Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Inchinarea si pupatul sfintelor moaste.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa 1990 industria ortodoxa sa dezvoltat foarte mult in timp ce adevaratele sectoare industriale care au dat paine tarii au fost distruse sistematic.In locul lor sau construit mii de biserici,manastiri si schituri,care nu ofera nici paine,nici locuri de munca si nici macar o crestere a credintei sau moralitatii in tara noastra.Sa zicem ca e bine asa rau.Totusi ce legatura are crestinismul cu pupatul si inchinarea la mortaciuni,oase(made in grecia),practici specifice paganilor din evul mediu.Rade lumea de noi.Daca ar fi vorba de niste babe proaste si superstitioase as intelege,dar ma doare cand vad tineri subjugati de spiritismul ortodox.Poate vreun pupator de oase sa ma convinga ca aceasta practica nu tine de incultura,ignoranta si vrajitorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cauza construirii bisericilor s-a distrus sectorul industrial? :think:

 

pupatul moastelor tine de credinta fiecaruia, nu de incultura, ignoranta sau vrajitorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa 1990 industria ortodoxa sa dezvoltat foarte mult in timp ce adevaratele sectoare industriale care au dat paine tarii au fost distruse sistematic.In locul lor sau construit mii de biserici,manastiri si schituri,care nu ofera nici paine,nici locuri de munca si nici macar o crestere a credintei sau moralitatii in tara noastra.Sa zicem ca e bine asa rau.Totusi ce legatura are crestinismul cu pupatul si inchinarea la mortaciuni,oase(made in grecia),practici specifice paganilor din evul mediu.Rade lumea de noi.Daca ar fi vorba de niste babe proaste si superstitioase as intelege,dar ma doare cand vad tineri subjugati de spiritismul ortodox.Poate vreun pupator de oase sa ma convinga ca aceasta practica nu tine de incultura,ignoranta si vrajitorie?

 

indiferent daca le pupi sau nu, daca crezi sa nu , bunul simt iti lipseste .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Flori citeste mai cu atentie textul. Am folosit o comparatie pt. cei care inteleg mai greu un subiect simplu.Ravl ce ai cu bunul si dragul meu simt care nu-mi lipseste dimpotriva sant plin de da pe dinafara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt simple oase, cum ai spus si tu sunt moaste. Is curioasa daca dupa ce mori corpul tau nu va putrezi? Sunt lasate pentru necredinciosi, caci cei care au trairi le inteleg rostul. Iar pupatul, atinsul este o lasitate din partea oamenilor, ca si cum vor asa de usor sa li se ierte pacatele printr-o simpla atingere, printr-un simplu sarut vor vindecarea trupului care este "rodul" pacatelor lor. Acele moaste, icoane etc au o vibratie inalta si venim noi intinatii cu de toate si vrem sa le intinam si pe ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit. si?

Dupa 1990 industria ortodoxa sa dezvoltat foarte mult in timp ce adevaratele sectoare industriale care au dat paine tarii au fost distruse sistematic.In locul lor sau construit mii de biserici,manastiri si schituri,care nu ofera nici paine,nici locuri de munca si nici macar o crestere a credintei sau moralitatii in tara noastra.Sa zicem ca e bine asa rau.Totusi ce legatura are crestinismul cu pupatul si inchinarea la mortaciuni,oase(made in grecia),practici specifice paganilor din evul mediu.Rade lumea de noi.Daca ar fi vorba de niste babe proaste si superstitioase as intelege,dar ma doare cand vad tineri subjugati de spiritismul ortodox.Poate vreun pupator de oase sa ma convinga ca aceasta practica nu tine de incultura,ignoranta si vrajitorie?

ce fabrica s-a daramat pentru a se construi o biserica?

faptul ca tu nu crezi in ceva, nu inseamna ca e incultura, ignoranta si vrajitorie.

ritualurile sunt ritualuri. tine de credinta fiecaruia. daca un om crede ca se va vindeca pupand moaste, pe cine deranjeaza?

