Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma bucur tare sa aud ca a fost timp frumos la festival,si cel mai important ca a fost sonorizarea buna. Se putea de mai mult timp realiza acest proiect dar nici o data nu e prea tirziu.Opera din Timisoara a avut mult de cistigat avindul ca director general pe Maestrul Corneliu Murgu. Are o experienta vasta si multe idei noi ceea ce pe la noi romanii lipsesc. Asta e bine,chiar foarte bine. :doh:

Despre Octavian Vlaicu pot sa-ti spunca e sarmant,nu ajunge din urma pe Cristian Rudic, dar merge.Incazul in care arati bine si esti frumusica ai sanse sa-l cunosti si personal.(e fustangiu) Trebuie sa te bagi putin in seama si functioneaza.Nu este neaparat sa se ajunga prea departe,dar este o companie placuta si cu umor.

Eu sunt plecata de multi ani din Timisoara,si de aceea unica mea legatura cu opera de acolo e internetul.Pe aici e bine si esti respectat la adevarata valoare,si ce e si mai bine platesc de 12 ori mai bine salarul.Ce zici,a meritat sa schimb de teatru? :crazy: Adevarul e ca imi este dor de toti cei din opera si mi-ar face placere sa cint intro zi iarasi pe aceasta scena.

Multe salutari si mai pove-mi! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur tare sa aud ca a fost timp frumos la festival,si cel mai important ca a fost sonorizarea buna. Se putea de mai mult timp realiza acest proiect dar nici o data nu e prea tirziu.Opera din Timisoara a avut mult de cistigat avindul ca director general pe Maestrul Corneliu Murgu. Are o experienta vasta si multe idei noi ceea ce pe la noi romanii lipsesc. Asta e bine,chiar foarte bine. :ok:

Despre Octavian Vlaicu pot sa-ti spunca e sarmant,nu ajunge din urma pe Cristian Rudic, dar merge.Incazul in care arati bine si esti frumusica ai sanse sa-l cunosti si personal.(e fustangiu) Trebuie sa te bagi putin in seama si functioneaza.Nu este neaparat sa se ajunga prea departe,dar este o companie placuta si cu umor.

Eu sunt plecata de multi ani din Timisoara,si de aceea unica mea legatura cu opera de acolo e internetul.Pe aici e bine si esti respectat la adevarata valoare,si ce e si mai bine platesc de 12 ori mai bine salarul.Ce zici,a meritat sa schimb de teatru? :o: Adevarul e ca imi este dor de toti cei din opera si mi-ar face placere sa cint intro zi iarasi pe aceasta scena.

Multe salutari si mai pove-mi! :focus:

Din pacate nu stiu cand se va ajunge si in Romania sa fie respectat omul la adevarata valoare. ;) Pacat ca nu se investesc bani mai multi in cultura pentru ca tot noi avem de pierdut.Dar poate nu mai exista nici interes.Bine ca avem manele si tigani pe toate drumurile... :yes: Si totusi noi ,timisorenii putem sa multumim directorului Corneliu Murgu si sponsorilor ca mai avem parte de cate o premiera.Cred ca isi da interesul si cum ai spus si tu are multe idei noi si se straduieste sa apropie publicul.Icheie contracte pentru spectacole in strainatate(bine pentru ei mai rau pentru noi pentru ca nici bine nu incepe stagiunea de toamna si pleaca cate o luna).Solisti din afara avem ocazia sa vedem in Festivalul Timisoara muzicala.

Mai povesteste-mi despre tine.Intotdeauna ai vrut sa fii solista de opera?Cum decurge o zi din viata unui solist de opera?Ai mai fost in Timisoara de cand ai plecat?

O saptamana cat mai buna si pe curand...Bye,bye..... :)

P.S.Mersi pentru informatiile despre Octavian.Cred ca este sarmant si are niste ochi albastri superbi...Dar eu nu prea stiu cum sa ma bag in seama....Stii cumva cand este nascut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici cea mai mica idee cind e nascut. Tata zicea mai demult ca asa un ginere si-ar imagina pt mine. Ce sa faci daca la mine nu a trezit nici un interes.A ramas tata fara ginere chipes. Nu ca al meu sot nu ar fi frumos dar poate nu pe placul la tata.Ce sa faci, mie trebuia sa-mi placa si nu lui.

