Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mmmdaaa.......ieri, azi si maine e Festivalul de Opera si Opereta din Timisoara.... ieri a fost Vaduva vesela, azi, Liliacul, iar maine Silvia. :tease: Sper sa mergeti (timisorenii) cat mai multi ca e foarte interesant... chiar daca le-ati mai vazut... Cristian Rudic este cel mai talentat dintre toti, parerea mea. Nu prea apare prin articole in ziare doar in : Banateanul acum un an!

Merita vazut!

 

/* cam bate vantul pe aici, nu prea vad mesaje recente...dar asta este, nu prea mai sunt persoane interesante de opera, poate de teatru da... */

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mmmdaaa.......ieri, azi si maine e Festivalul de Opera si Opereta din Timisoara.... ieri a fost Vaduva vesela, azi, Liliacul, iar maine Silvia. :headspin: Sper sa mergeti (timisorenii) cat mai multi ca e foarte interesant... chiar daca le-ati mai vazut... Cristian Rudic este cel mai talentat dintre toti, parerea mea. Nu prea apare prin articole in ziare doar in : Banateanul acum un an!

Merita vazut!

 

/* cam bate vantul pe aici, nu prea vad mesaje recente...dar asta este, nu prea mai sunt persoane interesante de opera, poate de teatru da... */

[/quote

Se poate posta si la sectiunea balet clasic pe acest topic? Mie imi place si am avut prilejul sa vad baletul "Romeo Si Julieta", Prokofiev, interpretat de Teatrul de balet din Moscova(asa se numeste). Intre 1,5 si 3 mil biletul, dar a meritat, a fost in mai. Preferatul meu ramane Ceaikovsky, este de neegalat in muzica compusa pentru baletul clasic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valeu,inca mai fac furori astia doi printre gagici.Nu s-au c-am hodorogit?Tot tineri flacai au ramas? Nimic singe nou prin acest teatru? Si sa nu-mi spuneti ca strabunicu Murgu inca mai cinta. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Valeu,inca mai fac furori astia doi printre gagici.Nu s-au c-am hodorogit?Tot tineri flacai au ramas? Nimic singe nou prin acest teatru? Si sa nu-mi spuneti ca strabunicu Murgu inca mai cinta. :yes:

Am impresia ca esti putin ironica.Si am o intrebare.La cine te referi cand spui ca s-au hodorogit?In ceea ce priveste solistele din Timisoara ,mie imi place foarte mult Mariana Sarba,Nicoleta Colceiar,Narcisa Brumar.

Dar tu de cand nu ai mai mers la opera? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac opera.Asta imi e maseria.Si ma refeream la cei doi tineri "flacai" Cristian Rudic si Octavian Vlaicu. Celalalt strabunic Corneliu Murgu nici sa nu mai vorbim ca ar fi cazul sa mai lase si pe altii sa cinte ceva mai tineri ca la el deja se balangane corzile. Ma intristeaza sa vad ca nu mai apare nici un tenor nou in acest teatru de cind e el director.Au trecut ceva ani buni si inca nu se arata nimic nou la orizont.Apropo, cum cinta Crina Vezentan?

P.S. Tu cu ce te ocupi.Ma bucura nespus de mult sa vad ca mai ai si indragostiti ai operei.Felicitari.Asa inainte!

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu fac opera.Asta imi e maseria.Si ma refeream la cei doi tineri "flacai" Cristian Rudic si Octavian Vlaicu. Celalalt strabunic Corneliu Murgu nici sa nu mai vorbim ca ar fi cazul sa mai lase si pe altii sa cinte ceva mai tineri ca la el deja se balangane corzile. Ma intristeaza sa vad ca nu mai apare nici un tenor nou in acest teatru de cind e el director.Au trecut ceva ani buni si inca nu se arata nimic nou la orizont.Apropo, cum cinta Crina Vezentan?

P.S. Tu cu ce te ocupi.Ma bucura nespus de mult sa vad ca mai ai si indragostiti ai operei.Felicitari.Asa inainte!

:shout:

Eu nu lucrez in acest domeniul,sunt economista dar in timpul liber imi place sa mai vad cate un spectacol de opera.Chiar daca nu am cunostinte in domeniu cred ca nu am gresit cand am afirmat ca Octavian Vlaicu este un cantaret foarte bun.Si sa fim seriosi nu poti spune ca s-a hodorogit.(poate nu mai are 20 de ani dar nici nu este la final de cariera??????).Iar pe Cristian Rudic din pacate nu l-am mai vazut in prea multe opere in ultimul timp(Pacat!).Mi-a placut foarte mult in Traviata,Don Giovani,Liliacul..... Crina Vezentan nu sunt sigura cine este.In privinta tenorilor trebuie sa recunosc ca ai dreptate.Nu stiu care este motivul pentru care opera din Timisoara nu are tenori.

Astept sa vad ce ne aduce stagiunea urmatoare.Sper la mai multe spectacole si premiere.

O saptamana placuta! :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:angry: :( Multumesc la fel. Si tie o saptamina placuta.Ai dreptate.Nu se poate spune in nici un caz ca cei doi sunt la sfirsitul carierei.Nici pe departe.Se poate spune ca sunt in plina cariera. Eu ma refeream la faptul ca daca inca mai rup mintile la gagici.Sigur ca amindoi au niste voci tare frumoase.Si pe deasupra Cristian este un foarte talentat actor nu numai cintaret.Si asta il ajuta tare mult. Cu alte cuvinte e Sarmant pe scena si nu numai.

Pe curind,si mai pove-mi ce se mai intimpla pe la noi pe la opera.Ca de departe e cam greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol2::lol2: Multumesc la fel. Si tie o saptamina placuta.Ai dreptate.Nu se poate spune in nici un caz ca cei doi sunt la sfirsitul carierei.Nici pe departe.Se poate spune ca sunt in plina cariera. Eu ma refeream la faptul ca daca inca mai rup mintile la gagici.Sigur ca amindoi au niste voci tare frumoase.Si pe deasupra Cristian este un foarte talentat actor nu numai cintaret.Si asta il ajuta tare mult. Cu alte cuvinte e Sarmant pe scena si nu numai.

Pe curind,si mai pove-mi ce se mai intimpla pe la noi pe la opera.Ca de departe e cam greu.

O sa-ti spun despre ultimele spectacole care au fost. Au avut loc pe 25,26,27 august in Parcul Rozelor(Vaduva vesela,Liliacul si Silvia).Poate ai auzit,de anul trecut s-a initiat un proiect de catre Primaria din Timisoara in colaborare cu Opera Nationala din Timisoara (Festivalul de opera si opereta).Chiar daca meteorologii nu anuntasera o vreme favorabila in cele din urma vremea a tinut cu noi si am avut parte de trei seri minunate (eu nu am ajuns decat la Liliacul si Silvia).Sonorizarea a fost foarte buna, publicul numeros iar solistii erau in forma.A cantat si preferatul meu(Octavian V.) in Liliacul .A fost superb ca intotdeauna.Urmatorul spectacol este pe 27 septembrie (Elixirul Dragostei-nu l-am vazut pana acum,anul acesta in primavara cred ca a fost premiera).

Ai putea sa-mi mai spui cate ceva despre Octavian?Eu nu stiu decat ca ii plac motocicletele, ii place sa se dea cu parapanta , ii place muzica rock si cam atat...

Dar tu de cand esti plecata din Timisoara? Si cat de departe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×