Sari la conținut
Forum Roportal
Glamorous_witch_girl

Stereotipuri?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gandesti banal si pueril. Nu intru in polemici cu tine. Mi-e teama ca nu vei intelege.

Nu asta era ideea mea. Te-ai lovit de lucruri care n-au nici o legatura cu ideea mea.

Sincer, ti-am urmarit raspunsurile....ca sa vii acum sa-mi spui ca gandesc pueril si banal e mult prea tare.Nu-ti doresc sa intri in polemici cu mine, cel putin privind partea asta de "viata". Nu m-am lovit decat de un raspuns tamp care chiar m-a deranjat atat timp cat vorbim despre DRAGOSTE. Iar toata chestia asta venind din partea ta suna ca "poanta zilei".

 

Partea buna e ca nici eu nu am de gand sa-ti desenez schemele iubirii in varianta mea. asa ca ....o lasam moarta :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer, ti-am urmarit raspunsurile....ca sa vii acum sa-mi spui ca gandesc pueril si banal e mult prea tare.Nu-ti doresc sa intri in polemici cu mine, cel putin privind partea asta de "viata". Nu m-am lovit decat de un raspuns tamp care chiar m-a deranjat atat timp cat vorbim despre DRAGOSTE. Iar toata chestia asta venind din partea ta suna ca "poanta zilei".

 

Partea buna e ca nici eu nu am de gand sa-ti desenez schemele iubirii in varianta mea. asa ca ....o lasam moarta :roll:

Daca mi-ai urmarit posturile,inseamna ca ti-am atras atentia. Asa ca ma critici degeaba.

Nu ti-am cerut desene.

Poanta zilei? Poti s-o iei si-asa. Sper sa razi mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca mi-ai urmarit posturile,inseamna ca ti-am atras atentia. Asa ca ma critici degeaba.

Nu ti-am cerut desene.

Poanta zilei? Poti s-o iei si-asa. Sper sa razi mult.

 

Da, mi-ai atras atentia dar nu te critic, doar te observ....credeam ca persoane ca tine le pot intalni doar pe strada dar, spre surpriza mea am dat de ele si pe net. De fapt, de ce ma minunez?! Desene nu-ti fac, mereu am stat prost la capitolul asta, poate doar daca vrei desene tehnice dar acolo ti-ai prinde nasucu ala dulce :jester:

 

Rad, rad mult si bine pentru ca am de cine si de ce. Iti multumesc pentru seara asta :roll: :o: :)

Editat de condors

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, mi-ai atras atentia dar nu te critic, doar te observ....credeam ca persoane ca tine le pot intalni doar pe strada dar, spre surpriza mea am dat de ele si pe net. De fapt, de ce ma minunez?! Desene nu-ti fac, mereu am stat prost la capitolul asta, poate doar daca vrei desene tehnice dar acolo ti-ai prinde nasucu ala dulce :jester:

 

Rad, rad mult si bine pentru ca am de cine si de ce. Iti multumesc pentru seara asta :roll: :o: :)

 

M-am hotarat sa nu-ti fac jocul.

O seara placuta! :jester:

Editat de MissTake

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am hotarat sa nu-ti fac jocul.

O seara placuta! :o:

 

Imi place totusi ca esti hotarata :roll:

Editat de J0'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,sunt de acord oarecum,dar nu pana la capat...cred ca regulile sunt stabilite pe parcursul unei relatii,nu trebuie sa fie ceva batut in cuie...

Ba dimpotriva trebuiesc batute in cuie ,asta daca acea relatie este una serioasa ,mai ales ca aici vorbim de casnici.Nu poti schimba regulile in timpul jocului,atunci ar face fiecare ce a ce doreste si nu ar mai fii nimic intre ei .

Iar faptul ca vei incalca acele reguli care le stabilti de comun acord arata ca nu iti respecti deloc partenerul.

Iar privitor la topic ..s-au schimbat de multa vreme aceste stereotipuri ale societati ,acum femeia se vrea emancipata ,independenta ...nu se mai vede doar la cratita si crescut copii,sunt mult mai dezinvolte si decadente . :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca femeile si barbatii trebuie sa "intre" in stereotipurile traditionale?Adica,femeile sa fie dulci,sensibile sa iubeasca natura si copii,sa petreaca mult timp la shopping,si prin coafor,iar barbatul sa munceasca mult,sa fie rational,sa fie protector,etc?Ati pretinde asta de la partener?
Nu trebuie nimic, fiecare e liber sa fie el insusi. Daca mie imi plac barbatii protectori nu o sa imi caut un partener care nu este astfel ca sa ii "pretind" apoi sa ma protejeze, tot asa cum un 'el' nu-mi poate cere sa fiu baietoasa daca eu nu sint asa...
Parerea mea, esenta unei relatii este conversatia, sa ii poti spune celuilalt absolut TOT,
Gresit, nu absolut tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stereotip=prejudecata...am intalnit si femei care se bat cu pumnu-n piept ca ele rup tot dar si barbati care plang cand se lovesc la genunchi. Nu trebuie sa tinem neaparat ca partenerul sa se incadreze intr-un anumit tipar.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un alt stereotip = nu s-au mai inteles pentru ca intre ei nu a mai existat comunicare. Lipsa comunicariii este consecinta si nu cauza. Ca sa comunici trebuie sa ai chef, sa fii deschis catre celalalt. Practic aceasta deschidere/incredere/iubire provoaca despartirea si nu necomunicarea.

 

Altul = a inselat pentru ca lipsea ceva in cuplul lor. Am intalnit infidelitati regretate de autor. Spunea ca nu-i lipsea nimic, ii placea ce avea si n-ar fi schimbat nimic, canici macar nu a gasit o relatie ultra-super-califragilistica dar ca... era ceva defect la el/ea. De fapt cauta altceva, ce tinea de el si nu de cuplu....

 

Altul = il iubesc pentru el nu pt banii lui. Ca si cand banii nu-i face el, punandu-si toate calitatile la bataie. Mi se pare normal sa stiu cum face banii (inainte de a ma interesa cati) si cum si-i cheltuie = adica ce crede el ca e important de cumparat cu ei (poate crede ca si iubirea se cumpara, mai stii...). Normal ca il iubesc cu tot cu bani pt ca si ei fac parte din viata de cuplu (si cu cat sunt mai multi cu atat fac mai mult parte pt ca el se gandeste ca eu ma gandesc la ei...), pt ca ne ofera o anumita conditie de trai si chiar relatii si hobbyuri si obligatii si vreau sa stiu ce inseamna pt el toate astea (ca si pt mine).

Editat de qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca femeile si barbatii trebuie sa "intre" in stereotipurile traditionale?Adica,femeile sa fie dulci,sensibile sa iubeasca natura si copii,sa petreaca mult timp la shopping,si prin coafor,iar barbatul sa munceasca mult,sa fie rational,sa fie protector,etc?Ati pretinde asta de la partener?

Docamdata nu caut, insa daca as cauta, eu am deja o imagine foarte clara a celei cu care voi fi. Nu mai imi trebuie sa stau si sa ma gandesc. Daca o voi intalni, stiu sigur ca e a mea.

 

Stereotipurile mentionate sunt pt o categorie aparte de indivizi, cu care nu v-as dori sa va combinati. Pt secolul XXI, oras si varsta pana in 40 de ani, nu cred ca mai gasesti multi care sa gandeasca asa. La tara, insa........

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×