Sari la conținut
Forum Roportal
lieben

RH, o problema spinoasa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am RH negativ si o eventuala sarcina trebuie pretuita, dat fiind ca e posibil ca urmatoarea sa fie cu probleme.

Asa stiu eu. Voi ce cunoasteti despre acest subiect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am RH negativ si o eventuala sarcina trebuie pretuita, dat fiind ca e posibil ca urmatoarea sa fie cu probleme.

Asa stiu eu. Voi ce cunoasteti despre acest subiect?

daca are si sotul rh negativ nici o problema

"Fetele cu Rh negativ - pot avea probleme in timpul sarcinii. La prima sarcina nu este nici un risc, chiar daca partenerul are Rh-ul pozitiv. Daca bb are si el Rh-ul negativ, ca si mama, nu vor fi probleme nici la a doua sarcina. Daca insa bb are Rh-ul pozitiv, atunci pot apare probleme serioase la cea de a doua sarcina. Si asta pentru ca mama avand Rh-ul negativ, sistemul ei imunitar percepe Rh-ul pozitiv al copilului ca pe un intrus si atunci incearca sa-l distruga, situatie in care fie sarcina este oprita in evolutie, fie bb se naste cu malformatii. Nu este de glumit cu Rh-ul.

Situatia se rezolva cu control pe toata perioada sarcinii la Institutul de Hematologie unde se face o analiza specifica. In situatia in care rezultatul arata ca ar fi o problema, atunci mama face o injectie de imunizare si totul este ok.

Acum se face grupa sanguina a bb-ilor in spital. Daca mama are Rh-ul negativ iar bb are Rh-ul pozitiv, in primele 24 de ore dupa nastere mamei i se face acea injectie de imunizare."

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il are pozitiv.

 

eu voiam sa stiu altceva. sa presuspunem ca primul fat a fost dat afara (cu buna stiinta), la al doilea ce facem? sau la al treilea? trebuie sa facem ceva inainte de a ramine insarcinata, in primele luni de sarcina sau cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
il are pozitiv.

 

eu voiam sa stiu altceva. sa presuspunem ca primul fat a fost dat afara (cu buna stiinta), la al doilea ce facem? sau la al treilea? trebuie sa facem ceva inainte de a ramine insarcinata, in primele luni de sarcina sau cum?

E greu de zis. Dupa cum vezi depinde de rh-ul copilului. Depinde ce Rh a avut primul copil. Stii? Daca Rh-ul fu negativ, se pare ca nici la a doua sarcina nu o sa fie pb. Dar daca a fost pozitiv ... mama ar fi trebuit sa faca imunizarea dupa nastere. Acum nu stiu daca se ia in calcul si avortul ca o sarcina, caci nu este una completa cu nastere cu tot. Cel mai sigurrr intreaba un medic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"am o intrebare stie cineva daca eu am a2 negativ si sotu a2 pozitiv,si eu am avut un avort ,si nu am primit nici o injectie cu anticorpi,ce e de facut .inca nu sunt gravida dar am vrea si noi un bebe

 

Trebuie sa atragi permanent atentia ginecologului tau,sa te monitorizeze cu atentie,va trebui sa iti faci nivelul anticorpilor mai des,ca sa se vada daca corpul tau dezvolta anticorpi sau nu,ca pentru el nu conteaza ca ai facut avort,va privi sarcina ta ca pe a doua.Daca bebe va avea Rh-ul tau,nu vor fi probleme,oricum vaccinul il vei face prin luna a 7a,dar important e sa nu dezvolti anticorpi pina atunci.Sfatuieste-te si cu ginecologul tau,chiar de acum,de inainte de sarcina. "

 

E o intrebare pusa de o viitoare mamica si a raspuns o mamica. Deci se pare ca imunizarea asta e injectie. Nu stiu detalii despre acest subiect si cel mai sigur e sa vorbesti cu un medic bun.

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am RH negativ, sotul pozitiv, nu am avut probleme la nici unul din copii, care amandoi au RH negativ. Se face periodic in timpul sarcinii o recoltare de sange pentru depistarea de anticorpi anti D, in lunile 5-7-9 de sarcina. Daca sunt absenti, e OK. Dupa nastere, daca bebele are RH pozitiv, se face un vaccin in maxim 72 de ore de la nastere si corpul se comporta dupa aceea ca si cum nu ai fi nascut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×