Sari la conținut
Forum Roportal
Botosel

Un cactus fericit!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

scoate flori albe.   sper si eu sa vezi la vara, doar ti-am zis ca din cauza caldurii, se redeschid cam pe la miezul noptii.  pe timpul zilei ele se inchid, probabil se protejeaza de caldura, altfel nu-mi explic. daca inca ai dubii asupra inaltimii, am sa-ti fac inca o poza pt. a te convinge. 

 

Hm, daca ne gandim putin cand in Romania este miezul noptii, in Arizona unde-i tara de origine al multori cactusi este abia ora 9 dimineata si ei se dau dupa timpul lor biologic nu alte meleaguri, si adora caldurile extreme si uscate de peste 45*C vara cum sint pe aici si sint foarte inalti unii ca le merge bine si cresc ca urzica.  Unele soiuri cresc foarte incet. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, am citit si eu ceva legat de asta.

anumite soiuri pentru a ajunge la inaltimea de 1m. le ia cam 20-50 de ani.

deci, cactusii isi deschid florile pe timp de zi in Arizona?

Editat de vax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... cactusii isi deschid florile pe timp de zi in Arizona?

Mai multe plante sint care se comporta asa, sau anotimpul de rodire nu este vara ci iarna in cazul citricelor care provin din tari subtropicale.   

 

Am vazut la o romanca in fata casei un cactus lat de 2 metri in diametru dar nu inalt decat 20 cm, foarte tepos, doar un mexican il ingrijea care se pricepea.  Mi-a spus de de 20 de ani locuiesc acolo si n-a crescut deloc in inaltime vizibil ca prima data-si face sistemul de radacini pe care va sta cateva mii de ani gigantescul cactus si pe urma se va ridica in urmatorii cateva sute de ani ... ascultam cu gura cascata povestea plantei rare ca n-am mai vazut asa un cactus lat nici in carti.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partly Sunny 47°C sint pe moment dar nici cactusii nu rezista la atata caldura si multe se usuca si se distrug in desert in special ca in gradini mai primesc apa de la proprietari. 

 

sSee the source image 

a26f97fee9d0232bd310f4c4649c2a06.jpg

  hike-to-big-quartz-boulders-013.jpg 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
|2%6p||2%9p||2%12a||2%3a||2%6a||2%9a||2%12p||2%3p|46°42°38°35°34°36°41°44°
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×