Sari la conținut
Forum Roportal
ciprian2007

Daca va opreste politia

Postări Recomandate

Faptul ca nu semnezi procesul verbal te ajuta doar pentru un singur lucru.Iti permite ca ulterior daca doresti ,sa contesti in instanta contraventia,constatarea,infractiunea,dupa caz,de care ai fost acuzat.Daca semnezi este ceva mai greu dar si in acel caz exista solutii, daca te tin buzunarele,nervii si crezi ca merita sa contesti la tribunal.

In privinta Daciilor oprite mai des in trafic de catre politie,nu este nici o discriminare ci doar o probabilitate mai mare sa gaseasca ceva la o Dacie.O defectiune tehnica,un RAR sau ITP depasit,ba chiar este mai probabil sa fie furata o Dacie decat orice alta marca, de asemenea tot Daciile sunt mai folosite la producerea de infractiuni pentru ca paguba in urma confiscarii unui harb este mai mica decat daca vorbim de o alta marca de masina sau un tip de Dacie mai nou,de la Nova in sus.Cu alte cuvinte sunt vizate berlinele 1300 si 1310,atat de hoti pentru piese cat si de politisti, pentru amenzi si dosare de cercetare, ca doar au si ei o "norma".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne opreste politia, ne vom aduce aminte de invataturile din acest topic , deschis in 2007, nearhivat si 'reinviat' pentru 'bla,bla' in 2012.

 

Gizas!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca mie mi-a prins bine topicul. Am invatat ceva si anume ca in Ro politia iti face proces verbal la fata locului si ti-l da sa-l semnezi. :lol:

E bine de stiut ce se poate face sau nu in acest caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca informatia este eronata. Nu se procedeaza mereu asa.

Eu am primit un proces verbal, intocmit cu 1 an in urma( fata de ziua primirii), in conditia in care nu m-a oprit niciun politist.In PV se stipula ca as fi circulat cu 63Km/h, intr-o zona in care limita de viteza era 60km/h.

Nimeni nu m-a oprit la vremea aia, evident ca semnatura mea nu exista pe procesul verbal. Dupa 6 luni , altul similar.

Le-am ignorat. Se vede treaba ca am procedat corect, pentru ca au trecut 10 ani si nimeni nu a mai spus nimic despre asta.

Deci, nu prea este mare lucru de invatat. Intr-o tara in care nu exista reguli, iar cele existente nu se aplica, apare haosul. Ca atare...orice este posibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca ai voie 10 km plus fata de limita de viteza.Asta ca sa nu se intample cazuri de amenda pt 63 de km la limita de 60.

 

Si matzul din avatarul Naeemei ii minunat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi fost de fapt limita de 50 la ora.

 

 

 

Dar eu am alta nelamurire, poate stie cineva mai multe pe acest subiect. daca ma opreste politia, cum se presupune ca ar trebui sa ma comport legal: ma dau jos din masina si vorbesc cu politaiul sau stau in masina si il astept sa vina la mine si vorbesc cu el prin geamul deschis? Eu, dintr-un fel de bun simt, sunt tentat sa cobor, astfel incat vorbim de pe picior de egalitate, adica eu nu eu asezat si el in picioare.

 

Dar am auzit ca in unele tari, daca te dai jos din masina, politistii ar putea lua gestul drept unul de agresivitate :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai auzit bine si de curand s-a schimbat si in Romania procedura.Nu este foarte clara inca si nici politistii atat de drastici,daca cobori din masina n-o sa te trezesti cu gloantele suierand pe la urechi sau doamne fereste prin urechi.Nu se stie insa in ce toane il gasesti pe organ in ziua aia, asa incat mai bine respecti procedura.

Trebuie sa stai in masina si sa astepti sa vina el la tine.Dupa care ce-ti zice sa faci ,aia faci.Inainte iti facea asa discret semn din degete:"Vino ma animalule incoa' sa vezi ce ti-o trag acuma.Stii ce-ai facut nu?!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar am auzit ca in unele tari, daca te dai jos din masina, politistii ar putea lua gestul drept unul de agresivitate :stars:

In Canada este asa , am inteles ca si daca se defecteaza ceva , stai frumos in masina pana ce vine firma cu care ai contract sa te remorcheze .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. Eu conduc o dacie 1310 de peste 2 ani, si m-a oprit o singura data.

 

 

d-aia te-a oprit, ca ai dacie. era curios sa vada daca mai merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×