 

expresiile lasa de dorit in exprimarea bunului simt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Flori citeste mai cu atentie textul. Am folosit o comparatie pt. cei care inteleg mai greu un subiect simplu.Ravl ce ai cu bunul si dragul meu simt care nu-mi lipseste dimpotriva sant plin de da pe dinafara.

 

mdea , te reversi ... .

 

 

oricum , intr'o buna zi vei intelege valoarea unui os, pe care'l pupa credinciosii , indiferent ca'i iadesul de la pieptul unei gaini sau de vreo relicva veritabila .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt simple oase, cum ai spus si tu sunt moaste. Is curioasa daca dupa ce mori corpul tau nu va putrezi? Sunt lasate pentru necredinciosi, caci cei care au trairi le inteleg rostul. Iar pupatul, atinsul este o lasitate din partea oamenilor, ca si cum vor asa de usor sa li se ierte pacatele printr-o simpla atingere, printr-un simplu sarut vor vindecarea trupului care este "rodul" pacatelor lor. Acele moaste, icoane etc au o vibratie inalta si venim noi intinatii cu de toate si vrem sa le intinam si pe ele.
Tot respectul pt.acei sfinti din trecut.E bine sa le urmam faptele si atat.Stii ce spune prima porunca din decalog(exod 20).
am citit. si? ce fabrica s-a daramat pentru a se construi o biserica? faptul ca tu nu crezi in ceva, nu inseamna ca e incultura, ignoranta si vrajitorie. ritualurile sunt ritualuri. tine de credinta fiecaruia. daca un om crede ca se va vindeca pupand moaste, pe cine deranjeaza? expresiile lasa de dorit in exprimarea bunului simt.
Intrebarea ta este fortata din context.Din partea mea poti sa pupi toate oasele mortilor daca crezi ca asta te va vindeca de boli,poate si de ignoranta.Numai recunoaste ca esti pagana si iti place sectorul spiritist.Daca zici ca esti crestina ,lucrurile se schimba.Scrie pe forum ce spune sfanta scriptura in exod 20.1-4.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot respectul pt.acei sfinti din trecut.E bine sa le urmam faptele si atat.Stii ce spune prima porunca din decalog(exod 20). Intrebarea ta este fortata din context.Din partea mea poti sa pupi toate oasele mortilor daca crezi ca asta te va vindeca de boli,poate si de ignoranta.Numai recunoaste ca esti pagana si iti place sectorul spiritist.Daca zici ca esti crestina ,lucrurile se schimba.Scrie pe forum ce spune sfanta scriptura in exod 20.1-4.

Dragule, daca tu nu ai inteles ce inseamna cu adevarat a fi crestin, nu am ce sa iti fac. Crestinismul inseamna sa urmezi invatatura lui Cristos, normele morale, atata timp cat in inima ta il iubesti pe Cristos, nu conteaza ritualurile pe care le urmezi, sunt doar ceva de suprafata si nu te fac mai putin bun decat un protestant de exemplu care se bate cu pumnul in piept si se lauda ca el respecta Biblia, si ii acuza pe altii de paganism in mandria lui. Si care e problema ca s-au construit biserici? Nu te obliga nimeni sa intri in ele, dar atata timp cat exista oameni care merg acolo pentru ca asa se simt mai aproape de Dumnezeu, cine iti da tie dreptul sa acuzi?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mdea , te reversi ... .

oricum , intr'o buna zi vei intelege valoarea unui os, pe care'l pupa credinciosii , indiferent ca'i iadesul de la pieptul unei gaini sau de vreo relicva veritabila .

Stii vreun popor educat,civilizat,avansat care sa practice ritualuri pagane ca cel pe care l-am mentionat?Numai in Africa salbatica se mai practica astfel de ritualuri.De aceea iq-ul romanilor se apropie de cel al continentului negru."Valoarea unui os" o apreciez numai la friptura si daca are carne pe el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×