O zi in viata unui solist.Exemplul meu: 8.00 desteptarea,9.00 imi duc copila la gradi,10.00 incep repetitia (la servici),10.45 am pauza si reusesc sa-mi beau cafeaua,11.00 a doua parte de repetitie,12.00 termin repetitia,(asta in cazul in care nu e repetitie de scena ca astea dureaza pina la 14.00),fug acasa sa fac mincare si sa maninc cu sotul,15.00 imi recuperez copila de la gradi,16.30 imi organizes copila la un film la calculator de desene animate si eu in acest timp fac sport,18.00 imi prepar totul pentru babysiter (eu sunt singura printre straini si nu am cu cine sa-mi las copilul asa ca dau bani grei ca sa am sansa de a lucra),18.30 vine dadaca si eu o tulesc la servici mai tot timpul cu capul aproape ud ca nu am timp sa ma usuc bine.(ceea ce e tragic pe un cintaret),19.00 incepe repetitia si dureaza depinzind de regizor-poate sa fie jumatate de ora sau chiar pina la 23.00 noaptea.Si daca nu sunt repetitii seara ai spectacole. Iar a doua zi de la inceput. Si nu avem simbete si duminici, ne stim orarul de munca de pe o zi pe alta,asa ca planuri prea mari pt poimiine nu se prea pot face. In schimb avem o vacanta de o luna jumate din 15 iulie pina in 23 august. ;)

Asa e viata de artist. Si printre altele mai gasim timp si pentru noi.

 

Eu nu am visat niciodata sa fiu cintareata. Am avut norocul sa ma descopere altii. Nu sunt dintr-o familie de cintareti,iar ai mei parinti sunt paraleli cu acest tip de muzica. Cel putin au incercat sa se impace cu gindul si sa plinga pe la colturi ca nu am ramas invatatoare pe la nu stiu ce sat uitat de lume,asa cum doreau ei.

 

Te pup si pe curind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am nici cea mai mica idee cind e nascut. Tata zicea mai demult ca asa un ginere si-ar imagina pt mine. Ce sa faci daca la mine nu a trezit nici un interes.A ramas tata fara ginere chipes. Nu ca al meu sot nu ar fi frumos dar poate nu pe placul la tata.Ce sa faci, mie trebuia sa-mi placa si nu lui.

O zi in viata unui solist.Exemplul meu: 8.00 desteptarea,9.00 imi duc copila la gradi,10.00 incep repetitia (la servici),10.45 am pauza si reusesc sa-mi beau cafeaua,11.00 a doua parte de repetitie,12.00 termin repetitia,(asta in cazul in care nu e repetitie de scena ca astea dureaza pina la 14.00),fug acasa sa fac mincare si sa maninc cu sotul,15.00 imi recuperez copila de la gradi,16.30 imi organizes copila la un film la calculator de desene animate si eu in acest timp fac sport,18.00 imi prepar totul pentru babysiter (eu sunt singura printre straini si nu am cu cine sa-mi las copilul asa ca dau bani grei ca sa am sansa de a lucra),18.30 vine dadaca si eu o tulesc la servici mai tot timpul cu capul aproape ud ca nu am timp sa ma usuc bine.(ceea ce e tragic pe un cintaret),19.00 incepe repetitia si dureaza depinzind de regizor-poate sa fie jumatate de ora sau chiar pina la 23.00 noaptea.Si daca nu sunt repetitii seara ai spectacole. Iar a doua zi de la inceput. Si nu avem simbete si duminici, ne stim orarul de munca de pe o zi pe alta,asa ca planuri prea mari pt poimiine nu se prea pot face. In schimb avem o vacanta de o luna jumate din 15 iulie pina in 23 august. :friends:

Asa e viata de artist. Si printre altele mai gasim timp si pentru noi.

 

Eu nu am visat niciodata sa fiu cintareata. Am avut norocul sa ma descopere altii. Nu sunt dintr-o familie de cintareti,iar ai mei parinti sunt paraleli cu acest tip de muzica. Cel putin au incercat sa se impace cu gindul si sa plinga pe la colturi ca nu am ramas invatatoare pe la nu stiu ce sat uitat de lume,asa cum doreau ei.

 

Te pup si pe curind.

Ai un program cam incarcat...Nu mi-am imaginat niciodata ca se fac asa de multe repetitii pe zi.Cand ai timp si pentru tine?Banuiesc ca iti place ceea ce faci,nu?Cand ai talent si iti place ceea ce faci nu poate sa iasa decat un lucru bun,nu?

Eu lucrez de la ora 8.00 la ora 16.00 iar sambetele si duminicile sunt libera.Nu pot sa ma plang ca nu am timp liber.

Din ce mi-ai povestit am inteles ca ai o fetita dar nu ai foarte mult timp pentru ea.Nu se plange ca esti pre mult timp plecata?

Dar tie nu ti se face dor de acasa,de ai tai?Este adevarat ca esti bine platita si mai ales(lucrul cel mai important) esti RESPECTATA dar tot acasa este cel mai bine.Gresesc?

