Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Sexualitate versus dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oca, recunosc ca aceasta tema mi-a fost inspirata de o dezbatere care trebuie sa o sustin la biologie pe tema de mai sus : faptul de a avea sexualitate sau capacitatea de a iubi ne desparte e noi oameni de regnul animal si ne face diferiti de ele ?

 

Eu sunt afirmator, adica sustin cauza sexulitatii. Altfel, Freud a muncit in zadar sa ne povesteasca despre problemele noastre sexuale reprimate. Se spune ca sexualitatea e ceva natural. Foarte bine !! dar in acelasi timp multe fiinte umane au si dorinte certe de afirmare a potentei spirituale, deci rezulta o sfasiere a individului intre fizic si psihic.. In timp ce dragostea e un sentiment desi omenesc dar nedefinibil. Nu cunoastem o alta specie mai proasta decat noi, care sa fi discutat atat in jurul sexualitatii, in loc sa o practice.. Pe langa asta, amintiti-va de fetisisti, de perversi, de homosexuali.. oare e chiar asa natural la om sa se reproduca ?

 

Am auzit o vorba : "Sexul i-a fost dat de Dumnezeu omului ca o consolare efemera pentru caderea din rai". Poate e blasfemie, dar cert e ca dragostea e ceva tare abstract..

 

Va astept parerile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.. eu cred ca dragostea ne desparte de celelalte specii de animale.. desi as putea spune ca si animalele au cel putin un sentiment despre care eu am observat.. cel de maternintate.. unele mame animale isi apara puii si cu pretul vietii.. oricum noi oamenii cred ca avem sentimente mai puternice..

 

Cat despre afirmatia "Sexul i-a fost dat de Dumnezeu omului ca o consolare efemera pentru caderea din rai".. nu cred ca este adevarata.. dar cred ca omul i-a dat multe sensuri..

 

pe.sa. mai multe animale practica sexul.. ca oua oamenii nu cred ca fac..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea pentru pui,copil sau instinctul matern este foarte puternic si la oameni si la animale cu deviatiile de rigoare.Din pacate la noi oamenii dragostea adevarata trece prin prea multe filtre si se pare ca am molipsit si animalele cu microbul asta)ma refer la cele mai inteligente dintre animale. :o: (imi pare rau pentru animalute,imi cer scuze lor) :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unele specii de animale (imi pare rau ca nu stiu sa dau nume) au un singur partener toata viata..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unele specii de animale (imi pare rau ca nu stiu sa dau nume) au un singur partener toata viata..

[snapbacca]44726[/snapbacca]

 

Delfinii... Mai sunt, dar nu-mi aduc aminte acum. Cred ca si elefantii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unele specii de animale (imi pare rau ca nu stiu sa dau nume) au un singur partener toata viata..

[snapbacca]44726[/snapbacca]

 

Varanul de exemplu si este asemanator iguanei deci practic o reptila si este loial pana la moarte familiei pe care si-o formeaza si mai ales partenerului/nerei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vedeti, unele sentimente sunt mai puternice la unele animale.. dar si dragostea omului cand este pura, este foarte puternica si nimic nu o poate intrece..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care au o opinie si au binevoit sa ne-o impartaseasca si noua.. dar am o mahnire in fundul sufletului..

 

Am propus aceasta tematica pentru ca este o dezbatere si de aceea ma asteptam ca cel putin o persoana, din spirit combativ, sa ignore evidenta si sa explice de ce sexualitatea ne desparte de animale mai mult decat o face dragostea. Uite aici niste posibilie argumente la care m-am gandit (din pacate sunt si in echipa afirmatoare,deci..)

 

Omul are facultatea de a gandi, si deoarece este o manie a speciei umane sa gandeasca mai mult decat sa actioneze, rezulta ca sexualitatea nu a scapat nici ea de diferite deformari. Celor care nu stiu despre ce vorbesc, le recomand cu caldura tratalele lui Freud despre sexualitatea inceputului de secol XX; vor gasi acolo refulari, oprimari, vise diforme, dorinte ascunse.. toate astea presupun ca ne despart de animale fooarte mult.

 

Spor la lucru si pe alte forumuiri !!

Editat de daemonalexoiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si performantele ne despart de animale

 

orgasmul porcilor parca e mult mai lung decat al barbatilor :Pe

 

scuze ca m-am bagat in vorba dar simteam nevoia sa mai zambesc :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea alaturi de sexul nu sunt nimic decat un truc al naturii,niste reactii chimice ce au loc la nivelul creierului controland bataile inimii si secretia de diferite substante(hormoni in special) ce intensifica placerea si dorinta

 

pentru mai multe explicatii exista site-ul asta: http://en.wicaipedia.org/wicai/Limerence

 

 

 

 

sorry dar in romana nu am gasit nimica :cheer: :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×