Sari la conținut
Forum Roportal
Botosel

Un cactus fericit!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un puisor de cactus care detine si o floare rosie in varf si e foarte dragutz...numai ca habar n-am sa-l ingrijesc! :o: daca se pricepe cineva sa-mi spuna cum traieste un cactus fericit :) , saru mana cu anticipatie!

constat ca nu prea-i place sa i se faca poze.....cand am incercat azi, mi s-a intimidat camera si a scos poze neclare! :roll: sau poate e prost dispus ca nu stiu eu sa am grija de el cum trebuie.... :o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ingrijirea cactusilor depinde intr-o oarecare masura de specia din care fac parte. Daca e vorba de cel din avatarul tau, ai dreptate, poza e cam neclara... daca poti posta in mesaj o fotografie a cactusului in intregime...

Pana atunci, minimul de ingrijire a cactusilor (indiferent de specie) :

- lumina din belsug: in perioada rece se recomanda pozitionarea pe un pervaz sau langa o sursa de lumina;

- udare extrem de redusa: o data 14- 20 de zile toamna (pana la jumatatea lunii nov) si deloc iarna; in cazul udarii necorespunzatoare cactusul poate putrezi, intr-ucat iarna nu are nevoie de apa;

- ferit de curentii reci de aer si de temperaturi sub 0 grade; iarna are nevoie de repaus la rece dar nu la inghet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ingrijirea cactusilor depinde intr-o oarecare masura de specia din care fac parte. Daca e vorba de cel din avatarul tau, ai dreptate, poza e cam neclara... daca poti posta in mesaj o fotografie a cactusului in intregime...

Pana atunci, minimul de ingrijire a cactusilor (indiferent de specie) :

- lumina din belsug: in perioada rece se recomanda pozitionarea pe un pervaz sau langa o sursa de lumina;

- udare extrem de redusa: o data 14- 20 de zile toamna (pana la jumatatea lunii nov) si deloc iarna; in cazul udarii necorespunzatoare cactusul poate putrezi, intr-ucat iarna nu are nevoie de apa;

- ferit de curentii reci de aer si de temperaturi sub 0 grade; iarna are nevoie de repaus la rece dar nu la inghet.

 

 

saru mana mult! din fericire, probleme cu sezonu rece nu sunt, ca aici e cald tot timpul :o: fotografie in intregime ii fac imediat ce-mi recuperez aparatul de fotografiat ( s-a stricat si trebuie reparat), pt ca asta cu care i-am facut acum il intimideaza si ies avatarurile neclare..... :D si cred ca-i iau si un ghiveci mai mare ca sta cam inghesuit....la mine pe birou.

inca o data, multam mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu placere modheshulete... dar daca nu-i cu suparare in ce oras/tara te afli? ca nu vad completat la locatie... si functie de conditiile atmosferice (caldura, cantitate de lumina, umiditate atmosferica (precipitaii)) cactusii se dezvolta diferit si necesita ingrijire speciala.

In ce priveste ghiveciul, nu se recomada ca acesta sa fie mult prea mare fata de gabaritul/dimensiunile plantei - in speta cactusului. Daca e sa alegi - mai bine ghiveci mai mic decat necesarul plantei decat mai mare.

Editat de Valentina30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu placere modheshulete... dar daca nu-i cu suparare in ce oras/tara te afli? ca nu vad completat la locatie... si functie de conditiile atmosferice (caldura, cantitate de lumina, umiditate atmosferica (precipitaii)) cactusii se dezvolta diferit si necesita ingrijire speciala.

In ce priveste ghiveciul, nu se recomada ca acesta sa fie mult prea mare fata de gabaritul/dimensiunile plantei - in speta cactusului. Daca e sa alegi - mai bine ghiveci mai mic decat necesarul plantei decat mai mare.

l-am pus pe pervazul ferestrei si observ ca-i merge mult mai bine decat pe birou....cred ca prefera soarele radiatiilor de la computer... :flowers: :cheer: :doh:

Multam!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tine cont de necesitatile de baza ale cactusilor: lumina din belsug (in plin soare) si apa cu zgarcenie (udare: rar si putin). :P

 

 

bag seama ca ii merge bine .....creste!

multam, valentina. :o:

 

cu placere modheshulete... dar daca nu-i cu suparare in ce oras/tara te afli? ca nu vad completat la locatie... si functie de conditiile atmosferice (caldura, cantitate de lumina, umiditate atmosferica (precipitaii)) cactusii se dezvolta diferit si necesita ingrijire speciala.

In ce priveste ghiveciul, nu se recomada ca acesta sa fie mult prea mare fata de gabaritul/dimensiunile plantei - in speta cactusului. Daca e sa alegi - mai bine ghiveci mai mic decat necesarul plantei decat mai mare.

 

 

in desert, mai draga...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:flowers: :doh:

ok daca-i cu secret... :flowers: :P

 

 

:doh: nu-i cu secret, mai draga, e cu nisip si calduri sufocante.noroc ca vine iarna: in loc de 60 de grade, or sa fie numai 25-30.numai sa nu ploua prea tare, ca anul trecut tot orasul a fost sub apa, pt ca aici nu exista sisteme de drenaj.

cat pe ce sa merg cu barca la munca.... :P ...ca si asa e trafic de trafic.uf! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba despre acest cactus?

:huh: :P :D

Nu stiu ce s-a intamplat cu al meu, dar ii cade capul ala rosu. Asa e normal? Sau i s-a intamplat ceva?

post-78818-1214122421_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×