Sari la conținut
Forum Roportal
TheRogueX

Problema legata de 'calendar'

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as vrea sa imi explice si mie "babeste" ce inseamna ovulatia....mai ales cand se produce ...si nu ma pasioneaza treaba cu 28 de zile de ciclu...ma intereseaza ceva genm ..la cate zile dupa menstruatie...sau mai precis cate zile dupa menstruatie e 99% sigur sa faci sex neprotejat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa imi explice si mie "babeste" ce inseamna ovulatia....mai ales cand se produce ...si nu ma pasioneaza treaba cu 28 de zile de ciclu...ma intereseaza ceva genm ..la cate zile dupa menstruatie...sau mai precis cate zile dupa menstruatie e 99% sigur sa faci sex neprotejat

Uite un ceva legat de autocontrolul fertilitatii:

http://profamilia.ro/soti.asp?autofer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa imi explice si mie "babeste" ce inseamna ovulatia....mai ales cand se produce ...si nu ma pasioneaza treaba cu 28 de zile de ciclu...ma intereseaza ceva genm ..la cate zile dupa menstruatie...sau mai precis cate zile dupa menstruatie e 99% sigur sa faci sex neprotejat

 

ovulatia este momentul cand ovarele elibereaza ovulul

la femei, acest moment este ciclic, cam la o luna de zile (relativ la Luna - cam in aceeasi faza a lunii)

fiecare femeie are ciclicitatea ei personala

 

calculul pentru zilele nefertile de dupa menstruatie:

se scade 20 din lungimea celui mai scurt ciclu pe care l-ai avut in ultimele 12 luni

chiar daca ai avut in general cicluri mai lungi, daca ai avut si un ciclul de 25 de zile, atunci, poti considera zile nefertile doar primele 5 zile de dupa menstruatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa imi explice si mie "babeste" ce inseamna ovulatia....mai ales cand se produce ...si nu ma pasioneaza treaba cu 28 de zile de ciclu...ma intereseaza ceva genm ..la cate zile dupa menstruatie...sau mai precis cate zile dupa menstruatie e 99% sigur sa faci sex neprotejat

Nimic nu e sigur in lumea asta :) Poti ramane gravida si in timpul menstruatiei, cunosc cazuri in care s-a facut sex imediat dupa sangerare, sangerare care a tinut normal 3-5 zile, deci cum s-a terminat cum pac hatza hatza :o: si o ramas gravida. Eu am observat la mine intr-o luna nu am avut ovulatie si luna imediat dupa s-a produs de 2 ori, una a jumatatea ciclului si una inainte sa apara menstrautia :roll: Noroc ca ne-am protejat ca mai aveam un prunc acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimic nu e sigur in lumea asta :o: Poti ramane gravida si in timpul menstruatiei,

intr-o luna nu am avut ovulatie si luna imediat dupa s-a produs de 2 ori,

da, se poate

 

dar se experoimenteaza un instrument care poate indica exact momentul ovulatiei

curand, o sa ne putem afla momentul ovulatiei asa cum ne aflam tensiunea...

 

in acel moment se va prabusi industria prezervativelor si a anticonceptionalelor

fiind suficienta o "abstinenta" de doar doua-trei zile...

 

nepoatele noastre vor avea acest instument la indemana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, se poate

 

dar se experoimenteaza un instrument care poate indica exact momentul ovulatiei

curand, o sa ne putem afla momentul ovulatiei asa cum ne aflam tensiunea...

 

in acel moment se va prabusi industria prezervativelor si a anticonceptionalelor

fiind suficienta o "abstinenta" de doar doua-trei zile...

 

nepoatele noastre vor avea acest instument la indemana

:o: Doamne da-i, ar fi super

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×