Sari la conținut
Forum Roportal
Nebuloasa

Fotografii care au schimbat istoria

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista anumite poze care reusesc sa exprime mai mult decat 1000 de cuvinte.

 

1. Kevin Carter a reusit sa imortalizeze in sudul Sudanului imaginea care i-a adus premiul Pulizer, dar si moartea. Fotografia surprinde un copil firav, cazut la pamant din cauza foamei, a carui moarte era asteptata si urmarita din apropiere de un vultur, pozitionat in spatele copilului. Aceste imagini ingrozitoare l-au afectat foarte mult pe fotograf, care la putin timp dupa castigarea premiului s-a sinucis.

 

28052004lt0.jpg

 

 

2. La data de 1 februarie 1968, fotograful Eddie Adams de la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare ..

Ce ai face daca ai fii fotograf profesionist si ai avea ocazia sa faci o fotografie inedita ,ce va castiga Premiul Pulitzer ..

"Un copil ,intr-o casa in flacari"

Ai da o mana de ajutor "victimei" sau ai face fotografia ? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Am avut anul acesta norocul sa vad expozitia World Press Photo 2007 la Amsterdam. Unele imagini absolut excelente. Altele pe care nu inteleg de ce le-ar imortaliza cineva, asa cum nu inteleg de ce le-ar publica cineva sau de ce le-ar aprecia.

 

Departe de mine gandul de a minimaliza niste tragedii si nu sunt deloc adepta "maturarii sub covor"-ul istoriei al acestora, si pot intelege natura explicatiei cu "noi tragem un semnal de alarma". Pot intelege si versiunea cu martori ai evenimentelor si cu "acuma e acel moment unic din cariera mea de fotograf". Insa nu le pot accepta. Nu pot accepta ca in unele situatii cineva e dispus sa apese pe declansator mai degraba decat sa intinda o mana. Sau daca chiar nu poate face ceva, nu inteleg de ce ar vrea cineva sa expuna vazului intregii lumi niste fiinte umane "dezbracate" de orice urma de demnitate, adesea chiar de catre semenii lor :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Istoria fotografiei kontro :yes:

 

Bune pozele - mai ales alea cu mortaciunile - inca o dovada a faptului ca moartea e pur si simplu atragatoare :flowers:

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

astea sunt de pe siteul yuppy...felcitari oricum...si inca ceva...ele nu au schimbat istoria ci ne-a aratat-o asa cum e de fapt!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg eu :copilul cu vulturul cu dracu sa stai i sa privesti asa ceva ,fata de la cutremur autoritatile nu au putut interveni ,el ce dumnezeului pazea acolo ?poate sunt poze exceptionale dar nu cred ca pot schimba cu ceva istoria .Ceea ce imi sugereaza mie mai mult e ipocrizia din noi oamenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×