Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Diferente de inteligenta genetice?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum ceva timp un profesor universitar de la o universitate din Irlanda numit Richard Lynn a zis ca barbatii sunt mai inteligenti decat femeile. Dupa aia a facut un clasament al iq-ului mediu a fiecarui popor si a zis ca nordicii sunt mai destepti, motivand ca dieta strabunilor lor bogata in carne, plus ca au avut de infruntat conditii climatice aspre au ajutat...

 

 

Mai recent dr. James Watson a zis in presa ca africanii nu sunt la fel de destepti ca europenii...

Vedeti si asta

 

Care este parerea voastra?

 

Credeti ca e posibil sa te nasti mai prost decat altul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca e posibil sa te nasti mai prost decat altul?

Dacă admiţi o viziune "materialistă": picioarele mai lungi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca e posibil sa te nasti mai prost decat altul?

 

nu se naste nimeni destept sau prost ci se naste cu niste tendinte spre anumite abilitati.

exista mai multe tipuri de inteligenta.

fiecare popor, in functie de nevoi, de conditii de clima, de relief etc. de-a lungul anilor a dezvoltat unele tendinte mult decat altele transmitandu-le genetic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar care e parerea ta?
Parerea mea !?Am o parere dar tin sa spun ca nu sunt de accord cu ea... 8)

 

 

Nu mai stiu ce sa cred...

 

 

Pe de o parte ii vad ca sunt prosti ca noaptea, dar sa fie din cauza rasei sau pur si simplu prostie colectiva :blink: ...

 

 

Vezi ca tu vorbeste de 2 chestii diferite.Una e desteptaciunea si alta e inteligenta.
Ma rog... nu conteaza... capu mare... Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Genetica inteligentei" a lui Jacques Larmat. Apoi mai vorbim.

 

"Inteligenta" nu exista in forma cu care suntem obisnuiti. Cum spune mica_curioasa, exista mai multe tipuri de inteligenta. Un copil care merge la 11 luni este mai "inteligent motor" decat unul care merge la 1 an si 2 luni. Atunci, unde mai este "INTELIGENTA"?

 

Mensa incearca sa faca teste de inteligenta care sa nu depinda de limba, pentru a putea fi aplicate la toata populatia globului. Totusi, limba nu este singurul obstacol in masurarea inteligentei. Diferentele culturale sunt bariere si mai greu de trecut. In situatia asta, cat sunt de credibile masuratorile lui Lynn? Daca testele de inteligenta nu mai depind de limba, cum sa mai masori "inteligenta verbala"?

 

E aberant sa vorbesti de diferente genetice pentru trasaturi psihice care sunt coplesitor influentate de mediu si educatie. Daca intr-o tara africana copii stiu sa scrie si sa citeasca deabia la 15 ani, nu ma astept sa obtina scoruri comparabile cu europenii la testele de IQ. Si asta nu depinde de genele lor.

 

John Steinbeck povesteste cum a auzit in copilarie ca negrii sunt rasa inferioara si a crezut ca autoritatile sunt prost informate. Se nascuse in California, avea in oras o familie de negri, domnul si doamna Brown cu trei copii. Pe copii ii stia din scoala ca inteligenti si talentati. Apoi a descoperit ca este posibil ca un copil sa devina prost si inferior daca i s-a spus ca este asa de mic...

 

Daca "făr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca e prost ca nu are rost sa se prefaca....

 

Dar Watson care e un pionier al genetici? Nu prea pare "prost" :hi: ...

 

Chestia e ca Watson afirma ceva de genul: "nu exista nici o dovada care sa afirme ca africanii au aceeais inteligenta ca albii".. 8) Adica sunt prosti, poti sa dovedesti ca nu sunt? 8)

 

Negrii pe aici cel putin sunt relativ inteligenti (sunt natii mult mai proaste decat ei)...

 

 

Cat despre cartea lui Jacques Larmat...

E veche (1985!?) si nu exista traducere in engleza (nu stiu franceza asa bine; scuze ) :blink:

Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×