Sari la conținut
Forum Roportal
giovi

uneste punctele

Postări Recomandate

trebuie sa unesti cele 9 puncte, prin 4 lunii, fara a lua creionul de pe foaie. bafta :o:

 

pe.sa. punctele is desenate de mine, desi ca se scuze daca nu sunt perfect simetrice :Pe

post-4759-1117206018_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da mey, bravo :spiteful: :o:

si eu ma gandeam ca nu o sa poate nimeni :Pe

defapt is mai multe variante , uite a mea cum arata

post-4759-1117207767_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai sa va mai dau o problema :o:

 

Se dau 81 de bile, dintre care una e mai usoara. Ai la indemana o balanta, si din doar 4 masuratori, trebuie sa afli care e bila cea usoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da mey, bravo :vava:  :o:

si eu ma gandeam ca nu o sa poate nimeni  :Pe

defapt is mai multe variante , uite a mea cum arata

[snapbacca]45027[/snapbacca]

 

:o: Saru`mana! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
post-3471-1117207494_thumb.jpg

 

Asa e bine? :vava:

[snapbacca]45024[/snapbacca]

 

De ce-ai dat, mama la Jurnalism daca alta ti-era "chemarea"? :Pe Logica, Psihologie ceva? Inca nu e timpul pierdut. :o: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce-ai dat, mama la Jurnalism daca alta ti-era "chemarea"? :Pe Logica, Psihologie ceva? Inca nu e timpul pierdut.  :o: :spiteful:

[snapbacca]45051[/snapbacca]

 

Pai daca nu dadeam, ce ma mai intrebai tu acum? :vava: :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa va mai dau o problema  :spiteful: 

 

Se dau 81 de bile, dintre care una e mai usoara. Ai la indemana o balanta, si din doar 4 masuratori, trebuie sa afli care e bila cea usoara.

[snapbacca]45028[/snapbacca]

 

I-ve got it!! :o:

I masuratoare: pui 27 de bile pe un taler, 27 pe celalalt si 27 le lasi deoparte.

 

a II-a masuratoare: cele 27 de bile care au iesit mai usoare (fie de pe unul din talere, fie cele lasate pe dinafara in cazul in care talerele au ramas in echilibru) le imparti la 3: 9 pe fiecare taler si 9 le lasi deoparte.

 

a III-a masuratoare: se procedeaza la fel si se pun cate 3 bile pe fiecare taler si 3 deoparte.

 

a IV-a masuratoare: faci tot la fel si cele 3 bile care au iesit mai usoare le pui o bila pe un taler, una pe celalalt si ultima o lasi deoparte and...i believe you have your winner! ori una din bilele aflate pe balanta, ori cea lasata pe dinafara daca a fost "egalitate"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×