Sari la conținut
Forum Roportal
tranky

Problema ciudata cu monitorul(va roog ajutati)

Postări Recomandate

salut oameni...am si eu o mare problema cu monitorul. Este un CRT LG de 17" si are cva vechime...vreo 2 3 ani...de la o vreme in coace tot incepea sa o ia razna culorile....adica aparea un fond verde...in loc de culorile normale...toate culorile par verzi....e nasol rau...pana acum rezolvam aceasta problema oprind monitorul si lasandul vreo 3 minute...iar apoi ii dadeam drumu si isi revenea...sau cate o data isi revenea pur si simplu fara sa fac nimic...dar acum...de 2 zile nu isi mai revine orice as face...va roog ziceti`mi si mie ce sa fac ca sunt disperat rau...:doh:((

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut oameni...am si eu o mare problema cu monitorul. Este un CRT LG de 17" si are cva vechime...vreo 2 3 ani...de la o vreme in coace tot incepea sa o ia razna culorile....adica aparea un fond verde...in loc de culorile normale...toate culorile par verzi....e nasol rau...pana acum rezolvam aceasta problema oprind monitorul si lasandul vreo 3 minute...iar apoi ii dadeam drumu si isi revenea...sau cate o data isi revenea pur si simplu fara sa fac nimic...dar acum...de 2 zile nu isi mai revine orice as face...va roog ziceti`mi si mie ce sa fac ca sunt disperat rau...:bye:((

 

orice monitor are si el o viata...monitoarele cu tub cinescop ( ca de altfel toate monitoarele), pentru a reda culorile au din constructie un decodor de culoare, care in timp oboseste.

Oboseste si tubul..culorile sunt realizate prin combinarea culorilor rgb ( rosu-galben-albastru)...de cele mai multe ori se duce culoarea rosie sau albastra....la tine pesemne ca a plecat cu sorcova culoarea rosie....

....cumpara-ti altul...sau dute la un centru de reparat...( iti forteaza tensiunea pe katod ...dar nu dureaza foarte mult nici asta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea mai schimba lucrurile intr-un anumit timp... in fine..

Verifica cablul

Vezi sa nu fie in preajma tv-ului, boxelor etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai ditamai magnetul in preajma lui? :blink:

 

Vezi din setari din windows, si setarile de culoare din meniul lui ....

 

Vezi cablurile, inclusiv cel de alimentare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gata...am luat subwooferul de langa el...si dupa 2 zile sia revenit la normal....cred ca din cauza asta sa facut verde ca erau boxele langa el...ms oricum tuturor :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gata...am luat subwooferul de langa el...si dupa 2 zile sia revenit la normal....cred ca din cauza asta sa facut verde ca erau boxele langa el...ms oricum tuturor :blink:

 

Da ce subwoofer ai? :D De inverzeste asa monitorul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ce subwoofer ai? :D De inverzeste asa monitorul....

 

unul care care un mic magnet :blink:

 

din nefericire durata de viata a monitorului va fi foarte redusa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unul care care un mic magnet :)

 

din nefericire durata de viata a monitorului va fi foarte redusa .

 

Nu cred ca e paguba mare.... CRT-uri gasesti aici si la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca e paguba mare.... CRT-uri gasesti aici si la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×