Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Untitled-1-65-800x450.jpg

 „Măria ta, vin turcii peste noi!”    https://substantial.ro/bancul-zilei-maria-ta-vin-turcii-peste-noi/

Ştefan Cel Mare, în timpul unui important consiliu militar împreună cu cei mai importanţi boieri ai ţării. La un moment dat intră fără să se mai anunţe un soldat obosit de cât alergase:

-Măria ta, vin turcii peste noi!!!!

Ştefan: -Câţi sunt?

-Vreo 10 mii! răspunde soldatul.

-Bine! spune Ştefan. Lasă că-i răzbim noi. Numai să-mi aduceţi cămaşa roşie să nu vadă soldaţii noştri dacă sunt rănit.

După vreo două luni povestea se repetă. Dar de data asta turcii erau vreo 20 de mii. Ştefan îi linişteşte pe cei prezenţi şi cere să i se aducă cămaşa roşie.

Mai trec vreo trei luni şi iarăşi vine soldatul disperat.

-Măria Ta, vin turcii peste noi!

Stefan: Câţi sunt?

Soldatul: -100 de mii Ştefan:

-Bine, du-te şi adu-mi pantalonii ăia maro ……

:lol2: 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bancul zilei

Doi beţivi mergeau spre casă. Unul se ţinea de gard, altul prin şanţ

Doi beţivi mergeau spre casă.

Unu se ţinea de gard, altu’ prin şanţ.

Cel de la gard:

– Bă, eşti mort de beat. Mergi prin şanţ.

Celălalt:

– Da’ tu ce-o să faci când se termină gardu’?   :lol2:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un cuplu român în străinătate mai zgârciți se duc la un hotel mai ieftin.  Doamna nu putea să se uite liniștită la TV din cauza unui șoricel, așa că îl pune pe soț să sune la recepție.

Pentru a nu se face de rușine, îl pune pe acesta să traducă înainte: pisica a căzut în apă și s-a înecat. Costel, traduce instant ca și google translate: cat in water, glu glu glu, no more miau miau miau.

Convinși că este numai bună engleza, sună la recepție: Hello !

Recepționerul: Hello sir, Do you know Tom and Jerry?

Recepționerul: Yes, how can I help you ?

Răspunsul vine prompt : Well, Jerry is here. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soțul bețiv ajunge acasă la două noaptea și sună la ușă.

Nevasta-să, sculată din somn, îi deschide și îl întreabă:

– Cât e mă, ceasul?

– Două.

La care nevasta-să zbang, zbang îi trage doua palme peste ochi.

„Ce bine că n-am venit la 12”, își zise bețivul în gândul lui.

:lol2:


„Un beţiv în autobuz se uita insistent la o blondină.

– Urâto, zice beţivul.

Fata se uita cu dispreţ şi îl ignoră.

– Urrrrâto, zice iar beţivul.

Fata nu-l bagă în seamă.

A treia oară zice beţivul, urrrâtoooo…

– Beţivule, îi răspunde blonda enervată.
– Da, dar mie mâine-mi trece…” 

 :eek:


„Într-un restaurant intră un tip, se așază la o masă, cheamă ospătarul și comandă o sticlă de vin și două pahare.

Ospătarul aduce comandă și-l observă pe tip cum toarnă vinul în ambele pahare, bea dintr-un pahar, ciocnește paharele unul de celălalt, bea și din al doilea pahar.

Scenă se repetă câteva zile la rând.

Curios ospătarul nu rezistă și-l întreabă pe tip:

– Domnule, de ce beți din două pahare?

– Unul din pahare este al meu, celălalt este al prietenului meu, marinar, care este o mare sugativă. Acum e pe mare.

– Eu beau și pentru el.

Într-o zi intră tipul în local și comandă vinul și un singur pahar. Ospătarul presupuse că prietenul tipului a murit.

Îl întreba pe tip:

– Domnule, a pățit ceva prietenul d-voastră?17

– Prietenul meu nu a pățit nimic, eu am pățit. M-am lăsat de băut…”   

:drunk:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bancul zilei.

Într-o dimineață Gheorghe l-a văzut pe Vasile săpând gropi pe câmp, iar pe Ion astupându-le din urmă.

- Tu de ce sapi gropile astea, Vasile?

- Asa scrie în fișa postului meu, să sap gropi.

- Dar tu Ioane de ce astupi gropile astea? întrebă Gheorghe. Tu nu vezi că Vasile s-a chinuit să le sape?

- Dar așa scrie în fișa postului meu...să astup gropile, răspunse senin Ion.

- Măi fraților, dar nu vedeți că nu are nici un sens în ceea ce faceți?

- Noi facem ceea ce scrie în fișa postului! E adevărat însă, de obicei suntem trei în echipa… . Astazi lipsește Petre.

- Si el ce-are în fișa postului?

- El punea pomii în gropi...

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bancul zilei | În ziua de duminică, preotul „chiulește” de la Biserică
Cele mai amuzante bancuri

Sursa Foto: Colaj Substantial
Publicat: marți, 21 iunie 2022, 10:16
Scris de: Alina Drăgan

Ziua bună se cunoaște încă de dimineață, așa că trebuie să o începem cu zâmbetul pe buze. Am pregătit pentru tine un banc care cu siguranță de va amuza copios. Protagonistul de astăzi este un preot care „chiulește” de la Biserică. Dumnezeul îl vede și îi dă o pedeapsă. Deznodământul este hilar.

