Sari la conținut
Forum Roportal
mihail75

Distanta legala fata de retele de inalta tensiune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o intrebare:

am gasit un teren la pret rezonabil (nici prea, prea, nici foarte, foarte) insa am o nelamurire. Lateral de teren trece o retea de inalta tensiune (cred ca de 110kv, din aceea cu stilpi destul de inalti). Nu pot aproxima exact distanta, cred ca sunt 100-150 metri (nu se aude nici un bazait de acolo, deci nu e chiar aproape). Eu planuiesc ca in timp sa imi fac aici o casa. Care este distanta minima ce trebuie lasata intre aceste retele si imobilele de locuit? Stie cineva care sunt prevederile legale? Help? Chiar imi place acest teren, insa nu vreau sa ma frig si sa nu pot construi nimic acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa stii sigur de fel de retea este ca sa poti afla limita de siguranta. Dar cred ca te incadrezi in limitele legale.

 

Eu personal nu as cumpara terenul ala atat de aproape de retea. Sunt mai multe motive, printre care curentii telurici care sunt perturbati de "traficul" energiei electrice.

 

Ai grija ca sunt mai multe aspecte de luat in considerare la achizitionarea unui teren.

Editat de Hadaly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce e cu curentii astia telurici?

credeam ca daca sunt la o distanta rezonabila (150 m) nu afecteaza. In Iasi o astfel de retea trece printre blocuri de 10 etaje, in cartierul Alexandru cel Bun (greu de crezut, dar asa e).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce e cu curentii astia telurici?

credeam ca daca sunt la o distanta rezonabila (150 m) nu afecteaza. In Iasi o astfel de retea trece printre blocuri de 10 etaje, in cartierul Alexandru cel Bun (greu de crezut, dar asa e).

Curentii telurici... am uitat definitia lor exacta, cand voi avea timp voi cauta in carti si iti voi spune... Teoretic (dupa teorii general valabile in zilele noastre) nu ar afecta organismul uman. Daca citesti cateva notiuni de arhitectura sacra din vechime sau macar cateva cuvinte din feng shui vei intelege ce vreau sa spun si de ce e bine sa te feresti de astfel de retele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este solutia ideala achizitionarea unui astfel de teren. Se poate argumenta printr-o serie de detalii dintre care iti pot argumenta doar cu cele pe care le cunosc direct : camp electric si camp magnetic intens, ceea ce in timp duce la o sensibilizare a sistemului nervos; in perioade cu umiditate crescuta a aerului, ceata, poate apare un zgomot care, desi initial nu e deranjant, poate deveni obsesiv, cu incidenta asupra sensibilitatii urechii si echilibrului: riscurile date de erodarea in timp a ruperii cablurilor mai ales la vant, ploaie, depuneri de gheata si chiciura: riscurile aparitiei unor perturbatii sub forma de zgomot, vibratii, in diverse aparate tip radio, aparate auditive, telefon, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am fost din nou acolo. NU E SUB liniile de inalta tensiune, ci la cca. 150 metri in lateral. Cred ca se poate construi pentru ca la sosea, unde linia traverseaza in cealalta parte, vad o fisie cam de 10-15 m. lasata libera de o parte si de alta. Atit. Firele chiar trec acolo pe deasupra unor curti. Ma gindesc insa: la 150 m. mai influenteaza negativ asupra sanatatii? Stiu ca parerile sunt impartite. In Iasi, in cartierul Alexandru, o linie asemanatoare trece printre blocuri de 10 etaje si nu am auzit sa fie imbolnaviri in masa acolo. Vreau insa sa fiu cit de cit sigur ca nu investesc banii aiurea.

 

p.s. cred ca e linie de 110 kv (nu sunt stilpi din aceea imensi). din pacate, oricit am cautat pe net nu am dat de o harta a retelei in romania, sa ma lamuresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pina la urma am abandonat ideea cu acel teren; cu toate ca se putea construi, e mai bine pt. linistea mea si a familiei mele sa nu fiu asa aproape de reteaua electrica de inalta tensiune. am gasit un teren mai bun, aproape de padure (si de utilitati).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×