Sari la conținut
Forum Roportal
assiris

O zi din viata unui pusnic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oare de ce se mai roaga de iertarea pacatelor pustnicii.........ca doar singur-cuc,iti este f greu sa pacatuiesti........doar cu mintea,poate(uneori cazuri f severe..........vezi calugari ce aveau adv halucinatii cu femei "trimise" de Satan........).Oricum,daca esti prea las sa accepti societatea asa cum este,si vrei sa traiesti izolat gandindu-te doar la ingeri si la isus,f bine........dar asta nu te face mai putin las.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau prea altuist sa se roage numai pt el ...voi omiteti ce pustinicii nu se roaga pt ei ci pentru NOI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai decat sa se roage mai bine ar pune umarul sa contribuie cu ceva la binele societatii. Munca voluntara de exemplu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce se mai roaga de iertarea pacatelor pustnicii.........ca doar singur-cuc,iti este f greu sa pacatuiesti........doar cu mintea,poate(uneori cazuri f severe..........vezi calugari ce aveau adv halucinatii cu femei "trimise" de Satan........).Oricum,daca esti prea las sa accepti societatea asa cum este,si vrei sa traiesti izolat gandindu-te doar la ingeri si la isus,f bine........dar asta nu te face mai putin las.

Astia care se izoleaza, nu respecta Biblia, care spune

 

1 Corinteni 5:9-11

 

9V'am scris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai multe informatii le gasesti in Pateric. Ai grija, fiecare volum e cat o Biblie de gros...

Mai sunt lucrari dedicate primelor manifestari ale monahismului, de regula cu autori francezi; de la noi, iti recomand cartile lui Cristian Badilita. Mai multe poti gasi pe resurse-ortodoxe, sfaturiortodoxe.ro etc...Imi cer scuze pentru informatiile vagi, dar abia m-am mutat, am biblioteca in alt oras!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astia care se izoleaza, nu respecta Biblia, care spune

 

1 Corinteni 5:9-11

 

Insa calugarii nu inteleg Scriptura, pt ca au ALTA autoritate decat Cuvantul lui Dummnezeu si ei se considera stalpul si temelia adevarului, deci, orice decizie iau ei, zic ca este purul adevar.

 

Zexelica, mai multe observatii:

1. Apostolul Pavel nu interzice izolarea, deci prin urmare pustnicii nu incalca nimic pentru ca nu au ce incalca!

2."orice decizie iau ei, zic ca este purul adevar."Cate zile in manastire ai trait ca sa faci afirmatia asta? Stii disciplina stricta careia i se supun calugarii? Toata activitatea le este sever monitorizata, tocmai pentru a preveni caderea in erezie. Asadar, nu orice decizie iau zic ca este purul adevar.Manifestarile iesite din comun sunt atent analizate, pentru a nu fi o inselare a Satanei. Iar interpretarile credintei crestine sunt in conformitate cu Biblia si Sfanta Traditie, veche de milenii, mai veche decat primele manifestari ascetice crestine. Singurul care a pretins si care avea dreptul sa aiba meru dreptate era Papa, dar si asta pana la Conciliul Vatican II. Din cate vezi , nimeni nu are pretentia ca e intruparea Adevarului(stalpul si temelia adevarului), pentru ca ei stiu prea bine cine a fost intruparea Adevarului, Calea si Viata.

3. Calugarii nu au alta autoritate calauzitoare in credinta decat Biblia.

4. Daca toate scrierile care nu fac parte din Vulgata sau Evanghelii nu sunt demne de bagat in seama, atunci nici scrisorile pauline citate sau ale celorlalti Apostoli, care detaliaza amanunte ale credinte crestine, nu trebuie luate in seama. Pana la urma, Pavel nu a stat in preajma lui Iisus si nici admirator al lui nu se poate spune ca a fost imediat dupa moartea acestuia...atunci cum de ii sunt luate in seama scrierile? si inca puse la loc de cinste alaturi de ale celorlalti apotoli? Pentru ca au fost in concordanta cu ceea ce stiau cei ce il cunoscusera direct pe Iisus, care a fost un invatator atent la nuante. Si daca cenzura apostolilor a functionat atat de bine in cazul lui Pavel, de ce sa nu socotim si invatatura inclusa in sfanta Traditie una valabila?

4. Daca tot ce este post veterotestamentar si postevanghelii nu trebuie luat in seama, atunci protestantii, care cred ca Dumnezeu a lasat lumea sa rataceasca in intuneric 2000 de ani ar trebui sa se abtina si ei de la a pretinde ca stiu adevarata interpretare a Bibliei...nu crezi, zexelica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau prea altuist sa se roage numai pt el ...voi omiteti ce pustinicii nu se roaga pt ei ci pentru NOI

 

Pustnicii, de regula, sunt expresia unor puncte de vedere extreme legate de responsabilitatea individuala fata de credinta. Implicit, cum spune si Enki, constiinta lor civica nu este foarte dezvoltata. :wub: Este si motivul pentru care Budismul a castigat teren in perioada expansiunii sale prin faptul ca s-a indepartat de asceza, pe care o considera o ruptura nesanatoasa de societate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ar interesa mai multe informatii din viata de zi cu zi a unui pusnic, dar informatii reale si nu scrise din diverse carti care descriu vietile pusnicilor. Practic, ce face in 24 de ore. Cind doarme, cind se roaga, cum se lupta cu evenimentele ce apar in jurul lui, cum isi procura hrana, ce maninca, ce face atunci cind este bolnav... si multe altele. Unde as putea gasi un asemenea om, daruit trup si suflet credintei in Dumnezeu, pentru a sta de vorba cu el?

 

pai si alea din carti nu sunt reale?

oricum, nu cred ca se va iti vreun pustnic pe aici sa-ti dea informatii "reale"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×