Sari la conținut
Forum Roportal
musculosul

Mi se cojeste pielea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-i se cojeste pielea. A inceput de cand eram mic.. sa zic 10 ani. Se desfolia pielea de pe degetele de la maini si picioare, uneori ajungandu-se sa ramana doar carnea. De obicei la inceput se formau basici pline cu limfa care dupa ce se spargeau se largea rana. Apoi se decojea strat dupa strat pana ramanea carnea goala. Rana se repara si dupa un timp reincepea ciclul. Am fost la zeci de medici dermatologi in Constanta care mi-au prescris relativ aceleasi rahaturi ce nu au avut nici un efect. Apoi incet incet a inceput sa se decojeasca pielea capului (scalpul) insotita de o mancarime insuportabila. Daca te uitai in par ziceai ca-i matreata, dar dupa un ras in cap nu aducea deloc a matreata. Pielea se usca, amestecandu-se cu limfa si formand straturi groase de ceva ff scarbos de 2-5mm. Parul s-a albit, si-a pierdut din stralucire si a inceput sa cada. Ma mir ca nu a cazut inca tot. Asta se intampla de 3-4 ani incoace (am 22 de ani). Acum, peste tot pe unde am par mi se intampla asta (si in zona genitala ;) :jester: ): se usuca pielea si cade parul, insotit de o stare acuta de discomfort si o mancarime insuportabila. Daca ma rad fata e curata. Daca las sa creasca un pic de barba (5-10mm) patesc la fel. De cand s-a extins la zona genitala am ramas aproape fara par si calitatea spermei a scazut drastic. AJUTOOOOOOR!!!! Ce sa fac?

 

Indrumati-ma catre un medic (dermatolog?) care ar putea sa ma ajute, din Bucuresti de preferinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-i se cojeste pielea. A inceput de cand eram mic.. sa zic 10 ani. Se desfolia pielea de pe degetele de la maini si picioare, uneori ajungandu-se sa ramana doar carnea. De obicei la inceput se formau basici pline cu limfa care dupa ce se spargeau se largea rana. Apoi se decojea strat dupa strat pana ramanea carnea goala. Rana se repara si dupa un timp reincepea ciclul. Am fost la zeci de medici dermatologi in Constanta care mi-au prescris relativ aceleasi rahaturi ce nu au avut nici un efect. Apoi incet incet a inceput sa se decojeasca pielea capului (scalpul) insotita de o mancarime insuportabila. Daca te uitai in par ziceai ca-i matreata, dar dupa un ras in cap nu aducea deloc a matreata. Pielea se usca, amestecandu-se cu limfa si formand straturi groase de ceva ff scarbos de 2-5mm. Parul s-a albit, si-a pierdut din stralucire si a inceput sa cada. Ma mir ca nu a cazut inca tot. Asta se intampla de 3-4 ani incoace (am 22 de ani). Acum, peste tot pe unde am par mi se intampla asta (si in zona genitala ;) :jester: ): se usuca pielea si cade parul, insotit de o stare acuta de discomfort si o mancarime insuportabila. Daca ma rad fata e curata. Daca las sa creasca un pic de barba (5-10mm) patesc la fel. De cand s-a extins la zona genitala am ramas aproape fara par si calitatea spermei a scazut drastic. AJUTOOOOOOR!!!! Ce sa fac?

 

Indrumati-ma catre un medic (dermatolog?) care ar putea sa ma ajute, din Bucuresti de preferinta.

eu ti-as zice sa mergi la un endocrinolog + dermatolog...

dermatolog....spitalul Colentina..este pe Stefan cel Mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar eu vreau sa te intreb, de la varsta de 10 ani si pana acum, parintii tai nu au mers cu tine niciodata la un medic????

 

pana sa fac 15-16 ani am vizitat cam toti dermatologii din Cta. degeaba. toti dadeau aceleasi tratamente. fara efect sau cu efect temporar, adica un timp cat le urmai, apoi inu mai faceau diferenta. le ziceam "Domne nu merge, am mai urmat asta"/ medicu "Nu se poate, asta-i bine, daca faci cum zic eu trece". iti dai seama ca dupa un timp mi-am bagat ****-n ei. acum insa nu mai pot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine, inteleg, dar medicii la care ai fost, banuiesc ca ti-au pus totusi si un diagnostic cat de cat....este vorba de un psoriazis?

 

nu cred. pielea se cojeste doar pe unde am par si cand am par.

 

am ceva asemanator cu asta, doar ca nu atat de sever:

 

 

psbows1.jpg

 

ceea ce ma sperie e ca se extinde.

Editat de musculosul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca Diprosalic solutie sau unguent.

Un verisor de-al meu se confruta cu exact aceeasi problema: scuame, fara un diagnostic precis. La el insa scuamele au aparut doar pe scalp si o perioada erau prezente si la axila. A fost si el pe la vreo 5 dermatologi, nici unul nu i-a pus diagnostic de psoriazis, din cate stiu singurul diagnostic cat de cat clar a fost Dermatita seboreica. Totusi tratamentele de la medici n-au dat nici un rezultat. Cu Diprosalic pare ca poate sa le tine sub control cat de cat; stiu insa ca daca intrerupe 1 saptamana de ex tratamentul, scuamele reapar.

 

Si la el au inceput problemele din copilarie, nu stiu exact de la ce varsta, da de cand era prin clasa a V-a, acum are 24 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spui tu , este vorba de psoriazis.Mergi la un dermatolog bun , cu tratament si regim se poate ameliora .Poti sa citesti mai multe pe topicul despre psoriazis .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am pe degete niste bubite care se sparg si dupa se cojeste pielea de 2-3 ani.am vazut in revista formula as o reteta misto zilele astea.e si online formula as cred.o sa revin cu reteta

 

 

Buna. Si eu am aceeasi problema de vreo 3 ani ...la degetul aratator de pe mana dreapta ...mi se fac besici se spag (fara nici un lichid) si se duce pielea . Ai folosit tratamentul de care spuneai ? A dat vreun rezultat? Eu pana acum am folosit advantan si nidoflor , fara nici un rezultat, ideea e ca nu ma doare sau ceva in genul asta , este doar neplacut cum arata . Crezi ca este vba de psuriazis?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×