Sari la conținut
Forum Roportal
tisa

Cancer la vezica urinara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut.Va contactez in legatura cu o problema recent aparuta in familia mea:boala tatalui meu care a fost operat in urma cu 3 luni de tumora vezicala iar la biopsie a reiesit ca era vorba de o tumora maligna.Sunt total dezorientata caci tatal meu nu ia nimic pentru prevenirea tumorii si totusi ar trebui sa facem ceva.Ma gendeam sa apelez la naturist si din ce am citit pe net am vazut ca sunt cativa naturisti care vindeca sau macar amelioreaza astefl de boli(ing.Fanica-Voinea Ene,dr Virginia Faur daca ati auzit de ei).Cine a mai dat de astfel de caz ca al meu?Si ce credeti ca ar fi bine sa fac.Cu cine sau cu ce sa incep?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.Va contactez in legatura cu o problema recent aparuta in familia mea:boala tatalui meu care a fost operat in urma cu 3 luni de tumora vezicala iar la biopsie a reiesit ca era vorba de o tumora maligna.Sunt total dezorientata caci tatal meu nu ia nimic pentru prevenirea tumorii si totusi ar trebui sa facem ceva.Ma gendeam sa apelez la naturist si din ce am citit pe net am vazut ca sunt cativa naturisti care vindeca sau macar amelioreaza astefl de boli(ing.Fanica-Voinea Ene,dr Virginia Faur daca ati auzit de ei).Cine a mai dat de astfel de caz ca al meu?Si ce credeti ca ar fi bine sa fac.Cu cine sau cu ce sa incep?

lasa o adresa de email si vorbim mai multe

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adresa mea de mail este:tisa@k.ro.Ce am uitat sa zic este faptul ca la ecografia recent facuta medicul a spus ca vezica e normala dar urineaza des si se pare de la eco ca din cauza insuficientei renale plus ca mai are probleme si cu stomacul din cauza pastilelor care le-a luat dupa operatie.De aceea vreau sa apelez la naturist dar sa fie unul bun care sa ii previna reaparitia tumorii si sa-l scape de toate celelalte probleme.Dar spunea cineva de tratamentul dr.Virginia Faur ca l-a luat doi ani...ce rezultate au iesit la analize dupa doi ani?(ca am auzit ca poti chiar ajunge la vindecarea bolii daca iei tratamentul naturist care ti se potriveste).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Daca cancerul e in prima faza si se tine tratamentul corect (nu are voie carne,cafea,alcool ,zahar) ,boala e stopata.Persoana care tine tratam de la Virginia F a facut in paralel si chimioterapie,avand cancer in faza ff avansata.Boala a avansat mai greu ,datorita regimului alim,sucurilor nat din leg si tratamentului(ceaiuri,argila,polen,enzime,magneziu....).Poti intra pe site lor.Si chimioterapia a suportat-o bine,nu a avut reactiii adverse prea multe.Cu credinta,vointa poti invinge boala......Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce grad de stadializare ia dat la analiza anatomopatologica.

Oricum ar fi trebuita ca medicul care l-a operat sa ii dea un plan de tratament profilactic oricum.

In cazurile generale de boala tratamentul ar fi urmatorul:

1. Tratament local intra vezical prin instilatii cu Farmarubicina 50 mg sau BCG 75mg 1 sedinta /sapt timp de 6 sapt apoi 1sed/luna timp de 6 luni

2. Imunostimulare cu un vaccin numit CANTASTIM se face 1 fiola subcutanat / sapt x 6 sapt

3. Regim de viata strict

NB: in paralel cu acest tratament se face monitorizarea bolnavului prin endoscopie la 3-6-9-1an dela operatie.

MENTIONEZ CA ACEST TRATAMENT ESTE STABDARD. SI SE ANULEAZA IN CAZURILE CU ALTE TIPURI DE CARCINOAME VEZICALE DEPASITE.

TRATAMENTUL DE ELECTIE IN STADIUL G3. ESTE CISTECTOMIA TOTALA CU RECONSTRUCTIA EI (NEOVEZICA).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

nici nu stiu de unde sa incep

acum 4 ani de zile m-am ales cu o cistita in urma unui contact sexual.am avut usturimi la urinat, urinam des dar cu diferite tratamente mi-a trecut.problema este ca urinez des in continuare si ma doare in zona vezicii urinare.urinez cam la 2 ore dar dupa ce am contact sexual si mai des.precizez ca nu am avut niciodata infectie urinara,analizele urologice si ginecologice pe care mi le-am facut au fost intotdeauna negative.si credeti-ma ca mi-am facut analize in toate clinicile si laboratoarele din Cluj.ma gandeam ca poate ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat.

doream sa o intreb pe tisa daca tratamentul d-nei Virginia Faur are rezultate.

ma gandeam sa apelez si eu la medicina alternativa dar nu stiu unde, avand in vedere ca doctorii imi spun ca nu am nimic si eu simt cum innebunesc in fiecare zi cu problema aceasta

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Bianca sa-ti zic pe scurt nici noi nu am aflat inca motivul urinarii dese si nici nu a luat tratamentul d-nei dr Virginia Faur, a facut un tratament de la naturist cu bitter si alte ceaiuri dar tot nu s-a rezolvat poate f putin ameliorat in sensul ca acum urineaza la o ora sau 2.Dar o sa inceapa sa ia transfr factor produse de la 4 life insa nu numai pentru acea problema a urinarii,dupa cum ai vazut el are mai multe probleme.Din cate am citit la fete pe forumuri ce aveau probleme cu cistita ele luau urinex si ziceau ca le-a facut bine,acuma nu stiu vezi si tu intreaba doctorul sau un farmacist.Uite cateva sfaturi :

-In primul rand evitarea frigului si a umezelii. Trebuie sa va fie mereu cald la picioare iar daca noaptea picioarele sunt reci purtati sosete in timp ce dormiti.

