Sari la conținut
Forum Roportal
Her

Despre...vanatoare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intotdeauna m-au amuzat opiniile - cu predilectie feminine - care sustin ca barbatii sunt "vanatori/crai" innascuti si, cum sunt lasati, fie si pentru o nanaosecunda liberi, cum incep sa cucereasca in stanga si in dreapta. Este un comportament tipic masculin care serveste celor ce sustin teoria conform careia barabatii sunt mult mai infideli decat femeile. Aceasta teorie pare solida si este acceptata de o multa lume, ca fiind universal valabila.

Dar oare chiar asa sa fie? Si culmea, aceasta teorie sa vina tocmai din partea ...sexului frumos?!

Parerea mea este ca vanatoarea este inititata si da! condusa de...femei! Este adevarat, ca ele sunt muuult mai subtile decat sexul "tare". De regula, atacul este inceput cu ochiade (acele priviri aruncate de catre femei in directia barbatului preferat, care sunt insistente doar pana in momentul in care acesta observa privirea si, fix in acel moment, respectiva isi pleaca ochii feciorelnic in jos (semn de supunere!) sau si-o "feresc" intr-o parte (semn de...invitatie). Sunt si cazuri in care femeia atrage atentia asupra ei intr-un mod mai putin subtil, rade zgomotos, tuseste sau chiar il abordeaza fizic pe cel vizat (gen ciocnire "intamplatoare" sau daca nu o apropiere fizica astfel incat cei doi sa fie in contact vizual direct fara nici un obstacol intre ei). Un observator mai putin atent ar sesiza doar reactia si initiativa barbatului cu privire la abordarea femeii, dar in 70-80 % din cazuri a acesta a fost - in realitate! - invitat sa o...faca, ce-i drept, intr-un mod nonverbal. Barbatii cu succes la femei sunt aceia care reusesc sa sesizeze acele semnale nonverbale emise de posibilele partenere interesate. Cand abordezi o femeie neinvitat risti sa ai parte de un refuz, si cum nimeni nu isi doreste asa ceva, sunt foarte putini barbati (si in general cei lipsiti de experienta) care abordeaza (fara a fi semnalizati in prealabil ca sunt bineveniti) posibile partenere.

In ceea ce priveste evolutia unei eventuale relatii tot femeia este cea care decide cat vrea de la un barbat si pana unde vrea sa mearga cu el=cat ii va da voie sa obtina. Altfel spus, ea tine in mana decizia de a merge sau nu mai departe. Cati dintre cei de pe aici nu au primit raspunsuri gen "Hai sa ramanem doar prieteni!"=Imi placi, dar...doar atat! Sau inca si mai rau : "Imi pare rau dar am pe altcineva!"=Negatie categorica feminina=O sa o faci...dar singur, nu cu mine!

In subconstientul lor, femeile stiu acest lucru de aceea sunt atat de vehemente in a condamna pe...amante. Ele stiu ca, fara acordul si aprobarea rivalei, vanatoru'...s-ar intoarce acasa cu...buza umflata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu dupa 3 luni pe forumul asta, citesc ceva care promite sa fie interesant si, la sfarsit, trosc...iar despre amante.

emoticoncareisidacutastaturaincap

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In subconstientul lor, femeile stiu acest lucru de aceea sunt atat de vehemente in a condamna pe...amante. Ele stiu ca, fara acordul si aprobarea rivalei, vanatoru'...s-ar intoarce acasa cu...buza umflata!

 

hmm... eu nu stiu cum dormi noaptea ?! :vava:

 

 

si daca'i intra ceva'n ochi ... tot un semnal e ? :vava:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din acest topic atat de frumos scris, umilul meu neuron unicat a inteles asa: La topicul "De ce iubim barbatii?" raspunsul potrivit este : Iubim barbatii, de gingasi ce sunt! Tot timpul ei sunt vanati si vietile noastre ar parea muuuult mai lungi fara aceasta distractiva vanatoare! Her, dragut topic!

In subconstientul lor, femeile stiu acest lucru de aceea sunt atat de vehemente in a condamna pe...amante. Ele stiu ca, fara acordul si aprobarea rivalei, vanatoru'...s-ar intoarce acasa cu...buza umflata!

Pai e vorba si de piata libera si concurenta , care cica mult mai tanara ...

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vanatoarea in sine este chiar draguta tinand cont si de vechimea ei in istorie . Ca s-au inversat un pic rolurile cred ca este o dovada a evolutiei .

Cat priveste sotia , bag de seama ca ajunge vanat , iar amanta vanator , daca am inteles eu corespunzator .

Trofeul amantei este fostul vanat al sotiei ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar sarmanul barbat tot vanat ramane! Ufffff.........

 

Nu , sotia nu este vanat , ea este aparatorul gliei strabune , iar amanta e un fel de atacator....barbatul e doar trofeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc un cuplet d-a lui Tanase, la careu unul din refrene era urmatorul:

 

"De esti mic ori de esti mare

Ori destept ori dobitoc,

Fusta face din oricare

Cate un fraier...din noi toti!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mrrrrrr! Her, ai cea mai mare dreptate. Asta insa nu inseamna ca numa femeile agata. In 10% din cazuri sunt victime ale barbatilor femeile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×