putea afişa decat o postura de invins pentru a nu fi considerat sfidator la randul sau. Ofiţerii nazişti ocheau prima data pe cei mai "sfidatori" dintre detinuti care refuzau postura de invins.

Exista copii, adolescenti care in fata anumitor profesori se pierd cand sunt scosi la tabla insa in scris iau note mari.

 

Cum se explica? Foarte simplu, copilul se pierde in fata profesorului care seamana ghiciti cu cine, cu parintele sau critic negativ de acasa care i-a subminat permanent initiativele.

 

Nu exista copii timizi si inhibati fara un parinte critic negativ in spatele lor.

 

Ce e un parinte critic negativ?

 

Iata un proverb bun: "Spune-mi ce grup de persoane admiri, ca sa stiu ce parinti ai avut". Unul care-i admira pe nazisti si uniformele lor, care declara toata ziua ca iubeste ordinea, disciplina si cinstea a avut sau mai are (asta nu conteaza) parinti "nazisti" si este el insusi o bestie. Ei, daca bestia asta face pui si ghinion, puii au structura slaba, ce vom avea? Un om timorat care greseste cand e privit, observat de oricine, pentru ca acasa un "nazist" i-l observa si-l critica in permanenta (a critica persoana pentru greseala sa se numeste repros si e considerat un gest neproductiv, trebuie criticata greseala nu persoana si oferit ajutor). Deci, parintele unei asemenea persoane care se prezinta ca timida si lipsita de incredere in sine e un "nazist" care l-a randul sau a fost crescut de un "nazist" si care s-a adaptat pentru ca a avut o structura psihica mai puternica. Dar nu poti miza la infinit pe loteria genetica. Candva in lantul familial va aparea un copil cu structura slaba, care se va numi anxios, depresiv, mol

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmmmmmmmm ce mult ma recunosc eu in situatia asta, eu tot timpu am avut o problema cu acultatul la oral , faceam ce facea si tot timpul ma blocam , cu toate ca stiam foarte bine o lectie sau orice cand eam ascultata,defapt aceasta problema inca nu a disparut , mai este dar incc sa nu mai fiu asa, trag aer in piept respir adanc si imi revin. Oricum care e placerea parintilor de genu asta care isi"tortureaza " copii , caci asta fac, eu niciodata nu am inteles de ce parintii mei sau purtat asa cu mine , de ce trebuia sa se poarta asa cu mine, adica eu stiam ca sunt nevinovata dar in opinia lor eram vinovata pentru orice nereusita............... "cum ii tratam pe ei?" :flowers: , ca oricum eu din cauza lor m-am ales cu sechele , adica sunt o pesona mai slaba si acum e mai nasol de mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmmmmmmmmmmm ce mult ma recunosc eu in situatia asta, eu tot timpu am avut o problema cu acultatul la oral , faceam ce facea si tot timpul ma blocam , cu toate ca stiam foarte bine o lectie sau orice cand eam ascultata,defapt aceasta problema inca nu a disparut , mai este dar incc sa nu mai fiu asa, trag aer in piept respir adanc si imi revin. Oricum care e placerea parintilor de genu asta care isi"tortureaza " copii , caci asta fac, eu niciodata nu am inteles de ce parintii mei sau purtat asa cu mine , de ce trebuia sa se poarta asa cu mine, adica eu stiam ca sunt nevinovata dar in opinia lor eram vinovata pentru orice nereusita............... "cum ii tratam pe ei?" :flowers: , ca oricum eu din cauza lor m-am ales cu sechele , adica sunt o pesona mai slaba si acum e mai nasol de mine

 

S-au purtat asa pentru ca te-au facut din placere (din sex), nu s-au iubit intre ei si le lipsea si educatia ca sa compenseze lipsa sentimentelor, adica au dat drumu la ţăranul din ei peste tine. Adica, nu te-au iubit, faptul ca te-au iubit trebuie sa-ti iasa din cap pentru totdeauna. Iubirea inseamna intelegere si acceptare si se manifesta prin fapte (nu vorbe) asupra sufletului copilului. Hainele, mancarea si casa cu care se lauda parintii "minunati" ca le-au pus la dispozitia copiilor lor cu pretul traumatizarii sufletului e doar o justificare care prinde la inconstienti.

 

Citeste postarea Parinti impostori / Parinti proprietari de copii, am detaliat acolo.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×