-Este contraindicata lenjeria sintetica, ea opreste atat caldura cat si umezeala, favorizand dezvoltarea bacteriilor si a ciupercilor.

-In igiena intima nu sunt indicate sapunuri parfumate sau lotiuni caci ele distug invelisul acid protector si usuca peretii vaginului.

-In cazul femeilor, in timpul contactului sexual bacteriile patrund usor in canalele uinare, motiv pentru care este indicat ca imediat dupa actul sexual sa se mearga la toaleta pentru a urina. In acest mod bacteriile sunt imediat eliminate si nu patrund in vezica.

-O deosebita atentie trebuie data constipatiei caci ea intretine inflamatia in zona. Combateti deci constipatia.

Se recomanda zilnic doi litrii de lichid (sucuri de fructe, ceaiuri de plante, supe de legume, etc.).

-Se remarca in special sucul de afine sau eventual capsulele de afine. Afinele schimba nivelul de aciditate din vezica urinara impiedicand bacteriile sa irite peretii vezicii.

-Se pot face chiar cateva zile de repaus alimentar absolut, numai cu lichide si sucuri de morcovi, sfecla, rosii etc. Dupa acest repaus se incepe alimentatia cu un regim usor bazat pe lactate si multe fructe si legume.

-In cea ce priveste alimentatia, reduceti cantitatea de sare, evitati cafeaua, ceaiul tare, iritantele (piper, curry, chimen, ketchup etc.).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si Hristos a inviat! (azi fiind prima zi de Pasti)

Daca cineva ne poate oferi orice informatie referitoare la interpretarea urmatorului rezultat histopatologic: "carcinom urotelial G1, papilar si solid, infiltrand tesutul muscular neted" - este vorba despre o "tumora vezicala infiltrativa T2 operata TUR-TV. HTA st.II ap. silentioasa", de 48/39 mm, vascularizata Doppler color, operata de 2 ori (cazul mamei mele, 67 de ani, si cu alte afectiuni: insuficienta renala, a avut creatinina 10, acum a scazut la 3; afectiuni cardiace).

Stiu ca G1 reprezinta gradul de diferentiere si ca este pronosticul cel mai bun; ce alte informatii mai ofera rezultatul histopatologic?

Se pot face recomandari privind un tratament, un regim alimentar etc, cunoaste cineva cazuri similare, este necesara rezectia vezicii urinare?

Mentionez ca deoarece rinichii nu functioneaza normal, mama nu poate incepe un tratament cu citostatice.

Inca o problema: dupa 2 saptamani de internare in sectia Oncologie intr-un spital (in provincie), fiind externata acum 2 zile, si dupa nenumarate intrebari puse d-nei dr. care a tratat-o pe mama, nu am reusit sa aflam in ce stadiu este boala (nici bolnava, nici membrii familiei). Am intrebat-o pe d-na dr. daca "st.II" din biletul de externare dupa operatiile de la Bucuresti inseamna "stadiul II", si a spus ca este posibil; dar in fisa de internare la Oncologie, o saptamana mai tarziu, apare "std.III"? Mi-a raspuns "de ce ma intrebati pe mine, n-am scris eu" (nu apare niciun nume si nicio parafa) si a zis ca e posibil sa fie o greseala de copiere?? Deci este intr-adevar vorba de "stadiu" , si este II? Poate cineva sa ne lamureasca? Nu vreau sa acuz pe nimeni, vrem doar sa aflam despre ce este vorba. Comportamentul d-nei dr. mie imi da de inteles ca este foarte grav. Mama a fost externata fara recomandari exacte si fara niciun tratament, iar analizele facute in ziua externarii, functie de care trebuia decisa externarea, s-au "ratacit".

Acum am aflat si despre Isotel/Iscador, o sa luam in considerare si acest tratament.

Cu multe multumiri, si cu speranta ca cineva ne va ajuta cu o informatie cat de mica,

Alina A.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt bolnav de cancer vezical din 2004, cind am fost operat la vezica fara ca doctorul sa stie ce boala am.Abia cind a venit rezultatul histopatologic am aflat ca am cancer in stadiu 2 de dezvoltare.De atunci am urmat toate tratamentele recomandate de doctorul oncolog de la policlinica la care sunt arondat si nu pot sa spun ca ma simt mai bine sau mai rau decit inainte de operatie.As vrea sa spun ca boala a recidivat si nu stiu daca sa mai urmez vreun tratament. Daca poate cineva sa spuna ca mai are un efect reluarea aceluias tratament. Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×