Sari la conținut
Forum Roportal
Marius-Doru

Se poarta anorexia!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:roll:

Cine se grabeste sa incerce noul trend? IN sunt curele drastice de slabire, diureticele, laxativele, pastilele de slabit si OUT sunt obiceiurile "nesanataose" precum mancarea, sucurile indulcite. Nu ai voie sa pui pe buze decat un strop de gloss.

 

Primele semnale de alarma privind pericolele anorexiei si ale tulburarilor de alimentatie au fost date cand catwalk-ul a deschis drumul catre morga. Dintre toate tulburarile mentale, anorexia este cea care conduce cele mai multe persoane catre moarte.

 

Dar nu decesele tot mai dese ar trebui sa ne puna pe ganduri, ci femeile care se omoara zi de zi alegand sa nu se respecte, sa nu aiba incredere in ele insele. Am devenit sclave ale dietelor si ele pot marca inceputul anorexiei. Modelele perfecte care ne zambesc lasciv de pe copertile revistelor glossy, prezentatoarele TV, actritele si cantaretele impun un model greu de obtinut de o muritoare de rand. Dar noi incercam si incercam in speranta ca viata ne va fi mai frumoasa.

 

De cele mai multe ori, imaginile care ne sunt vandute nu sunt nici macar reale. Companiile cauta chipuri perfecte, trupuri ideale sau le cioplesc in Photoshop tocmai pentru a vinde sperante. Si tu poti arata asa daca achizitionezi acest produs, ni se spune.

 

Dar nu numai media este de vina, ci fiecare dintre noi suntem responsabile pentru ceea ce alegem sa facem. De fiecare data cand te plangi ca te-ai ingrasat, cand suferi pentru ca ai celulita inestetica, transmiti un mesaj. Cel caruia te adresezi intelege ca nu este permis sa fii mai plinuta, nu este permis sa ai celulita

Editat de Marius-Doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

Cine se grabeste sa incerce noul trend? IN sunt curele drastice de slabire, diureticele, laxativele, pastilele de slabit si OUT sunt obiceiurile "nesanataose" precum mancarea, sucurile indulcite. Nu ai voie sa pui pe buze decat un strop de gloss.

.....................

Trebuie sa invatam sa ne acceptam, sa ne respectam, sa ne iubim.

:crazy:

sunt de acord cu ceea ce se considera OUT si cu glossul. :)

uneori poate ca se impune si o dieta. dar nu dusa la extrem.

eu una, ca sa ma simt din nou bine cu mine insami, am nevoie sa mai slabesc. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt de acord cu ceea ce se considera OUT si cu glossul. :)

uneori poate ca se impune si o dieta. dar nu dusa la extrem.

eu una, ca sa ma simt din nou bine cu mine insami, am nevoie sa mai slabesc. :roll:

 

O dieta potrivita este aceea pe care o poti tine, fara privari sau modificari prea mari in activitatea ta cotidiana. Numai medicul nutritionist poate sa iti dea cele mai bune sfaturi. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imaginea campaniei este un model anorexic in varsta de 27 de ani si care cantareste 31 kg.

:o:

nu inteleg cum poate fi cineva atat de inconstient...fiinta aia nu a vazut ca ceva nu e in ordine? a asteptat pana a ajuns la kilogramele alea? :roll:

 

mie mi'ar placea sa vad la prezentarile de moda modele mai grasute....ca mie scandurile alea imi fac scarba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

nu inteleg cum poate fi cineva atat de inconstient...fiinta aia nu a vazut ca ceva nu e in ordine? a asteptat pana a ajuns la kilogramele alea? :roll:

 

mie mi'ar placea sa vad la prezentarile de moda modele mai grasute....ca mie scandurile alea imi fac scarba

 

Inceperea unei diete plaseaza in mod automat in randul celor care nu vor reusi sa slabeasca... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost grasa...asta ziceam si acum cativa ani si o spun si acum. Sufeream foarte mult pentru ca grasimea, kilogramele in plus ma faceau sa ma simt oribil. Ajunsesem intr-un asa hal incat in clasa stateam cu geaca pe mine si nu ieseam deloc. Mi-era de asemenea rusine sa ies la tabla. Pe strada deveneam anxioasa pentru ca ma uitam la oameni si ma intrebam oare ce gandesc ei despre mine. Pot acele persoane care nu stiu nimic altceva decat sa critice...pot sa inteleaga ca ai un suflet, ca nu te simti bine in pielea ta, ca unii isi gasesc in mancare un refugiu? Nu mai puteam dormi. Plangeam cateva ore bune pe zi, ma uram. Am avut cateva tentative de suicid. Stiu ca suna patetic, insa eu nu puteam realiza nimic din ceea ce imi doream tocmai din cauza fizicului meu. Mai exact, imi lipsea curajul. Iar cauza era grasimea. M-am apucat sa fac abdomene, pentru inceput. Am inceput cu putine pana am ajuns la 1000 pe zi. Apoi am inceput sa merg la sala. Dar problema cu mancarea inca nu era rezolvata. Mancam ca toti colegii mei, pizza, floricele, ciocolata insa ei nu se ingrasau deloc, in schimb eu...Pana la urma am reusit sa elimin grasimile, dulciurile si painea din alimentatie. Apoi, in vara, mancam numai fructe si legume. Faceam si jogging-o ora pe zi.Slabisem deja 15 kilograme. Apoi m-a apucat paranoia, vroiam mai mult. Incepusem sa nu mai mananc si nici macar nu simteam nevoia s-o fac. Stateam si fumam toata ziua. Pur si simplu. Am slabit 22 de kilograme. Intr-un final, am inteles ca mai bine mananc sanatos si ca trebuie sa ma opresc. Acum toata lumea imi spune ca arat bine, mi se fac complimente insa eu tot grasa ma vad. A, si am 1,69 si 60 kg.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu suport anorexicele. Eu mereu am fost mai 'carnoasa'. Nu grasa,nici slaba.Dar am avut momente in care am fost obsedata de silueta. Si-nca mai am.Dar rar. Ma simt bine in pielea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum toata lumea imi spune ca arat bine, mi se fac complimente insa eu tot grasa ma vad. A, si am 1,69 si 60 kg.

avand in vedere cat ai slabit, eu zic ca e ok. important e sa te simti bine in pielea ta.

 

Ma simt bine in pielea mea.

asta e cel mai important.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×