Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Carne de cal?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu daca as vedea pe cineva omorand un cal perfect sanatos ca sa-l manance...i-as taia mana si l-as bate cu ea peste gura pana i-ar cadea toti dinti si ar trece pe fulgi de cartofi tot restul vietii...

sunt cai care sunt crescuti pentru asa ceva sau mai ajung si daia de curse care au picioare rupte si nu nu pot fi tratati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand eram mica mi-a spus cineva ca salamul de sibiu e facut din carne de cal... nici acum nu stiu daca avea dreptate dar pana acum cativa ani nu m-am mai atins de salamul de sibiu :airkiss:

 

eu daca as vedea pe cineva omorand un cal perfect sanatos ca sa-l manance...i-as taia mana si l-as bate cu ea peste gura pana i-ar cadea toti dinti si ar trece pe fulgi de cartofi tot restul vietii...

 

pai si in cazul porcilor de ce nu faci la fel? ce, caii sunt mai cu mot? :whack:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si in cazul porcilor de ce nu faci la fel? ce, caii sunt mai cu mot? :airkiss:

Depinde, caii sunt mai destepti decat porcii, nu se indoapa ca porcii, nu fac alte prostii ca porcii si nu sunt porci... Si ne-am obijnuit sa ii mancam... Sunt tot animale, dar asta e, big fish eats little fish, si o sa se intample multa vreme.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde, caii sunt mai destepti decat porcii, nu se indoapa ca porcii, nu fac alte prostii ca porcii si nu sunt porci... Si ne-am obijnuit sa ii mancam... Sunt tot animale, dar asta e, big fish eats little fish, si o sa se intample multa vreme.....

 

tot ce vreau sa spun e ca daca as fi porc m-as simti discriminat... :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot ce vreau sa spun e ca daca as fi porc m-as simti discriminat... :airkiss:

 

 

neah se simte magulit mai ales acum de craciun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da e buna . sa inteleg ca nu ai mancat salam de sibiu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu de multa vreme am fost intr-o mica vacanta in Milano si acolo am gustat o friptura din carne de cal din curiozitate,are un gust placut si am inteles ca majoritatea italienilor o consuma regulat,eu nu ma dau in vant dupa ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carnea de cal este recomandata pentru ca ajuta la regenerarea celulelor rosii din sange, e mai buna decat carnea de vita din punctul asta de vedere si este recomandata de medici in tratamentele de refacere dupa pierderi mari de sange.

Da, in Italia este foarte apreciata, este considerata delicatesa si este destul de scumpa, de fapt cea mai scumpa carne din cele consumate in mod frecvent. N-am mancat niciodata, pentru ca nu pot, calul este un animal splendid, cred ca mi-ar ramane-n gat, ca si carnea de caprioara pe care o mananc cu noduri...

Cica are un gust usor iute carnea de cal.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nop e normala ca orice carne toate animalele si pasarile sunt splendide asta nu inseamna ca nu am sa maninc ai vazut bibilica ? e o pasare draguta si are o carne foarte dulce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×