Cum este sa fii pe scena?Nu ai emotii?Cum este publicul?Este altfel decat cel din tara?Pun prea multe intrebari?Sa-mi spui daca sunt prea insistenta,ca nu vreau sa te plictisesc.

Te las acum si astept vesti de la tine.Ceau.. :blink:

P.S. Ce fel de muzica asculti in timpul liber?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ola, tuturor!

 

Sunt din Tm si ma bucur sa va cunosc.

Draga Oana, doresc sa iti dau si eu cateva informatii despre Octavian Vlaicu. Este asa cum a zis si Marita si pe deasupra are si o prietena , o legatura foarte serioasa din cate stiu eu. Si, prietena lui este o femeie foarte frumoasa.

Cat priveste stagiunea asta, mie mi-au placut Turandot si Aida. Patrizio nu are o voce foarte buna dar se vede ca munceste.

In schimb, imi place din ce in ce mai mult Marius Manea. Are un potential fantastic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ola, tuturor!

 

Sunt din Tm si ma bucur sa va cunosc.

Draga Oana, doresc sa iti dau si eu cateva informatii despre Octavian Vlaicu. Este asa cum a zis si Marita si pe deasupra are si o prietena , o legatura foarte serioasa din cate stiu eu. Si, prietena lui este o femeie foarte frumoasa.

Cat priveste stagiunea asta, mie mi-au placut Turandot si Aida. Patrizio nu are o voce foarte buna dar se vede ca munceste.

In schimb, imi place din ce in ce mai mult Marius Manea. Are un potential fantastic.

Mersi pentru informatiile despre Octavian.Ai cumva si alte informatii mai interesante?Despre cei doi tenori de care ai amintit nu prea ma intereseaza intrucat Octavian este THE BEST pentru mine.Nu ca ar canta rau cei doi dar sarmul lui Octavian nu il are nici unul.Este extraordinar in MY fair lady.Merita sa vezi piesa daca nu ai vazut-o inca.

Ciao! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut My fair lady si ai dreptate, Octavian a avut o prestanta f buna. Mie imi place de Marius Manea ca si tenor.

Alte informatii interesante? In ce sens? Dar cred ca mai bine ne scriem pe mail despre aceste amanunte. Nu cred ca intereseaza pe toata lumea informatiile despre Octavian. Al meu este acelasi cu id-ul, pe yahoo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Daca va mai intereseaza cand este nascut Octavian Vlaicu, va pot spune ca pe 1 decembrie. Suntem buni prieteni si, intr-adevar, este o persoana deosebita si un prieten de nadejde! Toate bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, tuturor!

Se pare ca sunt multe persoane care sunt interesate de Octavian. Are dreptate annisiaalex, este un prieten de nadejede si un om desosebit, insa si prietena lui este o persoana extraordinara. Am avut ocazia sa o cunosc si nu cred ca exista, in opinia mea, o femeie atat inzestrata cum este ea. :cheer: Si, nici nu am vazut o pereche mai potrivita. Asa ca eu cred ca noi, putem ramane la stadiul de admiratoare, si cam atat.

Oricum, eu astept continuarea stagiunii.

Ce se mai stie de Cristian Rudic? De ce nu mai apare pe scena?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va salut, scumpilor! am reaparut si eu pe acest forum, cred ca dupa vreo 3-4 ani de absenta!!! eu sunt fosta Blue_butterfly.... intre timp devenita Desiderio!!!

 

Marita, te salut prima, deoarece am aflat ca esti "din bransa". Pot sa indraznesc sa te intreb pe unde canti, ce si cum??? imi cer scuze daca ai mai scris, nu am citit decat ultima pagina!! iti doresc mult mult succes, si te rog sa ne tii la curent cu reusitele tale!!!!

 

va invit, desi poate ca ati facut-o deja sa accesati site-ul www.opera.uv.ro pt discutii (aprinse) despre opera!!!

 

in alta ordine de idei: am aflat ca sunteti cu totii innebuniti dupa Vlaicu, iar cineva spunea ca Patrizio nu are voce buna! Personal declar ca imi plac foarte mult progresul pe care il face cu ficare spectacol!!! si in plus, el a cantat ca si bariton multi ani!!!

 

Toata stima pt Maestrul Murgu si ii doresc sa-i dea Dumnezeu zile multe si bune, ca avem mare mare nevoie de el!!!

 

va pup pe toti si astept parerile voastre in legatura cu programul lunii decembrie!!! (pt detalii si cv-uri ale artistilor accesati site-ul operei!!!! prospat actualizat!!! )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×