Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Carne de cal?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

bine mey e din carne de strut esti multumit ? acu sa nu ma intrebi de unde carne de strut ca iti zic ca de la carefour :blink:

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca tu ar trebui sa mai pui mana pe cartea de Citire din clasa a-II-a, ca vad ca ai mari lacune in parcurgerea unui text citit.

Imi pare rau sa iti zic ca nu se mai preda citirea :flowers:.

 

Pai, ce materie prima??? Importam, si asa ati ajuns si chibriturile sa le importati in tara asta...

 

bine mey e din carne de strut esti multumit ? acu sa nu ma intrebi de unde carne de strut ca iti zic ca de la carefour
Stiu io o crescatorie de struti!!! :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau sa iti zic ca nu se mai preda citirea :P.

 

Pai, ce materie prima??? Importam, si asa ati ajuns si chibriturile sa le importati in tara asta...

 

Stiu io o crescatorie de struti!!! :spiteful:

 

stiu si eu dar prefer carnea de pui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau sa iti zic ca nu se mai preda citirea 8).

 

Pai, ce materie prima??? Importam, si asa ati ajuns si chibriturile sa le importati in tara asta...

se vede ..din plin la tine ..;)

 

si care tara ?

ca sigur nu vorbesti de a mea, a ta poate .. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am gustat niciodata carne de cal si nici nu as gusta. La fel cum din principiu nu mananc carne de vanat.

Stiati ca Romania este unul dintre principalii furnizori de carne de cal pentru Europa de Vest (Italia mai ales)? Nu se cresc cai special pentru asta, pur si simplu ii predau oamenii pentru abator din varii motive. Insa acesti cai nu se sacrifica in Romania. Ei sunt transportati pana-n Italia,si acolo se sacrifica. DAR NU VA IMAGINATI IN CE CONDITII SUNT TRANSPORTATI! La facultate am vazut filmulete pe aceasta tema, e groaznic! Multi dintre ei ajung sa moara pe drum. Sunt tratati f.rau, ca niste bucati de carne("oricum sunt pentru abator" cred ca gandesc acei oameni). Sunt vai de capul lor in ultima parte a calatoriei, deabia se mai tin pe picioare..N-am cum sa va povestesc, ar trebui sa vedeti inregistrarile video ca sa va dati seama :cry: . Prof.de la facultate a spus ca filmuletul le-a fost pus la dispozitie de o facultate (de Med.Vet.) din Franta.

Va asigur ca nu sunt povesti! Comunitatea mondiala recunoaste in prezent 5 "libertati" ale animalelor,libertati care definesc bunastarea lor (libertatea de foame si sete, durere etc). Sunt propuneri de a ridica la sapte libertatile animalelor prin adaugarea libertatii de suferinta pe timpul transportului si libertatea de suferinta inainte de taiere. De ce oare??

Si tineti cont de faptul ca tarile vestice consumatoare de carne de cal o procura din tarile estice.

Ca tot zicea cineva de ce discriminarea dintre porc/pasare etc si cal? Tocmai de asta. Porcul e sacrificat in unitatea unde e crescut sau destul de aproape, pe cand caii pentru abator trec prin saptamani de chinuri si suferinte pana sa ajunga sa fie sacrificati.

De ce nu se sacrifica in Romania si doar la destinatie nu stiu. Cred ca tine de anumite considerente economice, sau altceva...nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu as putea gusta macar carne de cal... asta pentru ca imi plac foarte mult aceste animale, nu mi-as putea imagina sa le vad la abator...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×