Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Evolutia spiritului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu zic ca cea mai mare parte a omenirii a uitat ca exista suflet...asta doar datorita desacralizarii omului prin stiinta,tehnologie si manipulare prea accentuata!!!

daca oamenii au uitat ca exista suflet...nu se mai gandesc la el si deci au involuat din punctul asta de vedere.

putem vorbi de evolutie doar daca ne referim la una personala...si asta e destul de rara...mai ales in tarile occidentale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic ca cea mai mare parte a omenirii a uitat ca exista suflet...asta doar datorita desacralizarii omului prin stiinta,tehnologie si manipulare prea accentuata!!!

daca oamenii au uitat ca exista suflet...nu se mai gandesc la el si deci au involuat din punctul asta de vedere.

putem vorbi de evolutie doar daca ne referim la una personala...si asta e destul de rara...mai ales in tarile occidentale!

 

ai dreptate! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate! :roll:

mersi! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omul in ultimii 2000 de ani s-a schimbat sau nu s-a schimbat deloc.

conditii sociale ce s-au modificat au determinat schimbarea legilor... o data cu schimbarea legilor se cauta o reactie si din partea religiilor (ceea ce se intelege in mod comun prin spiritual)... eu cred ca prin procesul de actiune-reactiune, lumea s-a schimbat , dar oamenii au ramas la fel... aceeasi problema eterna: teama de moarte, cred ca e cea care ne face sa ne trezim in fiecare dimineata cu mai multa dorinta de viata.

Lanivel personal nu poti sa generalizezi ca sa compari situatiile... dardin punctul meu de vedere e clar ca s-a schimbat. In bine/rau... aia fiecare stie/simte. Cred ca ne pasa din ce in ce mai putin de spirit si mai mult de implinire materiala, ne robotizam, ne raman insa instinctele. Educatia contribuie si ea la procesu de schimbare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem vorbi de-o evolutie in plan tehnic , o revolutie in planul cunoasterii , a posibilitatilor de informare , dar cu toate marile forte pe care le-a rascolit '' ucenicul vrajitor '' ne gasim la un stadiu mental asemanator celor de dinaintea noastra. Omul nu e mai intelept in administrarea resurselor pe care i le da cunoasterea , si e la fel de violent si la fel de distrugator. Numai ca acum fortele lui sunt inmiite iar potentialul de distrugere creste in progresie geometrica . Daca nu va exista o evolutie spirituala pe masura progresului tehnic , civilizatia va fi pusa in mare pericol . Politica actuala care urmareste globalizarea e in pas cu posibilitatiile actuale se comunicare si deplasare , dar fara o parte spirituala pe masura,lucrurile nu se vor indrepta prea mult. Nu vorbesc neaparat despre religie ; a fi spiritual nu inseamna a fi neaparat religios . Religia poate fi o componenta a spiritului , si o modalitate de abordare a realitatii . Realitatea poate fi privita dintr-o infinitate de perspective ; de aceea sunt si foarte diferiti oamenii . Cresterea discrepantelor economice va alimenta violenta si terorism . Aceasta e partea materiala a problemei , societatile arhaice, medievale se vor simti si pe plan spiritual amenintate si vor actiona , asa cum de fapt se-ntampla . Aceste probleme complexe si periculoase nu putem prezice cum se vor manifesta , si cum se vor rezolva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara discutie ca a evoluat. Pai numai daca te gandesti la cum traiau oamenii acum cateva sute de ani, isi dadeau cu ghioaga in cap si se omorau fara oprire iar religia si credinta erau chestii impuse maselor (cine nu face ce zicem noi se duce in iad!). Cu exceptia sfintilor si initiatilor restul "credeau" de frica. Oricum suntem inca la inceput, de-abia am iesit din Kali Yuga.

 

P.S. Unii inca nu au iesit din vremurile alea. Cine nu ma crede sa citeasca perlele de la "Religie si Spiritualitate". :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incontestabil a evoluat.

De la maciuca, ghiulea si alte arme letale primitive a trecut la arme chimice, biologice si psihice.

 

Incontestabil a evoluat! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incontestabil a evoluat.

De la maciuca, ghiulea si alte arme letale primitive a trecut la arme chimice, biologice si psihice.

 

Incontestabil a evoluat! :o:

Vezi care era aportul de calorii pe zi a omului average de acu' cateva sute de ani, care era media lui de viata, cati la suta erau analfabeti, si cati la suta se omorau incontinuu si dupa aia compara cu zilele noastre. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi care era aportul de calorii pe zi a omului average de acu' cateva sute de ani, care era media lui de viata, cati la suta erau analfabeti, si cati la suta se omorau incontinuu si dupa aia compara cu zilele noastre. :o:

 

pai topicul are alt subiect: SPIRITUL!

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, a evoluat. Daca nu evolua spiritul nu mai evolua nici restul. Cand ai timp si de alte chestii in loc sa iesi sa vanezi ca sa bagi la matzote, sau sa muncesti campul din zori si pana in noapte sau sa dai in cap la altii etc...incepi sa te gandesti si la nemurirea sufletului, la ce sa faci bun pentru altii, iti dezvolti inspiratia (intuitia) si asa mai departe. Te mai luminezi la creieri.

Editat de a browser

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×