Sari la conținut
Forum Roportal
cezi

Notari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

LEGEA DIN ROMANIA PERMITE NOTARILOR SA FACA INSCRISURI IN ACTE OFICIALE IN BAZA UNOR ACTE FALSE?

CINE TREBUIE SA LE VERIFICE DACA SUNT REALE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LEGEA DIN ROMANIA PERMITE NOTARILOR SA FACA INSCRISURI IN ACTE OFICIALE IN BAZA UNOR ACTE FALSE?

CINE TREBUIE SA LE VERIFICE DACA SUNT REALE?

Notarul trebuie ..sa verifice actele . :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Notarul trebuie ..sa verifice actele . :blink:

 

Am un asemena caz, dar notarul spune ca i s-au aratat originalele si lui i sau parut OK. In realitate era fals si actul de identitate si actul de proprietate.

Notarul afirma ca cel care a cumparat imobilul trebuie sa piarda banii si nu e treaba lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un asemena caz, dar notarul spune ca i s-au aratat originalele si lui i sau parut OK. In realitate era fals si actul de identitate si actul de proprietate.

Notarul afirma ca cel care a cumparat imobilul trebuie sa piarda banii si nu e treaba lui.

Daca este vorba de un apartament ,actele sunt considerate perfect valabile . Din pacate.

Iar fostul proprietar (de fapt ,realul) trebuie sa inainteze in instanta o cerere de revendicare a imobilului.

Desi ar fi trebuit sa fie considerat nul,actul de propietate al actualului.

Sunt foarte multe cazuri de acest gen.:blink:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca este vorba de un apartament ,actele sunt considerate perfect valabile . Din pacate.

Iar fostul proprietar (de fapt ,realul) trebuie sa inainteze in instanta o cerere de revendicare a imobilului.

Desi ar fi trebuit sa fie considerat nul,actul de propietate al actualului.

Sunt foarte multe cazuri de acest gen.:blink:

 

Este vorba de un teren. actul de proprietate a fost intabulat pe numele meu si inscris in CF. Proprietarul a cerut anularea lui pe cale civila. Este intelept sa-i actionez in instanta pe penal pentru a stopa civilul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba de un teren. actul de proprietate a fost intabulat pe numele meu si inscris in CF. Proprietarul a cerut anularea lui pe cale civila. Este intelept sa-i actionez in instanta pe penal pentru a stopa civilul?

Daca tu esti cumparatorul si ai fost pacalit ,intr-un final vei pierde terenul . Dar nu il va anula asa usor ,va mai dura ceva vreme .

Daca esti propieterul si ti-a fost "furat" ..si cunosti pe cel ce a facut-o ,da-l in judecata ..fapta lui intra la penal.

Si da ..e bine sa ii actionezi si penal ..mai castigi timp .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

actele sunt verificate de un jurist. Sunt prea multi notari si nu multi le au bine cu asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
actele sunt verificate de un jurist. Sunt prea multi notari si nu multi le au bine cu asta...

aa..si notarul nu stie sa citeasca ..?:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aa..si notarul nu stie sa citeasca ..?:blink:

Stie sa citeasca, dar sunt altele mai importante...

Caut acum prin casa o scita a unui B.I. sa vedeti si voi cum arata unul. Eu ma confrunt des cu acte false, stampile etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×