Sari la conținut
Forum Roportal
fluturas_mov

Varicela

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o problema. De 3 zile am varicela, intr-o forma destul de urata. Am eruptii pe absolut toata suprafata corpului, inclusiv in urechi, gura si zona genitala. Am fost la medic si mia dat tratament, nu asta este problema, dar de astazi am observat o scurgere relativ abundenta in zona genitala...si nu stiu daca trebuie sa o asociez cu boala. A mai patit cineva? Mentionez ca am 16 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci...povestea e cam lunga... eu inca locuiescu cu parintii (bineinteles din moment ce am 13 ani) si acum 3 zile pe pielea mamei, pe burta, au aparut niste bube, ca piscaturile de tantar. Nu prea le-am dat atentie, dar pana in ziua urmatoare s-au dublat! A doua zi, ducandu-se la munca, a fost trimisa acasa tocmai din acest motiv. Eu inca speram sa fie vreo intoxicatie, alergie, orice in afara de varsat de vant, insa medicul a fost clar: varicela!! Mentionez ca este o forma mai usoarq, dupa trei zile inca nu i-au aparut bube pe fata si pe intreaga suprafata a corpului, dar totusi asta este...Mama are 38 de ani si la 28 a mai facut varicela insa o forma mai grava ca acum.

 

Un var de`al meu a avut varicela si eu am luat contact cu el la o zi dupa ce i-au disparut bubele, iar din ceea ce am citit inca mai era contagios. Mama s-a intalnit cu el dupa 2 zile si este de parere ca atunci a contactat virusul, desi boala s-a manifestat abia dupa 3 saptamani jumatate - 4 (nu este cam mult?)

 

Acum ma gandesc cu teama ca m-as putea imbolnavi si eu (eu avand si o "obsesie" pentru bubite de cand am facut pojarel SI VARSAT DE VANT tocmai in vacantele de primavara) ? Daca virusul este luat de la varul meu, iar eu nu l-am contactat, nu inseamna ca sunt imuna?? Totusi ma mai gandesc si la faptul ca la acesta era aproape vindecat si la faptul ca eu petrec mult mai mult timp cu mama decat am petrecut cu el in acea perioada si, sa nu uit! la posibilitatea ca virusul sa nu fie luat de la el...

 

Mentionez: mama nu lucreaza intr-un mediu in care ar fi contactat boala (spital, scoala etc), fiind psiholog.

 

In acesta circumstante, care ar fi sansele ca eu sa ma imbolnavesc din nou de varicela, dupa 3-4 ani, luand in considerare si faptul ca mama s-a imbolnavit de 2 ori (si nu are boli, din cate stiu, care sa scada imunitatea) ??

 

Va rog muult sa ma lamuriti pentru ca sunt intr-adevart ingrijorata!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate imi aduc eu aminte, varicela nu e varsat de vat, si la fel din cate imi aduc aminte varicela se poate face de mai multe ori nu doar odata ca alte boli ale copilariei, nu mai stiu exact care e denumirea medicala a varsatului de vant dar cu siguranta nu varicela...deci e ceva perfect normal ce s-a intamplat la mama ta....si nu e o forma grava, pt ca mai are o oarecare parte a imunitatii de acum 3-4 ani....asa zisele Ig(imunoglobuline) care se formeaza la sfarsitul unei infectii in mai mare masura decat acele imunoglobuline de faza acuta, adica acelea care sunt in numar mare in timpul infectiei. deci mama ta a vacut varicela si o va duce pe picioara destul de usor, avand inca o oarecare imunitate, posibilitatea sa o faci si tu? sincer, nu stiu exact care e....dar da si tu un search cu google si vezi care e perioada de incubatie a varicelei(adica perioada de la contactul cu virusul pana la debutul propriuzis, cand incep sa apara simptomele)...bafta la cautari, insanatosire grabnica mamei si noroc chior sa nu te imbolnavesti si tu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×