Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Evolutia spiritului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am mai gandit. Cu siguranta spritiul uman n-a evoluat deloc.

 

Suntem o specie mult prea tanara , iar ritmul de evolutie spirituala este lent . I fond ce inseamna 2000 de ani, la nivelul universului ?

 

Nu cred ca modelul actual de societate e propice meditatiei si evolutiei de orice fel, pentru ca omul e distras din prea multe parti.

Asta'i si ideea , e ma usor sa controlezi o specie care'i dependenta de ceea ce i se ofera .

 

Si nici nu se va invata pana cand omenirea nu va suferi un soc extrem de dureros, soc care sa-i franga, sa-i sfartece dorintele efemere.

Nu cred, omenirea a suferit multe traume (catacisme, razboaie etc.) de'a lungul timpului, fara ca acesea sa'i aduca vreun salt in evoutia spirituala .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca v-am fost de ajutor.

Cu stima si respect al vostru suflet pierdut.

 

Al vostru sau al tau ?!

 

Cu aceste ultime doua fraze a-i anulat tot ce ai spus de interesant mai sus,

Editat de Egroeg
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit...

In primul rand...trista "istorie"...dar din pacate nu este inca istorie ce-a ce ai etalat prin textul acela...

Sunt inca multe persoane care se simt in felul acesta...si incearca sa-l umple cu tot ce e posibil...si tinand cont ca tot ce vede in fata ochilor lui este abundenta sa materiala adunata in cursul anilor ...evident cu acest 'lucru' va incerca sa umple golul.

Spiritul lui , Sufletul lui sufera mult in urma sacrificiilor facute pentru a aduna banii negesari placerii lui materiale...numai pentru a suferii mai mult cand constata ca totul se termina la un moment dat.

Dar va spun doar atat...puteti trai mai departe ca un om normal dupa ce ti-ai 'pierdut' ce-a ce conteaza cel mai mult...?

Dupa cum stiti nu e vorba de prieteni , de iubit/a , ci de ce simti cu adevarat in interior.

Ca doar ce ramane pana la urma la sfarsitul zilelor : Doar TU si cu Sufletul tau.

As vrea sa mai spun ca am scris in postul de mai sus: 'Al vostru suflet pierdut'.

Vreau sa clarific ce am vrut sa zic prin aceste cuvinte.In primul rand un suflet pierdut nu poate asimila ce se intampla cu adevarat in fata lor decat daca isi deschide cu adevarat ochii...niciodata nu e prea tarziu sa te gasesti pe tine , poti avea 16 ani sau 60 , spiritul e tot acolo asteptand.

Am scris Al vostru suflet pierdut pentru ca asta suntem in momentul asta..suflete pierdute...si ma refer la oameni normali care nu ar cauta sensul adevarat al vietii..persoanele care numai statusul sau in ierarhie conteaza.

Din pacate nu sunt multe persoane care au CURAJUL sa vada ce sunt ei cu adevarat , unii o neaga cu fermitate , unii sunt indoielnici pentru ca se bazeaza pe dovezi clare . Nu cred ca daca i-ai spune primei persoane pe strada ca defapt el este o fiinta spirituala trimis pe pamant pentru a experimenta viata grea de pe pamant sau mai exact al lumii astea materiale ca sa poata evolua ca spirit si sa treaca mai departe , nu cred ca te va crede , va nega cu fermitate .

Acelei persoane ca toti ceilalti ai este doar frica ,frica de necunoscut , frica de ce se intampla cu el daca va trece mai departe , daca va da deoparte ce-a ce e important pentru el , statusul sau pentru a putea sa isi innobileze sufletul.

 

Sper ca a fost indeajuns pentru a clarifica neintelegerea creata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare fericire a omului e spiritul....Cand e evoluat il fereste de rele...De cele provocate de sine sau de altii

 

Cea mai mare fericire e spiritul ..pentruca garanteaza creatia. Destinul Omului in lume este cunosterea ...care determina creatia...tehnica...stiintifica...artistica...cultura si civilizatia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti vorbiti de.suflet si de fericire.....dar a atins cineva cu adevarat fericirea pe care o dorim cu totii?oare chiar exista acea fericire? si daca exista cum se manifesta?te simti tot timpul ca un drogat sub influenta endorfinelor generate de creier? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evolutie = Transformarile unui organism in cursul generatiilor in tendinta de o adaptare mai buna la factori externi.

Spiritul = O entitate virtuala.

 

Ce nu exista nu poate evolua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mult prea ambigue si incerte atat definitia evolutiei cat si exprimarea presupunerii ca spiritul nu exista.

Depinde ce intelegem prin spirit si evolutie, insa conceptul de evolutie spirituala este consacrat.

Intradevar,ceea ce nu exista nu poate evolua,de fapt nu poate face nimic altceva.Ceea ce exista insa, poate.

Simpla afirmatie a unui fapt, ramane doar o presupunere sau parere personala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evolutie = Transformarile unui organism in cursul generatiilor in tendinta de o adaptare mai buna la factori externi.

Spiritul = O entitate virtuala.

 

Ce nu exista nu poate evolua.

Un mare om al carui nume nu il mai retin a facut urmatoarea afirmatie: ' daca nu concepi sau crezi in existenta unui lucru/fapt/entitati, nu inseamna ca ea nu exista ' ceva de genul....citatul nu e chiar exact....de fapt fiecaruia ii e dat sa afle despre lumea asta si realitate cat poate duce si depinde si de cat de mult se straduieste sa afle informatiile....iar de multe ori realitatea bate fictiunea....iar daca persoana nu e deschisa.....va ramane in propria bula de realitate....cea care si-a creat-o si in care se simte confortabil...asa ca strutul care sta cu capul in nisip si crede ca nu il vede nimeni....:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spiritul are două înţelesuri: unul este cel de "imaginaţie" şi "fantezie", adică spirit ca şi creativitate. Un al doilea înţeles al spirirtului este cel religios, mistic, cu sens de duh.

 

În primul caz, cel al spiritului-creativitate, acesta ţine de personalitatea individului. Un om este creativ sau nu, în funcţie de capacitatea personalităţii sale şi a moştenirii genetice. Un astfel de spirit inovează, inventează, indiferent de context. Adică e constant.

 

Revenind la spiritul cel cu înţeles religios, la care se gândeşte orice om prima dată când aude acest cuvânt, eu îl înţeleg cu sens de informaţie. Adică, spiritul este informaţia care stă la baza existenţei unui obiect sau acţiune. Primele religii vorbeau despre "spiritul muntelui", "spiritul pomilor", "spiritul apelor", "spiritul unui loc", "spiritul unei clădiri", şi aşa mai departe. Prin asta, omul vorbea despre informaţia celor enumerate mai sus. Astfel de abordări există şi în prezent în convingerile animiste. Apoi, a apărut conceptul de "duh al omului" sau animalului, cu sensul de "informaţie care dă viaţă acestor creaturi". În ultimii cel puţin 50 de ani, concepţia despre spirit a trecut într-o altă dimensiune a cunoaşterii: renunţarea la conceptul arhaic de "spirit" şi adoptarea celui contemporan de "informaţie". În prezent spiritul este supus tot mai intens cercetărilor.

 

Evoluează spiritul, adică informaţia ? Asta puteam vedea oricare dintre noi, când ne uităm de exemplu la evoluţia speciei umane din ultimii un milion de ani. Sau la evoluţia oricărui obiect manufacturat. Totul se transformă, totul se adaptează la mediu, inclusiv informaţia, adică spiritul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×