Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Mezeluri cu chimicale cancerigene

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am ramas stupefiat sa aflu ce baga producatorii in mezeluri :D ...

 

Chiar asa!?

 

http://www.jurnalul.ro/articole/105770/con...ntul-cancerigen

:roll:

 

Nu mai mananc nimic pana nu citesc eticheta, mai ales in romania...

Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu stau sa citeasca articolul (mentionez, e un articol foarte bun, multumim Anonymus Kline),

nu mai cumparati mezeluri si produse din carne care contin E250 sau tradus: nitrit de sodiu.

De ce? Cititi articolul.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru cei care nu stau sa citeasca articolul (mentionez, e un articol foarte bun, multumim Anonymus Kline),

nu mai cumparati mezeluri si produse din carne care contin E250 sau tradus: nitrit de sodiu.

De ce? Cititi articolul.....

 

Cu placere :D

 

Dar... trebuie sa recunosc ca nu io l-am gasit....

Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu placere :D

 

Dar... trebuie sa recunosc ca nu io l-am gasit....

Nu conteaza, tu l-ai postat si ptr noi.

 

Eu mai stiam ca cei de la macelarie, dau carnea cu ulei ca sa o faca mai lucioasa si mai frumoasa ptr ochii, asta daca era mai veche si ... trebuia vanduta mai rapid :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu conteaza, tu l-ai postat si ptr noi.

 

Eu mai stiam ca cei de la macelarie, dau carnea cu ulei ca sa o faca mai lucioasa si mai frumoasa ptr ochii, asta daca era mai veche si ... trebuia vanduta mai rapid :D

 

Si pe la noi se fac multe, daca esti fermier si prunele nu iti ies culoarea care treuie, ai dat e belea...

 

Ceapa trebuie sa aiba exact atatia cm cat zice supermarketul... sa fie usor de ambalat...

 

Imi amintesc M&S Foods a returnat cateva camioane de maioneza la borcan ca avea culoarea prea galbena....

 

Tot felul de chestii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de azi foarte multe produse sunt cancerigene si majoritatea produselor de pe piata sunt nesanatoase dar nu ai ce face, trebuie sa mananci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ziua de azi foarte multe produse sunt cancerigene si majoritatea produselor de pe piata sunt nesanatoase dar nu ai ce face, trebuie sa mananci.

Traiesti numa cu mere ca armata polona din Sobieski si Romanii :pardon:

Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai cam ai ce face, numai ca din comoditate sau prostie alegem calea cea mai usoara ~ Supermarketu' !!

Eu de exemplu cumpar alimentele de baza de la sat, unde am rude sau cunostinte.

de ce ? pentru ca iti pui intrebarea "bai care ar fi avantajele si care ar fi dezavantajele ?" ~ dar se pare ca altcineva trebuie sa gandeasca ce e bine pentru noi nu ?

UE a venit si a zis ca trebuie sa facem mai multe orase, astfel catunele in care erau 2-3 blocuri de pe vremea colectivizarii au devenit peste noapte orase !! de ce? pentru ca in oras nu ai voie sa cresti animale!! de ce? ca sa cumperi de la ei !! de ce? pentru ca asta este pretul globalizarii ...!!!

Ei nu se intreaba ce venituri au acei localnici, in special pensionarii agricultori, care fortati de imprejurari munceau zi lumina si acu se bucura de cel mai mic venit posibil. !! Pai de ce sa nu cumpar de la ei? de ce sa bag aceeasi bani in alte buzunare ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rt2r4kdjjm4bvm1ogc1w.jpg

Poza este foarte frumoasa, asa nu se gasesc in magazinele americane doar in cele etnice, polonezii au cucerit terenul si increderea americanilor in mezeluri traditionale, cel putin in Arizona.     Nu sint niciunde azi fara E-uri alimentele ca si animalele sint hraniti cu tot feluri de hrana uscata in granule si altele, pana si iarba este stropit sa creasca mai repede si mai mult.

Pe la sate degeaba dau oamenii mancarea ce a ramas de la ei daca se ingrasa pamantul cu manura umana care contine mii de feluri de medicamente si antibiotice  si altele ce au mai mancat oameni foarte bolnavi, etc.   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

20121126-voroshus-huskeszitmeny-felvagott-egy-hentespultban.jpg?w=800&h=533&t=5

Toate astea nu baga in oala lui Cancer, eu nu le mananc de zeci de ani doar admir pozele si vitrinele cand am ocazie.   E mare pacat ca nu sint preparate fara chimicale dar daca lumea vrea sa manance mereu orice, nu dupa sezon asta se intampla.  Nu fumul este atat de daunator cat substantele care le mentin sa nu se strice.   Eu fac in lunile de iarna mezeluri sa avem pentru sarbatori ceva special daca vin copiii, altfel nu, dar acum va trebui sa fac nepotului carnati si un pateu de carne sa simta si el diferenta de toate zilele si Sarbatori.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×