Sari la conținut
Forum Roportal
ritinya

evolutia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba mai mult ca sigur ca Adam si Eva au fugit din paradis cu secretul clonarii (marul din pom) si au plecat sa colonizeze universul, dar evident ca nu au putut scapa de cainii de paza ai lui d-zeu (evreii), care nefiind in stare sa ii prinda au sfarsit intorcandu-se la d-zeu si prezentandu-i un raport fals (biblia).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vi-ati pus vreodata intrebarea cum este posibil ca cei doi fii ai lui Adam si ai Evei,sa se fi casatorit cu sotiile lor,din moment ce nu au existat femei,pt.ca ei au avut doar doi baieti

Adam nu a avut numai doi baieti!

GEN 5: 1 Iata cartea neamurilor lui Adam. In ziua cind a facut Dumnezeu pe om, l -a facut dupa asemanarea lui Dumnezeu.

GEN 5: 2 I -a facut parte barbateasca si parte femeiasca, i -a binecuvintat, si le -a dat numele de ,,om``, in ziua cind au fost facuti.

GEN 5: 3 La virsta de o suta treizeci de ani, Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i -a pus numele Set.

GEN 5: 4 Dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice.

GEN 5: 5 Toate zilele pe cari le -a trait Adam, au fost de noua sute trei zeci de ani; apoi a murit.

 

Adam este prezentat in capitolul 4 ca avand doi baieti din care Abel moare si traieste Cain. Capitolul nu ne precizeaza ca Adam ar fi avut si fete. Totusi se deduce aceasta deoarece Biblia ne spune ca:

GEN 4: 17 Cain s'a impreunat cu nevasta-sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh. El a inceput apoi sa zideasca o cetate, si a pus acestei cetati numele fiului sau Enoh.

Cain si-a luat sotie dintre surorile (sau sora) lui, deci sigur Cain nu a fost singur!

Va sugerez ca sa studiati mai cu atentie Scriptura, altfel riscati sa trageti concluzii eronate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum se numeste situatia in care un frate se casatoreste cu sora lui? :P

...facerea lumii ? :bataita: :P

 

 

auzi, da' de ce tii tu mortis sa pui intrebari d-astea? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aaa, nuuu... intrebam si eu... :P

pai nu mai intreba, ca-ti explicitez eu acusica de-o sa-ti ajunga toata viata ! :P

 

fii antena...ma urmaresti? ok. Dumnezeu a facut doi oameni si si-a zis ca are nevoie de-o pauza. intre timp oamenii au mancat din mar, Dumnezeu s-a suparat (imagineaza-ti o criza dumnezeiasca de nervi... :bataita: ) si i-a dat afara cu sarpe cu tot.

apoi a realizat brusc: "ups, n-am facut decat doi din astia... altii e clar ca nu mai pun mana si suflarea de viata sa fac, ca ma lasa fara mere. si vine iarna si n-am o tuica buna-n casa... si daca n-am facut decat doi, si le-am si interzis sa manance din pomul vietii...hait! sa vezi ca raman fara ei !"

si-atunci a hotarat (pentru moment) sa ridice pedeapsa pentru incest. cand s-au facut astia destui, a reinstituit legea si gata povestea.

 

acu' ai inteles ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P de ce n-o fi facut mai multi de la inceput?

ca sa nu mai spun ca DD s-a razgandit...

de mai multe ori!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×