Bancul zilei
Într-o duminică de vara se trezeşte preotul. Se uită pe geam. Vreme însorită, ideală pentru o partida de golf. Îşi cheamă ajutorul şi îi spune să meargă la biserica, să spună că e bolnav.

Pleacă ajutorul iar preotul, repede, se îmbracă şi iese pe teren. Fiind Duminică, lumea la Biserică, pe teren era linişte şi pace.

Preotul se pregăteşte de prima lovitură. Între timp, Sfântul Petru merge la Dumnezeu.

– Doamne! Vezi ce face slugă ta, în loc să fie în Biserica? Îl laşi să scape nepedepsit?
– Las’ pe mine, fiule!

Preotul loveşte mingea de golf, care zboară, că trasă pe sfoară, vreo 300 m şi cade direct în prima gaură.

– Doamne! Asta zici Tu pedeapsa?

– Ce crezi? Cui o să poată să-i povestească ce lovitură a reuşit?

*******

Alte bancuri amuzante


Berzele la datorie. Seara la cină, o familie de berze îşi face monetarul.

– Dragii mei azi am produs binişor! Am dus un băieţel unui avocat …. A ieşit ceva şpagă! Tu?, spune bărzoiul.

– Eh, am fost la un amărât. S-a împrumutat. Tu?, spune și barza.

– Eu am fost la un cămin studenţesc! Mamă ce spaimă am băgat în ei, răspunde puiul de barză.

 

El și ea la prima întâlnire:

– De ce te-ai încălțat cu pantofii ăștia cu tocuri, abia de poți să te ții pe picioare?

– Pai, m-am gândit că îți plac fetele înalte!

– Nu-i adevărat, să știi că îmi plac fetele deștepte!

– Pai… pentru asta mi-am pus ochelari!

 

Intră un tip într-un sex-shop şi, după ce se tot învârte în jurul unei păpuşi gonflabile vreo 15 minute, îl întreabă pe vânzător:

– Când e fabricată ?

Vânzătorul verifică în calculator şi îi răspunde:

– 10 ianuarie 2015.

– Aaaa, nu! Capricorn, nu!    :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BANCUL ZILEI: Când este să ai noroc până la capăt...

Bancul zilei. Un tip se trezeşte dimineaţa, ia ziarul de la uşă, se uită pe tragerea de la loto şi vede că i-au ieşit toate cele şase numere.

Cum avea un serviciu pe care nu îl suporta, pleacă tacticos la serviciu, intră în audienţă la şef şi îl anunţă cu satisfacţie că demisionează. Şeful spune că e alegerea lui, îi mulţumeşte pentru cei peste 20 de ani lucraţi în firmă şi îi dă un bonus de despărţire de 200.000 de euro.

Omul, fericit nevoie mare, în drum spre loterie intră la reprezentanţa BMW şi cumpără cel mai scump model, în valoare de 200.000 de euro. Când să dea banii, este anunţat că, deoarece este clientul cu nr.1.000.000, primeşte maşina gratis.

– Când e să ai noroc, ai noroc, zice omul bucuros că a rămas şi cu cei 200.000 de euro şi are şi BMW nou nouţ.

Trece pe la Loto, ridică milioanele şi pleacă acasă.

Stă pe terasă, la o bere şi o vede pe soţia sa venind acasă, cu bicicleta. Moment în care trece pe stradă o betonieră şi o calcă.

– Asta e, zice omul, când e să ai noroc, ai noroc până la capăt!

:resent:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dorința unui preot pe patul de moarte  

 Când a simțit că i se apropie clipa, preotul a trimis după agentul fiscal și avocatul său.   Aceștia au fost îndrumați spre dormitorul său.

Când au intrat bătranul preot i-a prins de mână rugându-i să stea de o parte și de alta a patului său.O vreme au stat cu toții în tăcere, preotul zâmbind și privind țintă în tavan.

Atat avocatul cât și agentul fiscal se simțeau flatați că batranul preot i-a chemat să-i fie alături în ultimele clipe, dar totuși erau mirați fiindcă nu-și aduceau aminte că preotul să fi manifestat vreo simpatie oarecare pentru ei.
În cele din urmă avocatul întrebă:

– Părinte, de ce ne-ai chemat chiar pe noi să-ț fim alături?

Adunându-și ultimele puteri, cu o voce slabă preotul răspunse:

– Iisus a murit între doi hoți și așa vreau să mor și eu …

https://www.dcnews.ro/bancul-zilei-dorinta-unui-preot-pe-patul-de-moarte_877528.html  

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puțin peste miezul nopţii, Vladimir Putin se învârtea în jurul unui stâlp.  Un poliţist care îşi făcea rondul de noapte se apropie de el şi îl întreabă ce face, la care Putin îi zice că îşi caută cheile.

Aşadar se apucă amândoi pe căutat.   După o vreme, căutând în zadar, poliţistul îl întreabă pe preşedintele Rusiei dacă e sigur că le-a pierdut acolo, iar acesta îi răspunde:

– De fapt, le-am pierdut la stâlpul celălalt, dar aici este lumină.

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×