Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu neaparat..........unii sunt politeisti.

Desi Thelema ca religie apare dupa anul 1904,elemente din filozofia acestei religii apar mult mai devreme.Legea acestei religii "fa ceea ce vrei" apare in opera literara "Gargantua si Pantagruel" de Francois Rabelais,in 1532

si ceva date despre crowley ai? nu de alta dar sa vedem cit a aplicat el din toate astea.... :blink: :hi:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi si urmatorul scenariu:daca Gigel vrea sa ii dea in cap lui Ion,in afara unor cazuri fericite,il poate opri cineva?

pai de vrut foarte posibil sa vrea... dar tocmai de asta era vorba, ca tre sa mai facem si ce trebuie, nu numai ce vrem... ca altfel s-ar ajunge la scenariul plangacioasei :blink:

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi si urmatorul scenariu:daca Gigel vrea sa ii dea in cap lui Ion,in afara unor cazuri fericite,il poate opri cineva?

 

Anarhia religioasa e terifianta, iar imaginatia monstruos organizata-n idei ar trebui anihilata-n faşă.

 

Problema nu-i ca gigel ii da-n cap lu' ion, ci ceea ce s-ar putea intampla dupa acest eveniment.

Daca gigel e inchis, inseamna ca suntem pe drumu' cel bun.

Daca insa genereaza o crima-n lant fapt sa, prin razbunari multiple, atunci totu-i impotriva umanitatii.

 

Pt ca asa cum gigel are dreptu' de-a lua viata oricui, prietenii/rudele lui ion au, la randu' lor, dreptu' de-a lua viata lu' gigel si-a nemului sau.

 

 

Intelege, te rog, ca orice idee care te invita la "a face tot ceea ce-ti doresti" este o lege fucked up, insa o lege care iti lasa larghete-n a lua beregata tuturor celor care-ti incalca drepturile, e de-a dreptu' strigatoare la cer.

 

Am inteles ca esti DOAR atee, nu o potentiala criminala. (cu scuzele de rigoare, bineinteles, dar cei care ling slovele unor imbecili, ridica-n mintea mea semne adanci de intrebare!)

Editat de la llorona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alexander Crowley s-a nascut pe 12 octombrie 1875,in Anglia,intr-o familie crestina-fundamentalista.Creste invatand doctrina crestina.Dupa ce a parasit colegiul,este introdus intr-o organizatie oculta "Golden Dawn" in 1898,dar in 1900 are loc o schisma in acest grup,iar Crowley se hotaraste sa plece in Egipt.Invata si practica yoga.

In 1903,se casatoreste cu Rose Kelly,si in 1904 scrie "cartea legii".

In 1906,impreuna cu George Jones,creaza o nou group "silver star" care incerca sa duca mai departe invataturile grupului Goldan Down si invataturile lui Crowley.

Moare pe 1 decembrie 1947.

 

 

PS:nu te invita sa ucizi pe cineva,ptr ca,daca ucizi,pana si ei pricep ca vor merge la inchisoare.Totusi,daca tu,chiar stiind ca vei merge la inchisoare alegi sa faci o crima.........decizia ta.........dar vei suporta consecintele.

 

PPS:nu practic aceasta religie.Dar asa sunt eu........mai anarhista.

Editat de Glamorous_witch_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alexander Crowley s-a nascut pe 12 octombrie 1875,in Anglia,intr-o familie crestina-fundamentalista.Creste invatand doctrina crestina.Dupa ce a parasit colegiul,este introdus intr-o organizatie oculta "Golden Dawn" in 1898,dar in 1900 are loc o schisma in acest grup,iar Crowley se hotaraste sa plece in Egipt.Invata si practica yoga.

In 1903,se casatoreste cu Rose Kelly,si in 1904 scrie "cartea legii".

In 1906,impreuna cu George Jones,creaza o nou group "silver star" care incerca sa duca mai departe invataturile grupului Goldan Down si invataturile lui Crowley.

Moare pe 1 decembrie 1947.

PS:nu te invita sa ucizi pe cineva,ptr ca,daca ucizi,pana si ei pricep ca vor merge la inchisoare.Totusi,daca tu,chiar stiind ca vei merge la inchisoare alegi sa faci o crima.........decizia ta.........dar vei suporta consecintele.

 

PPS:nu practic aceasta religie.Dar asa sunt eu........mai anarhista.

"invata" doctrina crestina dar intra in " organizatie oculta" , practica yoga- si are si un grup "silver star" :D -e clar ce stie...... :blink:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS:nu te invita sa ucizi pe cineva,ptr ca,daca ucizi,pana si ei pricep ca vor merge la inchisoare.Totusi,daca tu,chiar stiind ca vei merge la inchisoare alegi sa faci o crima.........decizia ta.........dar vei suporta consecintele.

 

PPS:nu practic aceasta religie.Dar asa sunt eu........mai anarhista.

 

 

Daca doar gandu' c-ar putea nimeri la-nchisoare-i opreste, e la fel de grav.

Altceva te face sa nu pui mana pe pusca, pe topor sau sa nu scoti cuiu' de la grenada.

Dramu' ala de empatie, de mila, de Esenta Umana in fond.

 

Respect faptu' ca esti atee si n-am nimic cu acest lucru.

Fiecare-si alege drumu-n viata, mai rau e atunci cand mediu-l alege pt tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dap,era un mare cunoscator al doctrinei crestine.........oamenii isi schimba religia

 

oamenii care-si schimba religia (mai ales cu una de genul acesta) se cred mai presus de restul lumii in cele mai multe cazuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad cam asa:e vorba de alegere,in cele mai multe cazuri.Daca vrei sa jefuiesti o banca,nimeni nu te poate impiedica sa nu incerci,dar consecintele exista:poti fi arestat,sa petreci urmatorii ani in inchisoare,daca reusesti trebuie sa fugi,etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vad cam asa:e vorba de alegere,in cele mai multe cazuri.Daca vrei sa jefuiesti o banca,nimeni nu te poate impiedica sa nu incerci,dar consecintele exista:poti fi arestat,sa petreci urmatorii ani in inchisoare,daca reusesti trebuie sa fugi,etc.

 

 

Atata timp cat "lovesti" in ceilalti, destinu' tau AICI si DINCOLO o va lua razna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×